Reagirali

Udruga suvlasnika stambenih zgrada traži da Vlada na doradu povuče zakon o zgradama

Portal Novi list, Hina



Udruga predstavnika suvlasnika stambenih zgrada grada Zagreba te Građanska inicijativa spasimo male obiteljske iznajmljivače u četvrtak su od Vlade zatražili da privremeno povuče iz procedure na doradu Zakon o upravljanju i održavanju zgrada jer je, tvrde, nedorečen i manjkav.


“Tražimo od Vlade da privremeno povuče iz procedure predloženi Zakon na stručnu doradu i da u radu na izradi teksta zakona ne sudjeluju samo teoretičari s Pravnog fakulteta nego i praktičari iz redova iskusnih odvjetnika, sudaca, upravitelja i predstavnika suvlasnika u višestambenim zgradama”, poručio je na konferenciji za novinare predsjednik Udruge predstavnika suvlasnika stambenih zgrada grada Zagreba Zdravko Vladanović.


Ukoliko Hrvatski sabor prihvati ovako predloženi tekst Zakona, Vladanović upozorava da će u suvlasničkim zajednicama višestambenih zgrada nastati ‘popriličan upravljački nered’, a suvlasnike i stanare učiniti još više nezadovoljnim.




Ističe da već duže vrijeme upozoravaju na tu mogućnost te su kroz e-savjetovanje ponudili brojna korisna rješenja, ali je Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine to uglavnom zanemarilo.


Tvrde i da resorni ministar Branko Bačić nije htio ovih dana primiti njihovo izaslanstvo na razgovor te da je zbog toga u jednom trenutku pomislio da svim ljudima koji ga svakodnevno zovu podijeliti broj od ministra Bačića pa neka njega zovu i neka se njemu jadaju.


Podsjeća da je u Hrvatskom saboru provedeno prvo čitanje prijedloga Zakona, smatra da provedena rasprava nije iznjedrila vrijednosti koje bi tekst zakona učinile još boljim, te donekle pomirile suprotstavljene tendencije suvlasničkih zajednica u višestambenim zgradama i vlasnika stanova koji su stanove prenamijenili ili ih planiraju prenamijeniti u komercijalne svrhe.


Vladanović je posebice ukazao na problematiku članka 31. Zakona koji govori o stanovima za kratkoročni najam i najam za radnike.


Kaže da njihova udruga između ostalog predlaže da se dobivanje suglasnosti od suvlasnika proširi i na ostale gospodarske djelatnosti jer se i one obavljaju u stanovima, primjerice teretane, stomatološke ordinacije, djelatnost čuvanja djece…


Nataša Luketić iz Građanske inicijative “Spasimo male obiteljske iznajmljivače” ističe da u e-savjetovanju nije bilo članka 31. prijedloga Zakona te da se pojavio tek u prijedlogu Zakona u prvom čitanju u Saboru.


Upozorava na veliku problematiku prikupljanja suglasnosti, a ističe i da među kvalificiranom većinom – 80 posto suvlasnika, ali se ovih dana spominje i 66 posto koja mora dati suglasnost, mora biti obavezno vlasnik koji dijeli zidove, pod i plafon – što se svodi na dobivanje suglasnosti jednog ili dvoje suvlasnika.


“Mi nismo za nikakvu suglasnost i mi ne mislimo niti da druge djelatnosti moraju tražiti tu suglasnost. Mi smo za mehanizme koji su već do sada uređeni – a to su međuvlasnički ugovor, kućni red te da predstavnik stanara određuje povredu reda i mira i dogovora s kompletnom zajednicom tih suvlasnika”, poručila je Luketić.