KRITIKA PRIJEDLOGU

Udruga Sjena upozorila na diskriminaciju njegovatelja: Novim Zakonom po prvi put uvodi se podjela

Hina

Ilustracija / Foto Dejan Rakita/PIXSELL

Ilustracija / Foto Dejan Rakita/PIXSELL



ZAGREB – Novi Zakon o socijalnoj skrbi diskriminira njegovatelje u odnosu na roditelje njegovatelje po pitanju ostvarivanja prava na naknadu nakon smrti djeteta s teškoćama u razvoju ili osobe s invaliditetom, upozorila je u nedjelju u priopćenju Udruga sjena.


Po novom Zakonu o socijalnoj skrbi roditelj njegovatelj i njegovatelj dvije su zasebne kategorije što otvara put za diskriminaciju po pitanju ostvarenja prava na produženje primanja naknade nakon smrti djeteta s teškoćama u razvoju ili osobe s invaliditetom, smatraju iz Udruge obitelji djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom Sjena.


“Iz nama neznanog razloga roditelji njegovatelji i njegovatelji koji su uvijek činili jednu skupinu, novim Zakonom su prvi put podijeljeni i samim time diskriminirani, sporan dio je prestanak statusa gdje ne ostvaruju svi pravo na produženje primanja naknade do 10 mjeseci u slučaju smrti djeteta s teškoćama u razvoju ili osobe s invaliditetom”, kaže se u priopćenju.




Članak 68. točka 8. Zakona govori o prestanku statusa roditelja njegovatelja ili njegovatelja najduže deset mjeseci nakon smrti djeteta s teškoćama u razvoju o kojem se brinuo roditelj njegovatelj ili njegovatelj, odnosno dana smrti osobe s invaliditetom o kojoj se brinuo roditelj njegovatelj. Tim je potezom njegovatelj osobe s invaliditetom izostavljen iz mogućnosti da ostvari pravo na naknadu.


Udruga “Sjena” smatra da se podjelom nastoji diskriminirati pojedine kategorije te traži izmjenu “sporne diskriminatorne točke”.


“Smatramo da su točkom 8. navedenog zakona Roditelji njegovatelji i Njegovatelji ponovno i namjerno izmanipulirani, te da nisu zaslužili ovakav diskriminatoran i ponižavajući tretman. Ponavljamo kako ovo nije prvi puta da se naša skupina roditelja djece s teškoćama u razvoju i skrbnika dijeli na više segmenata i zatim se radi diskriminacija unutar iste skupine, što se nedavno pokazalo po pitanju roditelja koji su na njezi djeteta do osme godine života, kao i što se u Zakonu o osobnim asistentima primjenjuje isti model podjela i diskriminacija”, stoji u priopćenju.