Foto Davor Kovačević
Peticiju su pokrenuli zbog podrške šestogodišnjem Anti, kako bi mu se osigurala prijeko potrebna adekvatna rehabilitacija
povezane vijesti
Predstavnici Udruge Sjena predali su u četvrtak, uoči sjednice Vlade, ministru zdravstva Viliju Berošu 3600 prikupljenih potpisa podrške peticiji pokrenutoj za dječaka Antu Mikulića iz Slavonskog Broda i svu djecu s teškoćama u razvoju, koja ne dobivaju adekvatnu rehabilitaciju.
Peticiju su pokrenuli zbog podrške šestogodišnjem Anti, kako bi mu se osigurala prijeko potrebna adekvatna rehabilitacija za koju je, upozoravaju iz Udruge, zakinut te mu se krše temeljna ljudska prava.
Ante ima najveći stupanj oštećenja zdravlja, četvrti stupanj invaliditeta i rijedak sindrom Cornelia de Lange (CdLS), rođen je bez šaka, ne govori i ne hoda a određena mu rehabilitacija od dva termina mjesečno po pola sata nije dovoljna.
Dosad je primao rehabilitacijske terapije jednom tjedno, a ustanova koja mu je to pružala odlučila je to dodatno prepoloviti.
Primjerena rehabilitacija u njegovu slučaju bila bi omogućavanje rehabilitatora, radnog terapeuta, logopeda, senzorne terapija…
“Kao majka djeteta s teškoćama nikad nisam mislila da ću morati na ovaj način tražiti prava za svoje dijete. Ante je samo jedan od djece s teškoćama, koji je sada u fokusu javnosti, gdje se vidi apsurdan pristup naše države prema djeci s teškoćama vezano za rehabilitaciju i habilitaciju naše djece”, poručila je Antina majka Marica Mikulić, ujedno i dopredsjednica Udruge.
Udruga pokrenula peticiju, ministru predali 3600 potpisa
Dodala je kako se novac uložen u rehabilitaciju djece s teškoćama u razvoju ne troši efikasno.
“Radi se o tome da naša djeca nemaju dovoljan opseg rehabilitacije. Svjesni smo ograničenosti kapaciteta, međutim, dolazimo do toga da se rehabilitacija i termini terapija dodjeljuju na način da nemaju svrhe”, kazala je Mikulić.
Njezino je dijete, istaknula je, trenutno u situaciji da na rehabilitaciju ide reda radi. “Ante je dječak s četvrtim stupnjem oštećenja koji ima maksimalna prava u našem sustavu, no ona su isključivo na papiru.
Molimo nadležne institucije, koje godinama ignoriraju ovaj problem, da se uključe u rješavanje i da se Anti, ali i svoj drugoj djeci, omogući primjerena rehabilitacija”, poručila je.
Kršenje ljudskih prava naše djece nas boli i ne možemo se pomiriti s time, dodala je.
Predstavnici Udruge su prije 10-ak dana bili na sastanku u Ministarstvu zdravstva, no ništa se nije riješilo. “Ono što se nudi Anti nije dovoljno, smisleno i nije u najboljem interesu djeteta”, naglasila je.
Beroš: Izvijestit ćemo o svemu što smo napravili
Stoga su prije tri dana pokrenuli peticiju i pričekali uoči današnje sjednice Vlade ministra zdravstva Vilija Beroša, kojemu su predali više od 3600 potpisa. Peticija je otvorena i dalje.
“Možda vi mislite da ne znam sve detalje koji se odnose na specifičan slučaj, no, znam. Znamo što nam je raditi i izvijestit ćemo vas o svemu što smo napravili”, poručio im je ministar.
Predsjednica Udruge, Suzana Rešetar, ukazala mu je da preko 24.000 djece s teškoćama u razvoju nema sustavu rehabilitaciju i habilitaciju ni u zdravstvenom sektoru ni sustavu socijale, na što je Beroš naglasio da on to jako dobro zna.
“Činjenica je da država do sad nije dobro brinula o toj djeci, no, molim vas da pogledate zadnje izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti, koji upravo na primarnu razinu zdravstvene zaštite uvode i ranu intervenciju, terapije, edukacijske rehabilitatore i logopede.
To je ono što Vlada radi, a ovih smo dana uputili dopis županiji da evaluiraju potrebe jer je županija ta koja ima ustavnu ovlast brinuti o primarnoj zdravstvenoj zaštititi”, rekao je Beroš.
Dopredsjednicu Udruge, Antinu majku Maricu, na razgovor je primila državna tajnica Marija Bubaš.