Opasne vrućine

U Slavoniji umrla prva žrtva vrućine; Stručnjaci: između 10 i 17 sati ostati u kućnom hladu

Barbara Čalušić

Gerontolozi preporučuju osam čaša negazirane vode, ali i juhe i čajeve te variva. Izbjegavati pržena, slatka i jako začinjena jela, a uzimati puno sezonskog voća i povrća 



RIJEKA



Sedamdesettrogodišnji mještanin Harkanovaca preminuo je u ponedjeljak prijepodne dok je u svom vrtu, u Ulici braće Radić, kosio travu. Harkanovčanin je prva žrtva vrućina koje ovih dana haraju Slavonijom i Baranjom.


– Starija muška osoba pronađena je mrtva oko 11.15 sati. Na mjesto događaja izišla je ekipa Hitne medicinske pomoći koja je utvrdila da je smrt nastala usred zastoja rada srca, doznajemo iz osječke policije. Harkanovčanin je krenuo u košnju upravo u vrijeme za koje liječnici upozoravaju da se ne izlazi na sunce i to između 10 i 17 sati.




Od dr. Blaženka Vinkovića, voditelja Hitne pomoći Osijek, doznajemo kako na osječkom području za sada nije povećan broj smrtnih slučajeva povezanih s vrućinama.


– Jučer smo imali tri smrtna slučaja, ali riječ je o osobama starije dobi. Ti se slučajevi ne mogu povezati s vremenom, nego s normalnim životnim tokom. U posljednjih nekoliko dana čak nemamo ni povećan broj kolabiranih osoba. U ponedjeljak smo imali 159 poziva i 69 intervencija, što je u redovnim okvirima, kaže dr. Vinković. Iako za sada stanje nije alarmantno, voditelj osječke Hitne pomoći upozorava građane da se pridržavaju nekih osnovnih uputa kako preživjeti. »Treba se držati hlada i nikako se ne izlagati većim tjelesnim naporima«, dodaje dr. Vinković.



 Danas i sutra Riječani bi mogli osjetiti manji pad temperature zraka, no već u petak temperature bi mogle biti nalik jučerašnjim i porasti iznad 34 stupnja – upozoravaju prognostičari.


Prema riječima dežurnog meteorologa u Pomorskom hidrometeorološkom uredu Rijeka Smiljana Viskovića za vikend će na Kvarneru zapuhati bura koja će u Velebitskom kanalu biti pojačana do jaka. 


– Bura će donijeti i olakšanje od vrućina pa bi dnevne temperaure mogle pasti za tri do četiri stupnja. Moguće osvježenje prognostički materijali najavljuju tek za ponedjeljak kad je u Rijeci moguća kratkotrajna kiša – kaže Visković.  

Upute


Unatoč mogućnosti osvježenja činjenica je da polako nastupa najtopliji period godine u kojem valja biti na oprezu. Osim uzimanja dovoljne količine vode, lagane hrane i izbjegavanje sunca u najtoplijim satima, što su preporuke koje vrijede za sve Centar za gerontologiju Zavoda za javno zdravstvo dr.


Andrija Štampar izradio je upute i preporučene mjere zaštite zdravlja za starije osobe pri izlaganju visokim temperaturama zraka iznad 30 stupnjeva. Stručnjaci poručuju da se starije osobe nikako ne smiju izlagati sunčevoj energiji u razdoblju od 10 do 17 sati, posebno ne stariji srčani bolesnici kao ni oboljeli od šećerne bolesti.


Prilikom izlaska iz kuća starija osoba mora zaštititi glavu šeširom, maramom ili kapom, a dnevno je obavezno uzimanje do dvije litre tekućine. Riječ o nešto širem pojmu od dvije litre vode pa tako gerontolozi preporučuju osam čaša negazirane vode, ali i juhe i čajeve te variva. Izbjegavati pržena, pohana, slatka i jako zasoljena te začinjena jela, a uzimati puno sezonskog voća i povrća.


Simptomi


Osim pridržavanja uputa o liječenju i kontrolnih uputa liječnika o uzimanju lijekova nužna je učestalija kontrola krvnog tlaka u starije osobe, a svaka pojava glavobolje, mučnine, vrtoglavice i dehidracije znak je uzbune za stariju osobu, posebno ako je bolesna. Kod pojave takvih simptoma bolesnik se mora hitno javiti svom izabranom doktoru obiteljske medicine ili najbližoj hitnoj pomoći. 


– Nužna je trajna tjelesna i psihička aktivnost starijih osoba te osobito njihovo trajno kretanje i to isključivo u jutarnjim i večernjim satima, što više boravka u prirodi (parkovi, šetnice uz more, jezera, rijeke, vrtovi, vinogradi, voćnjaci i slična prirodna okruženja). Ukoliko je otežano kretanje, tada je nužno redovito višesatno provjetravanje prostorija u kojoj prebiva starija funkcionalno onesposobljena osoba – stoji u preporukama Centra za gerontologiju.



Ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu dr. Davor Vukobrat upravo ovu posljednju preporuku smatra izrazito važnom i dodaje joj strogo pridržavanje uputa liječenja i kontroliranog uzimanja lijekova. Pridržavanje ovih mjera, poručuje Vukobrat, najbolji je način izbjegavanja posjeta liječniku zbog zdravstvenih problema prouzrokovanih vrućinom.   – Zasad nismo imali povećan broj intervencija i on se kreće u okviru prosjeka, no s pojavom vrućina možemo očekivati da će broj od tridesetak dnevnih intervencija koliko ih imamo u Rijeci porasti i do 50 izlazaka na teren samo tijekom dana – smatra Vukobrat.