![Dječaci se liječniku najviše javljaju zbog mješovitog poremećaja ponašanja i osjećaja / Foto PIXABAY](https://www.novilist.hr/wp-content/uploads/2025/02/10465728-717x478.jpg)
Dječaci se liječniku najviše javljaju zbog mješovitog poremećaja ponašanja i osjećaja / Foto PIXABAY
Vodeći su uzroci hospitalizacija emocionalni poremećaji s udjelom od 36,3 posto, mješoviti poremećaji ponašanja i osjećaja s udjelom od 12,9 posto
povezane vijesti
Svakog mjeseca stručnjacima zavoda za javno zdravstvo diljem Hrvatske zbog mentalnih se teškoća jave na tisuće građana, a mjesečno im se pruži više od 20 tisuća individualnih tretmana. U problemima su odrasli, ali i djeca, pa je tako u posljednjih šest godina za čak 40 posto porastao broj uputnica psihijatru ili kliničkom psihologu, koje je ispisao obiteljski liječnik ili pedijatar s uputnom dijagnozom mentalnog poremećaja i poremećaja u ponašanju za djecu u dobi do 18 godina, kažu podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ).
Poremećaji raspoloženja
Doktoru se djeca i mladi najčešće jave zbog anksioznosti i poremećaja raspoloženja, koji su nakon pandemije evidentno u velikom porastu. Zbog činjenice da je sve više onih koji trebaju psihološku pomoć, a resursa nema ni izdaleka dovoljno za sve veće potrebe građana, od 1. ožujka u HZJZ-u počinje raditi novo psihološko savjetovalište koje će zapošljavati i liječnika specijalista psihijatrije.
– Županijski zavodi za javno zdravstvo, u sklopu djelatnosti zaštite mentalnog zdravlja i prevencije ovisnosti, danas građanima nude individualne tretmane, obiteljska savjetovanja, psihoterapiju, rad u grupi, mentalnozdravstvene intervencije, preventivne aktivnosti…
U prosjeku se na mjesečnoj razini na području cijele Hrvatske izvrši oko 20 tisuća individualnih tretmana, 800 obiteljskih savjetovanja, tri tisuće psihoterapija, 200 grupnih savjetovanja, 700 mentalnozdravstvenih intervencija, dvije tisuće preventivnih aktivnosti te oko 1.400 obrada podataka i izrada mišljenja, kažu u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ).
U HZJZ-u postoji Savjetovalište za promicanje mentalnog zdravlja koje radi srijedom od 11 do 15 sati, ali je broj upita i korisnika veći od kapaciteta Savjetovališta. Upravo iz tog razloga u HZJZ-u je u studenom 2024. osnovana nova Služba za mentalno zdravlje koja će u svom sastavu imati savjetovalište i tretman osoba u potrebi, kao i zaposlenog liječnika specijalista psihijatrije, dva psihologa, jednog socijalnog pedagoga, a u tijeku je i zapošljavanje dvije medicinske sestre.
Porast posjeta
U posljednjih nekoliko godina zabilježen je porast posjeta službama za mentalno zdravlje županijskih zavoda za javno zdravstvo zbog poteškoća mentalnog zdravlja. S druge strane, prema podacima Centralnog zdravstvenog informacijskog sustava Hrvatske (CEZIH), u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, u djelatnostima obiteljske medicine i zdravstvene zaštite predškolske djece, posljednjih nekoliko godina zabilježen je povećan broj upućivanja psihijatru i kliničkom psihologu u odnosu na pretpandemijske godine.
Tako je, na primjer, u 2018. godini u primarnoj zdravstvenoj zaštiti izdana 9.701 uputnica za psihološki ili psihijatrijski pregled djece i mladih, dok ih je u 2023. godini izdano 13.608. Posebno je velik skok zabilježen u psihijatrijskoj skrbi, gdje je u 2018. godini zabilježeno 6.853 pregleda psihijatra djece i mladih do 18 godina, a u 2023. godini čak 9.818, što je porast veći od 40 posto.
Djeca i mladi liječniku primarne zdravstvene zaštite najčešće se javljaju zbog anksioznog poremećaja i poremećaja raspoloženja, odnosno depresije i bipolarnog poremećaja. Vodeći su uzroci hospitalizacija emocionalni poremećaji s udjelom od 36,3 posto, mješoviti poremećaji ponašanja i osjećaja s udjelom od 12,9 posto te akutni i prolazni psihotični poremećaji s udjelom od 6,7 posto.
Od 1. ožujka
Pritom, ističu u HZJZ-u, postoji značajna razlika između dječaka i djevojčica jer je u dječaka na prvom mjestu mješoviti poremećaj ponašanja i osjećaja, dok je u djevojčica gotovo 50 posto svih hospitalizacija posljedica emocionalnih poremećaja koji počinju u djetinjstvu.
Psihijatri kao najčešće probleme navode anksioznost, depresiju, poremećaje prehrane i identiteta. Problem je u tome što je u Hrvatskoj psihijatara premalo, osobito dječjih, pa se na pregled stručnjaka čeka mjesecima, a psihoterapija se najčešće plaća u privatnom sektoru.
– Kontinuirano povećanje potreba za uslugama za zaštitu mentalnog zdravlja, poglavito kod djece i mladih, što vidimo iz izvješća županijskih zavoda i službi, potaknulo nas je da u okviru HZJZ-a, iako se radi o ustanovi koja prije svega ima ulogu koordinacije službi i izrade stručnih smjernica i strateških dokumenata, osnujemo savjetovalište koje će pružati usluge mentalnozdravstvene zaštite osobama u potrebi, objašnjava Karmen Korda Orlović iz Službe za mentalno zdravlje HZJZ-a. Očekuje se da će savjetovalište početi raditi od 1. ožujka.