"Uvjetno dopušteno"

U Saboru se, postalo je to jasno jučer, smije bez problema koristiti ustaški pozdrav. Treba tek jedan uvjet

Dražen Ciglenečki



U Saboru se smije koristiti ustaški pozdrav »Za dom spremni«, ali uz uvjet da zastupnik naglasi kako govori u kontekstu Domovinskog rata, odnosno HOS-a, kao i da to bude u formi iznošenja stajališta kluba. Može se ovo zaključiti na osnovi jučerašnjeg istupa mostovca Mire Bulja. Prije njega se već Marijan Pavliček iz Hrvatskih suverenista žalio na policiju jer je 17. travnja jednom građaninu Kaštel Sućurca oduzela zastavu HOS-a s natpisom »Za dom spremni«, koji je on u povodu Europskog prvenstva u nogometu izvjesio na svom balkonu, a još ga i prekršajno kaznila sa 700 eura. Pritom je Pavliček i sam razvio HOS-ovu zastavu za saborskom govornicom.


Zatim je Bulj, također iznoseći stajalište kluba, prigodom spomendana Dan neovisnosti nabrajao što sve ne valja u Hrvatskoj i zaključio da je najsramotnije što se »kažnjava moje suborce koji kažu legitiman pozdrav s kojim su branili domovinu, a to su HOS-ovci – Za dom spremni«. Zaparalo je to malo uši predsjedniku Sabora Gordanu Jandrokoviću.


– Kolega Bulj, ponovo se poigravate. Ali, vezali ste uz HOS, pa može proći. Molim vas ipak da izbjegavamo takve dvosmislene pozicije i dvosmisleni govor, apelirao je Jandroković na zastupnika Mosta. On se, međutim, pravio da ne razumije o čemu se radi.




– Rekao sam istinu, kažnjava se legalna obilježja HOS-a na kojima piše »Za dom spremni«. Isključivo se pozivam na Domovinski rat i svoje suborce, čudio se Bulj. I Jandroković mu je popustio.


– Poigravali ste se, završetak vašeg izlaganja doista je bio dvosmislen. Ali, okej, slobodni su govori, pa svatko može reći što želi, pomirljiv je bio predsjednik Sabora. Podsjetimo, Vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima, koje je osnovala Vlada, zaključilo je 2018. da je sporan pozdrav »bio suprotan Ustavu i u doba Domovinskog rata«, ali da je tada »izostala odgovarajuća službena reakcija, pa se danas s tim pozdravom suočavamo kao s datošću«. Stoga je ovo tijelo, kada je već ovako, preporučilo da se javna uporaba insignija HOS-a, uključujući i grb i zastavu s natpisom »Za dom spremni«, dopusti samo vezano za odavanje počasti poginulim pripadnicima postrojbe koju je 1991. formirao HSP.