Analitičari

U ovom se času ne čini da je popravak odnosa dva brda moguć: ‘Milanović nema tako malo ovlasti kako se misli’

Tihana Tomičić

Foto Davor Kovačević / iStock

Foto Davor Kovačević / iStock

U ovih pet godina očekujem možda i žešće sukobe dvaju brda nego dosad, kaže prof. Ivan Rimac



Trijumf predsjednika Zorana Milanovića na još jednim predsjedničkim izborima otvorio je barem dva važna politička pitanja: kako će sada u novom mandatu izgledati njegova suradnja s Vladom i Andrejom Plenkovićem, i drugo, kako će se sve ovo reflektirati na odnose u HDZ-u nakon što je, objektivno, HDZ zabilježio poraz. Različiti analitičari o tome različito govore.


Izborna noć


Tako prof. Pravnog fakulteta u Zagrebu Ivan Rimac ne očekuje poboljšanje odnosa »dvaju brda«, i to upravo, kako kaže, zbog stava Andreja Plenkovića iskazanog već u izbornoj noći.


– Plenković ne samo da je odbio čestitati pobjedniku, nego je svojim izjavama u neku ruku obezvrijedio i rezultat izbora. Ne treba on čekati ove kritike kojima je sada izložen zbog takve reakcije, da bi poštovao 1. članak Ustava RH. Zato, nažalost, ne očekujem pomake u odnosima, nego dapače, nastavak negativnog narativa protiv Zorana Milanovića, iako Ustav upravo definira suradnju i suodlučivanje kao temelj odnosa predsjednik-premijer, kaže prof. Rimac.


Arhiva NL




On misli kako, međutim, ovoga puta možemo očekivati da predsjednik Milanović iskoristi i druge instrumente koje mu Ustav dopušta, ako se taj sukob nastavi i intenzivira.


– Mislim da Milanović može razmisliti i o korištenju drugih ovlasti koje mu Ustav dopušta da suzbije samovolju Andreja Plenkovića. Teško da bi baš sazivao sjednice Vlade, na što po Ustavu isto ima pravo, ali sigurno može ozbiljno ometati planove i rad Vlade ako neka pitanja stavi na referendum pred građane. Nema on toliko malo instrumenata na raspolaganju kao što se možda čini, kaže Rimac.


Analizirajući sam visoki postotak Milanovića, Rimac kaže kako su izbori bili izjašnjavanje »od koga treba spasiti Hrvatsku«, i u tome je Milanović pobijedio. A kad je riječ o HDZ-u, profesor smatra da sigurno nema puno zadovoljnih u toj stranci sada, no ipak prvo će se HDZ spremiti za lokalne izbore u svibnju, a tek onda će se vidjeti tko su ljudi koji mogu biti oponenti Plenkoviću, ili sebe vide kao njegova nasljednika u budućnosti.


– Neki će sigurno ići na to da se dokažu na lokalnim izborima, bilo da sami sudjeluju kao kandidati ili da ojačaju svoj teren, pa će im to biti baza za jačanje unutar stranke. To je i prirodan put, sjetimo se nekadašnjih HDZ-ovih jakih lokalnih igrača kao što su bili Kalmeta, pa i Polančec ili neki u Slavoniji, koji su kasnije temeljem toga postali i igrači na nacionalnoj sceni. No, sada, u vrijeme Plenkovićeve samovolje to unutar HDZ-a više ne funkcionira tako, on za ministre izvlači anonimuse. Stoga će se snaga stvarati na terenu, na lokalnim izborima. Dotad, svi će šutjeti, držati se za fotelje, a onda će nakon svibnja vidjeti što dalje, procjenjuje Rimac. Smatra da će se na taj način testirati Ivan Anušić, možda i Oleg Butković, svakako i Ivan Penava kao koalicijski partner iz DP-a. Na taj način će graditi svoju neovisnost od samovolje Andreja Plenkovića, smatra.


Velika pobjeda


– Ako Plenković nastavi odlučivati sam o svemu, sa svojim nametnutim kadrovima, onda će jednostavno izgubiti lokalne izbore. I time se dodatno oslabiti. On ne shvaća što je izborni proces – misli da biračima može narediti za koga da glasaju, kao što je i na europskim izborima 2019. mislio kad je kandidirao poluanonimne kandidate. Ali ovi izbori pokazali su mu što dio HDZ-a i velik dio birača misli o tome, kaže Rimac.


Smatra i kako je štetno što je upravo premijer Plenković u Bruxellesu uspio nametnuti narativ o tome da je Milanović »proruski igrač«, što je i zaživjelo, pa europski mediji kritiziraju njegov ponovni izbor. »Više je koristi od Rusa imala Plenkovićeva politika, PPD i slični koji su prodavali ruski plin, nego Milanović«, zaključuje.


– Zbog svega toga u ovih pet godina očekujem možda i žešće sukobe dvaju brda nego dosad, kaže na kraju prof. Ivan Rimac.


Analitičar i profesor Žarko Puhovski stvar vidi ipak drugačije. On misli da nakon ovako velike pobjede Milanovića upravo predsjednik Republike treba povući prvi korak prema suradnji. A u tom slučaju, Plenković treba – popustiti.


– Iz niza razloga uvjeren sam da premijer Plenković sada treba popustiti, i krenuti ka suradnji. Vrijeme je da bar indirektno kaže – pobjednik je taj koji je odgovoran, i da pričeka Milanovićev potez. Plenković to može elegantno izvesti. Stoga mislim da Milanović treba pozvati na sastanak premijera, praktički na bilo koju temu, sigurnosnu situaciju, s obzirom na rat u Ukrajini ili bilo što drugo, veleposlanike, štogod, i da se Plenković onda mora očitovati i popustiti, i doći. Ali ne općenito, da Milanović kaže sastanimo se jednom – nego točno, dan, mjesto, vrijeme, dnevni red. Tako bi obojica pokazala da razumiju što im Ustav poručuje, kaže Puhovski.


Arhiva NL


Ako do toga ne dođe na taj način, nije nemoguće da se o svemu očituje i Ustavni sud, smatra.


– Po mom mišljenju, ovo je najbolji sastav Ustavnog suda u puno vremena, ovaj novi saziv. I od njih možemo očekivati neki korak, ako suradnje opet ne bude, smatra Puhovski.


On kaže da se sve to treba dogoditi – odmah, jer Milanović neće dugo izdržati dok njegovo »pružanje ruke« opet postane poziv na rat. »Milanović je okružen »bosonogim« obožavateljima koji ga nekritički hvale štogod učinio, i treba iskoristiti trenutak kad želi pružiti ruku, barem deklarativno. To bi bilo dobro za sve. A osim toga, uskoro će lokalni izbori, pa će krenuti nova zaoštravanja, gdje će Milanović preuzeti ulogu SDP-ovca opet«, smatra Puhovski.


Pritom SDP ne može pobijediti ni u Zagrebu ni u Splitu, a postoji mala mogućnost da izgubi i Rijeku, pa će retorika biti tim žešća – opet.


Analizirajući razloge Milanovićeva uspjeha, on kaže da je postotak od 75 posto podrške – metafizički, a ne politički.


– To je jedan trenutak, koji se možda nikad više ne bi ponovio. To je biračko tijelo zbrda-zdola, to su lijevi, desni, svakakvi. Svi su oni poručili HDZ-u i Vladi što o njima misle, ali to ne znači da se ti birači već sutra neće potući u krčmi. No, također ovaj rezultat govori da je MIlanović uzeo +/- 20 posto birača HDZ-a na ovim izborima, i to objektivno jest veliki njegov uspjeh i snažna poruka Vladi, kaže Puhovski.


Stoga on očekuje da se sada predsjednik Milanović ponese državnički i sazove prvi susret s premijerom Plenkovićem, čak i prije inauguracije i novog mandata – jer on je i sad predsjednik, i to može učiniti bilo kada.


Macan: Sudjelovanje na inauguraciji je trebao biti minimum


Politički analitičar i stručnjak za komunikacije Krešimir Macan slaže se da Plenkoviću u ovom trenutku, kao izbornom gubitniku, ne preostaje drugo nego da popusti, prizna rezultat izbora i ogromnu podršku Milanoviću, i obnovi suradnju.


Arhiva NL


– On je primio na znanje, kako kaže, rezultat izbora. A pitanje je je li primio na znanje i poruku koju su mu time dali birači. Plenković sada treba spustiti gard, reći u redu, prihvaćam pruženu ruku, makar s oprezom jer povjerenje nemam, ali ipak početi surađivati. Sudjelovanje na inauguraciji je trebao biti minimum i početak ka daljnjoj komunikaciji i suradnji. Jer, ovo sada je neustavna situacija – oni su jedan i drugi dužni surađivati, tako im Ustav nalaže. A ne surađuju ni jedan ni drugi. Dakle, imamo neustavnu situaciju i tako ne može biti. Kako kaže onaj Einsteinov poučak, ne možemo očekivati drugačiji rezultat ako uvijek činimo isto – e, onda treba činiti drugačije nego dosad. Bio to Ustavni sud, pritisak javnosti, ovaj izborni rezultat – ali oni moraju promijeniti ponašanje i surađivati, govori Macan.


Ni on ne misli, kao ni ostali, da će ovaj loš rezultat automatski izazvati veće potrese u HDZ-u.


– Ne nužno. Sad će se fokusirati na lokalne izbore. No, Plenković je sad malo oslabio i neće moći nametati kandidatima da moraju na izbore u nekoj sredini, ako oni to ne budu željeli. I to mora imati na umu kad bude donosio daljnje odluke, zaključuje na kraju Krešimir Macan.