Foto Vedran Karuza
Završavaju se posljednje pripreme za prvo veliko standardizirano ispitivanje znanja cijele generacije osmaša
povezane vijesti
U 886 osnovnih škola sutra stižu nacionalni ispiti za osmaše koji će započeti 13. ožujka i provodit će se sve do 31. ožujka.
Ispite iz ukupno osam predmeta distribuirat će Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja čiji ravnatelj, Vinko Filipović, kaže kako vjeruje da problema s distribucijom neće biti te se poziva na iskustva s ispitima državne mature.
– Ispiti će biti distribuirani u svaku školu i to putem Agencije za komercijalnu djelatnost, odnosno putem Hrvatske pošte. Na isti način distribuiraju se ispiti za državnu maturu u 381 školu pa vjerujemo da će sve proći glatko, a upravo zbog eventualne mogućnosti da negdje nešto zapne odredili smo četvrtak kao dan za distribuciju ispita koji se pišu idući tjedan kako bi ostao još petak za dostavu ukoliko se dogodi da u četvrtak nije sve realizirano, objašnjava Filipović.
Nacionalni ispiti među osmašima prvi su se put proveli lani, ali eksperimentalno u 81 odabranoj školi, dok ove godine prvi put cijela generacija osmaša sudjeluje u standardiziranom ispitivanju usvojenog znanja od 5. do 8. razreda.
Ukupno ispite piše četrdesetak tisuća osmaša, u svim školama pod jednakim uvjetima.
– Ispiti će se provoditi svaki drugi dan, a u ponedjeljak se piše hrvatski jezik. Potom slijede prvi strani jezik i matematika. Svi ispiti traju 90 minuta i počinju u 9 sati, a jedina je iznimka hrvatski jezik koji će se pisati nešto dulje, kaže ravnatelj Nacionalnog centra.
U škole stiže 120.000 ispita
Distribucija ispita će se obavljati sukcesivno. Svaki četvrtak za određeni tjedan. Tako sutra u škole stiže oko 120 tisuća ispita za prva tri predmeta.
U drugom tjednu provedbe ispita, kaže Filipović, osmaši će pisati biologiju i fiziku, dok će se u trećem tjednu pisati geografija, kemija i povijest.
Ukupno će se u tri tjedna prema školama distribuirati oko 320 tisuća ispita, što je tri puta više nego za državnu maturu. Ispiti će se provodi u strogo kontroliranim uvjetima, kao i ispiti državne mature, što znači da ispite u škole stižu zapakirani u vrećice.
Škole će morati osigurati ormar ili prostoriju pod ključem kojem pristup imaju samo školski koordinator i ravnatelj škole, a vrećice s ispitnim materijalima neće se smjeti otvarati do početka ispita.
Svi ispitni materijali pristigli u školu strogo su povjerljivi i slično kao i na maturi, ispitni materijali zapakirani u zasebnoj sigurnosnoj vrećici sadrže i vrećicu za povrat ispita u koju je nakon završetka provedbe ispitivanja potrebno staviti sve ispitne materijale učenika.
U svakoj je učionici nalazit će se voditelj ispitivanja i dežurni učitelj. Učenicima će biti osiguran prostor za odlaganje osobnih stvari, a škola treba postaviti sat na vidljivom mjestu i osigurati dovoljan broj rezervnih kemijskih olovaka.
Nema miješanja razrednih odjela nego učenici jednog razreda ispite pišu u istoj prostoriji, a preporuka je da po svakoj klupi sjedi jedan učenik ili se među njima osigura adekvatan razmak. Na klupama bi trebalo biti označeno i gdje tko sjedi.
Stroga pravila
Za osmaše koji će pisati nacionalne ispite vrijedit će stroga pravila kao i za pisanje mature. Tako je preporuka da u svakoj klupi sjedi po jedan učenik te da su učenici udaljeni najmanje jedan metar.
Iako ispiti počinju u 9 sati, učenici će u učionice ulaziti već u 8.30 i svoje osobne stvari, uključujući mobitele i sve druge elektroničke uređaje, morat će ugasiti i odložiti na predviđeno mjesto. Sa sobom smiju imati samo kemijsku olovku te ostali dopušteni pribor za pisanje ispita koji se provodi.
Preporuka je da učenici koji kasne više od 15 minuta nakon što su ostali učenici počeli s rješavanjem ne bi trebali pristupiti ispitivanju s obzirom na to da neće imati dovoljno vremena za rješavanje ispita, a također se preporuča i da učenici ne napuštaju ispitnu prostoriju osim ako to nije prijeko potrebno te u tom slučaju dežurni učitelj prati učenika izvan učionice.
Izostanak učenika na dan pisanja nacionalnih ispita potrebno je opravdati kao i svaki drugi izostanak s nastave te neće biti moguće naknadno pisanje nacionalnih ispita.
Pisanje nacionalnog ispita iz pojedinog predmeta bilježit će se kao nastava tog predmeta, a učenici na dan pisanja ispita trebaju imati najmanje tri nastavna sata uključujući i vrijeme pisanja nacionalnog ispita te ne bi trebali imati druge pisane ili usmene provjere.
Nacionalni ispiti neće biti kriterij za upis u srednje škole u ovoj školskoj godini i neće ulaziti u rubriku ocjena, a istovremeno s provedbom ispita za ostale uzraste provodit će se nastava kako bi se zadovoljila norma sati, što pred škole stavlja velike organizacijske izazove jer ne samo da treba osigurati prostor za provođenje ispita, već i kadar.
Kosrist od pisanja ispita imat će učenici, roditelji te škola, ali i nacionalne institucije koje će rezultate moći koristiti u svrhu poboljšanja i unaprjeđenja obrazovnog sustava.
Nacionalni ispiti ne ocjenjuju se brojčanom ocjenom, već opisno te postoje četiri razine – napredna, srednja, osnovna razina i ispod osnovne razine.
Nacionalni ispiti za četvrtaše
Uoči prvih nacionalnih ispita za sve osmaše ovaj se tjedan u 81 školi provode i nacionalni ispiti za četvrtaše, a riječ je o školama koje su uključene u eksperimentalnu fazu projekta.
U Primorsko-goranskoj županiji to su OŠ Kraljevica, OŠ »Nikola Tesla« Rijeka, OŠ Frane Petrića Cres, OŠ Jelenje Dražice, OŠ Klana i OŠ Bakar.
Ispiti za četvrtaše provode se na isti način kao za osmaše, odnosno pišu se svaki drugi dan, a provjerava se znanje iz hrvatskog, matematike te prirode i društva.
– Za sada ispiti prolaze u najboljem redu. Radi se o školama koje su i lani sudjelovale u provedbi nacionalnih ispita i već imaju isksutva s njima, kaže Filipović.