Bliski susret na Plitvicama

U Hrvatskoj u prosjeku dođe do jednog napada medvjeda na čovjeka godišnje. Stručnjak otkrio kako ga izbjeći

P. N.

Foto iStock

Foto iStock

Imali smo slučajeva gdje su medvjedi znali dolaziti do kuća i otvarati kante za otpad, kaže ravnatelj NP Plitvička jezera



Šezdesetčetverogodišnji Boris Čuić oporavlja se u gospićkoj bolnici nakon bliskog susreta s medvjedom kojeg je doživio nedaleko svoje kuće na Plitvicama u noći s petka na subotu.


Napad se zbio u široj zoni nacionalnog parka koja nije dio posjetiteljskih tura, ali je u neposrednoj blizini naselja i turističkih objekata. Čuić ima lakše ozljede lica i šake, s mogućnošću prekvalifikacije u teže.


U Nacionalnom parku Plitvička jezera navode kako ove godine na Plitvicama još nije bilo napada medvjeda, ali jest bliskih susreta.




“Nema zaštite od medvjeda. Rekli smo stanovnicima da ne ostavljaju hranu da im ne dođe medvjed u posjetu. Imali smo slučajeva gdje su medvjedi znali dolaziti do kuća i otvarati kante za otpad”, rekao je Tomislav Kovačević, ravnatelj Nacionalnog parka Plitvička jezera za Dnevnik.hr.


Umirovljeni profesor Đuro Huber navodi kako u Hrvatskoj u prosjeku dođe do jednog napada medvjeda na čovjeka godišnje.


“Najbitnije ih je ne iznenaditi. Kad su iznenađeni, reagiraju obrambeno. U toj obrani znaju udariti šakom ili ujest i tu zna doći do ozljeda, ipak je to jaka životinja. Kako bi se izbjegao napad, najvažnije ih je ne iznenaditi. To se može postići tako da se pažljivo hoda i ne bude previše tiho. Treba se oglašavati”, dodao je umirovljeni profesor Đuro Huber.