Svježe meso peradi, bilo da je riječ o pilićima, konzumnim nesilicama ili purama, mora ispunjavati mikrobiološki kriterij koji se odnosi na salmonelu u svim fazama distribucije, uključujući maloprodaju
ZAGREB » Trgovine na malo mogu biti kažnjene ako je svježe meso peradi koje prodaju kontaminirano salmonelom. Drugim riječima, trgovac, bilo da je riječ o velikom supermarketu ili maloj kvartovskoj trgovini, može snositi dio odgovornosti ako je u neznanju kupcima ponudio zaraženu robu. Proizlazi to iz presude Suda Europske unije, koja ističe da svježe meso peradi, bilo da je riječ o pilićima, konzumnim nesilicama ili purama, mora ispunjavati mikrobiološki kriterij koji se odnosi na salmonelu u svim fazama distribucije, uključujući maloprodaju.
Sud Europske unije odlučivao je u tužbi jedne austrijske podružnice društva aktivnog u trgovini na malo hranom koju su lokalne vlasti prekršajno kaznile zbog nepoštovanja propisa o hrani. Maloprodajna trgovina Sudu se žalila zbog tog postupka. Naime, tijelo zaduženo za kontrolu hrane uzelo je iz trgovine uzorak vakumiranih svježih purećih prsa koje je proizveo i pakirao drugi poduzetnik, što znači da se kažnjena trgovina na malo u priči pojavljuje tek na razini distributera. Nadležna austrijska tijela pokrenula su prekršajni postupak protiv voditeljice trgovine u kojoj je otkriveno zaraženo svježe meso te joj zbog nepridržavanja propisa o hrani izrekli novčanu kaznu. Ona se na kaznu žalila višoj sudskoj instanci koja je, pak, od Suda Europske unije zatražila mišljenje dvojeći o opsegu odgovornosti »subjekata u poslovanju s hranom koji svoju aktivnost obavljaju samo na razini distribucije«. Presuda je više nego jasna pa sud ocjenjuje da svježe meso obuhvaćeno pravom Unije, odnosno Uredbama Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani te o kontroli salmonele i drugih određenih uzročnika zoonoza koji se prenose hranom, mora ispunjavati mikrobiološki kriterij u svim fazama distribucije. Pritom, Sud ističe da se mikrobiološki kriterij primjenjuje na »proizvode koji se stavljaju na tržište za vrijeme njihova roka trajanja«, odnosno na hranu (poput svježeg mesa peradi) koja se drži s ciljem prodaje, distribucije ili drugih oblika prijenosa, što uključuje i maloprodaju.
»Štoviše, Sud smatra da bi ne obvezati se na poštovanje tog mikrobiološkog kriterija u svim fazama distribucije, uključujući i fazu maloprodaje, značilo ugroziti jedan od temeljnih ciljeva propisa o hrani: visoku razinu javnog zdravlja«, navodi se u presudi Suda Europske unije. Stoga je sud ocijenio da se »subjekti u poslovanju s hranom aktivni isključivo na razini distribucije mogu novčano kazniti jer su na tržište stavili hranu koja ne zadovoljava mikrobiološki kriterij«. Podsjeća i da iz prava Unije proizlazi da su države članice dužne utvrditi sankcije za povrede propisa o hrani koje trebaju biti učinkovite, proporcionalne i odvraćajuće.