Bizarna situacija

Trešnje rodile rekordno, ali većina će ih – propasti. Umjesto velike zarade broje se gubici

Portal Novi list

Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

U voćnjacima koji iziskuju puno ručnog branja umjesto zarade zbrajaju se gubici



Voćari bi mogli pamtiti kao rekordnu, trešnje su rodile iznad očekivanja, što se vidi i po značajno manjoj cijeni na tržnicama. No, kako to obično kod nas biva, i u najboljim godinama nešto se zakomplicira, sada je to nedostatak radne snage, piše Jutarnji list. 


Sezonskih radnika nema ni za lijek, počela je i turistička sezona pa ono malo nezaposlenih bira unosnije plaćene poslove. Sve to zadaje glavobolje proizvođačima voća i povrća kojima je već dio uroda propao na njivi ili u plastenicima. U voćnjacima koji iziskuju puno ručnog branja umjesto zarade zbrajaju se gubici.


Najdrastičniji primjer upravo se događa u voćnjaku Zlatana Kljakovića Gašpića, predsjednika Udruge “ZG trešnja”, smještenom u selu Majkovec nedaleko od Svete Helene. Kao jedan od najvećih proizvođača trešanja u Hrvatskoj, on procjenjuje da će unatoč odličnoj godini biti sretan ako uspije otplatiti samo troškove proizvodnje.


– Ne znam što bih rekao jer i kada imamo dobre vremenske uvjete i sjajan urod, mi jedva spajamo kraj s krajem. Ovo je katastrofa, od mojih 7600 stabala trešanja na 3,2 hektara bit ću sretan ako oberem njih petnaestak posto.
Neobrano će ostati oko 6500 stabala, što će meni napraviti gubitak od oko 1,5 milijuna kuna, a državi ono što je mogla naplatiti preko PDV-a od 13 posto pa vi računajte. Razlog je vrlo jednostavan, komplicirana birokratska procedura za dobivanje dozvola za uvoz radne snage i opća nezainteresiranost nezaposlenih s burze rada – rekao je on za Jutarnji.