
Struka smatra da bi skraćenje stažiranja do njegova ukidanja bilo najbolje rješenje / Foto LUKA STANZL/PIXSELL
"Studenti trebaju po završetku studija na šestomjesečni staž dok se ne steknu uvjeti da se pripravnički staž ukine"
povezane vijesti
Nakon što je Ministarstvo zdravstva odlučilo samo izdavati licence prvostupnicima fizioterapije od kojih se očekuje da dvaput stažiraju, jednom nakon srednje škole, a onda i nakon završenog studija, oglasila se o ovom problemu Hrvatska komora fizioterapeuta (HKF), pozivajući se na stavove stručne i akademske javnosti koje ide u prilog obveznom stažiranju nakon studija, sve do trenutka kad se studijski programi prilagode najavljenom ukidanju pripravničkog staža fizioterapeuta.
Stručni ispit
Iz Komore poručuju kako prvostupnici fizioterapije moraju odraditi obvezan pripravnički staž i polagati stručni ispit sve dok se u njihovo obrazovanje ne inkorporira dodatnih 450 sati kliničke prakse. Bez stažiranja i položenog stručnog ispita, prvostupnik fizioterapije neće moći pacijente liječiti po pravilima struke, što u konačnici, osim ugroze zdravlja pacijenata, može dovesti i do tužbi, poručili su iz HKF-a.
Ministarstvu zdravstva poručuju da bi u razdoblju dok se ne stvore uvjeti za ukidanje pripravničkog staža, morali osigurati uvjete za završetak studija i pristup tržištu rada već upisanim studentima prema uvjetima koji su bili na snazi u razdoblju kada su upisali studij. Traže, slijedom toga, da se uvede pripravnički staž za prvostupnika fizioterapije u trajanju od šest mjeseci dok se isti ne implementira u kurikulum obrazovanja, a istodobno ukine pripravnički staž za fizioterapeutske tehničare, koji u nastavnom programu imaju dovoljno praktične nastave i mogu odmah nakon škole ući u praksu. U prijelaznom razdoblju predlaže se da se prvostupnicima fizioterapije, koji su završili pripravnički staž za fizioterapeutskog tehničara, pa bi ga sada trebali »duplirati«, omogući polaganje stručnog ispita za prvostupnika fizioterapije ispred Povjerenstva Ministarstva zdravstva, kako bi se provjerile njihove kompetencije za ulazak u praksu odnosno za dobivanje licence za rad.
Kako sukob strukovne komore fizioterapeuta i Ministarstva zdravstva traje već dugo, a prvostupnici fizioterapije nikako da realiziraju svoja prava na dobivanje licence i početak rada u struci, za mišljenje o kvalitetnom načinu rješavanja ovog problema pitali smo predstavnike akademskih ustanova na kojima se prvostupnici fizioterapije obrazuju. Oni su mišljenja da je za njih stažiranje potrebno sve do izmjene studijskog programa koji će uključiti i taj dio obuke, a zalažu se za ukidanje pripravničkog staža nakon srednje škole. Prof. dr. Daniela Malnar, dekanica Fakulteta zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci, smatra da je vrijeme da se ovo pitanje sustavno riješi, na korist studenata koji završavaju studij fizioterapije, a ne mogu riješiti svoj status.
Klinička praksa
– Da bismo uvrstili 450 sati kliničke prakse u program studija fizioterapije, treba određeno vrijeme, a zajedno s akreditacijom novog programa, to može potrajati i do dvije godine. U međuvremenu, trebalo bi studentima osigurati mogućnost da po završetku studija odrade barem taj šestomjesečni staž, dok se ne steknu uvjeti da se pripravnički staž ukine, smatra dekanica Malnar. U praksi, smatra, postoje ozbiljni problemi sa stažiranjem jer ih bolnice ne žele primiti na staž čak ni kao volontere. Trenutno pripravnički staž traje godinu dana, a mnogi među njima, u nemogućnosti dobivanja pripravništva, već godinama rade druge poslove, a neki su napustili struku. Prof. Malnar smatra da bi skraćenje stažiranja na šest mjeseci do njegova ukidanja bilo najbolje rješenje u prijelaznom razdoblju, jer joj se čini neprimjereno da licence izdaje Ministarstvo, mimo strukovne komore. »Treba naći neko najbezbolnije rješenje za studente, jer nisu oni krivi za to što smo loše uredili sustav«, poručuje. Smatra da stažiranje za fizioterapijske tehničare po završetku srednje škole nije potrebno. Oni ionako ne mogu samostalno raditi, a tijekom obrazovanja steknu dovoljno znanja za tu razinu posla. Tako bi se izbjeglo da oni koji završe srednjoškolski program, odrade staž, upišu studij, a onda opet moraju stažirati i tako bespotrebno gube dvije godine,