Tonći Tadić / Foto Igor Kralj/PIXSELL
Još i više nego »Za dom spremni«, njega je zapanjilo ponašanje nekolicine opozicijskih zastupnika. Ovo im nije mogao prešutjeti
povezane vijesti
Zlatko Hasanbegović ne spada među političare kojima je pozdrav »Za dom spremni« drag, a istovremeno tvrdi da on nije ustaški, što je još jednom dokazao i u srijedu.
Nakon prijepodnevne vatrene saborske rasprave o dopuni dnevnog reda izmjenama Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, u okviru koje je mostovac Miro Bulj klicao »Za dom spremni«, u poslijepodnevnom terminu su zastupnici smireno razgovarali o ovom prijedlogu Vlade.
TV prijenos
Za govornicu je i uime Kluba zastupnika Domovinskog pokreta izašao Zlatko Hasanbegović i njegova je teza bila da je u pozadini svega zahtjev »HDZ-ovog koalicijskog partnera SDSS-a, stanovitih udruga i pojedinaca« da se »kriminalizira svako korištenje simbola ustaškog pokreta, uključujući i pozdrava ‘Za dom spremni’«.
Za povjesničara Hasanbegovića, dakle, nije sporno da je »Za dom spremni« simbol ustaškog pokreta, o čemu je on i ranije govorio.
Nije niti pokušao napraviti distinkciju između ustaškog i HOS-ovog »Za dom spremni« što, primjerice, Bulj misli da je moguće. Hasanbegović, naravno, zna da je paravojna postrojba HOS, koju je 1991. formirao HSP, za svoj slogan uzela »Za dom spremni« isključivo zato što su ga koristile ustaše i nitko prije njih.
Poznato je to i znanstveniku Tončiju Tadiću, bivšem političaru koji je 1995. ušao u HSP i kao zastupnik te stranke odradio dva mandata u Saboru, od 2000. do 2008.
Već dugo je Tadić izvan politike, ali i dalje pozorno prati sve što se događa, pa je tako i u srijedu gledao televizijski prijenos iz Sabora. Toliko ga se to sve dojmilo da je poželio nešto javno reći.
– Doista me zgrozila ta razina rasprave. Ne bih ulazio u to odakle »Za dom spremni« u HOS-u, niti u bilo što vezano za taj pozdrav.
Ali, moram naglasiti da nikad niti jedan zastupnik HSP-a nije u Saboru vikao »Za dom spremni«. Nikad pod svodovima Hrvatskog sabora.
Niti devedesetih, niti kasnije. Nije to bila posljedica nekakve odluke naše stranke, nego je svaki zastupnik sam zaključio da ne bi bilo dobro to raditi u Saboru, u kojem vrijede neka posebna pravila, kazao nam je Tadić.
Negativan naboj
Još i više nego »Za dom spremni«, njega je zapanjilo ponašanje nekolicine opozicijskih zastupnika čije je postupke predsjednik Sabora Gordan Jandroković shvatio i kao potencijalnu fizičku ugrozu.
– Nitko od nas iz HSP-a nije se usudio prijetiti predsjedniku Hrvatskog sabora. Proveo sam osam godina u Saboru i za to se vrijeme promijenilo više njegovih predsjednika i potpredsjednika.
Dobivao sam i opomene, ali nikad zastupnici HSP-a nisu došli u poziciju prijetiti predsjedniku Sabora fizičkom silom. Čisto sumnjam da je nekad situacija u hrvatskom društvu bila bolja, ali ovako negativnog naboja u Saboru kao sada ipak nije bilo.
Klub HSP-a uvijek je držao do institucije Hrvatskog sabora, počevši od toga da smo uvijek na sjednice svi dolazili u odijelu. Svrha politike ne bi smjela biti permanentan konflikt, nego da druga strana prihvati tvoje argumente.
Mi smo se očajnički pokušavali prikazati kao uljuđena stranka da bismo bili podobni za poslijeizborne koalicije, premda nam to nije ništa pomoglo.
Danas uljuđenost očito nije bitna, ocjenjuje HSP-ovac iz razdoblja kada je ta stranka bila na vrhuncu popularnosti među biračima.
Predsjednik Sabora Jandroković jučer je rekao da je »teret koji Hrvatska nosi zbog zločina iz NDH nešto što moramo osuditi i kao narod odbaciti«.
– Oni koji to ne razumiju, nemaju mjesto u hrvatskoj politici. Neki koji se očito dodvoravaju tom dijelu biračkog tijela otišli su predaleko.
Besprizorni Beljak je zloupotrijebio tu situaciju i napravio kavgu. Kao radikalni ljevičar, koji je u koaliciji s Radničkom frontom, odjednom je preuzeo brigu za zastupnika Sačića koji je bio branitelj, što poštujem, ali ono što su jučer činili nije im na čast i mislim da ih je Beljak izmanipulirao, komentirao je Jandroković.