foto: Darko Jelinek
Dužnosnik je propustio postupiti vjerodostojno. Privatni interes dužnosnika ogleda se u osobnoj i poslovnoj povezanosti s Petrovićem, navelo je Povjerenstvo, uz opasku da je neosporan interes Hrvatske da pobije ugovore kakav je onaj sa MOL-om
Iznošenjem osobnih stavova i prijedloga kojima se zalagao za povlačenje Hrvatske iz arbitražnog postupka s MOL-om dužnosnik Tomislav Karamarko bio je u sukobu interesa.
Zbog osobnih i poslovnih odnosa koji povezuju dužnosnika s Jozom Petrovićem, Tomislav Karamarko nalazi se u situaciji mogućeg sukoba interesa, zbog kojeg ne može sudjelovati u donošenju odluka vezanih uz arbiitražne potupke s MOL-om, kao niti ostalih odluka vezanih uz INA-u.
Propustom deklariranja poslovnih odnosa koja njegova supruga ima s Jozom Petrovićem, osobito u situaciji kad je o tome pitan od strane novinara, Karamarko nije postupao vjerodostojno.
Ovo su zaključci Povjerenstva za sukob interesa.
Tomislav Karamarko, podvlačimo, bio je u sukobu interesa.
U tijeku rasprave, prije donošenja odluke, predsjednica Povjerenstva Dalija Orešković ustvrdila je da je Tomislav Karamarko koristio politički utjecaj po pitanju raskidanja arbitraže u slučaju INA – MOL, tako da “onaj potencijalni ili mogući sukob interesa u ovom osobnom iznošenju stavova i javnom zalaganju govori o tome da se dužnosnik našao u situaciji da je realiziran sukob interesa”.
– Dužnosnik je propustio postupiti vjerodostojno. Privatni interes dužnosnika ogleda se u osobnoj i poslovnoj povezanosti s Petrovićem, navelo je Povjerenstvo, uz opasku da je neosporan interes Hrvatske da pobije ugovore kakav je onaj sa MOL-om, a koji je predmet arbitražnog postupka.
Davorin Ivanjek, član Povjerenstva koji je prezentirao očitovanja svih involviranih u ovaj slučaj, rekao je pak da se Tomislav Karamarko nalazio u situaciji mogućeg sukoba interesa, ali da sukob interesa još nije sam po sebi realiziran.
Povjerenstvo je javno pročitalo očitovanja svih strana. Tomislav Karamarko Povjerenstvu se očitovao da je na sjednici Vlade iskazao javnu potporu činjenici da se nastave arbitražni postupci. U očitovanju tvrdi da sukoba interesa nije bilo.
– Tvrtka moje supruge nije obavljala posao niti s INA-om, niti s MOL-om, niti s Peritus savjetovanjem vezano za arbitražne poslove. Zato otklanjam da sam trebao deklarirati da je tvrtka moje supruga u poslovnom odnosu s Peritusom. Tvrtka moje supruge prekinula je poslovni odnos sa Peritus savjetovanjem prije nego sam postao član Vlade. Na pitanje jesam li na tijelima HDZ-a raspravljao o o arbitražnim postupcima, očitujem se da HDZ nikada nije održao službenu sjednicu na kojoj se raspravljalo o INA-i ili o arbitražnim postupcima. Dakle, nije postojala potreba deklariranja poslovnog odnosa Drimie sa Peritusom niti na tijelima HDZ-a, očitovao se Povjerenstvu Karamarko.
O ovom sastanku očitovao se i Božo Petrov iz MOST-a, koji je poručio da je na njemu bio samo prvih pet do deset minuta. Sa HDZ-ove strane na sastanku su bili Karamarko, Milijan Brkić i Josipa Rimac. Dok je Petrov bio na sastanku nije se razgovaralo o INA-i. U dopunskom očitovanju Petrov je naveo da je kasnije razgovarao sa sudionicima. Tema sastanka bila je i slučaj INA – MOL, gdje je Karamarko tvrdio da je najbolje da se Hrvatska oko arbitraže dogovori s Mađarskom. Identičan stav, kaže Petrov, Karamarko je iznio i u privatnim razgovorima, ali to šef MOST-a nije doživio kao ultimatum.
Ivica Relković iz MOST-a očitovao se da je Karamarko na sastanku tvrdio da nastavak arbitraže nije dobro rješenje, jer bi financijske posljedice u slučaju negativnog ishoda bile loše za Hrvatsku. Karamarko je, tvrdi Relković, nekoliko puta spominjao INA-u i tvrdio da bi trebalo tražiti drugo rješenje. Još jedan sudionik sastanka iz redova MOST-a naveo je da se Karamarko zalagao za odustajanje od arbitraže.