Foto Davorin Visnjic/PIXSELL
Upitao se kako je moguće da u ozbiljnoj korporaciji kao što je Ina, "glupa ekipa" može ukrasti milijardu kuna, a da to nitko nije vidio niti znao. Drugi scenarij, rekao je, značio bi da se to očito i prije radilo, a da se nije upalilo "crveno svjetlo", pa su i umiješani u ovu aferu mislili da mogu učiniti isto
povezane vijesti
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević rekao je u nedjelju kako bi zbog afere preprodaje plina u Ini u svakoj europskoj zemlji oporba tražila odgovornost Vlade te smatra kako je politički odgovoran i predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković.
Tomašević se, gostujući u emisiji Nedjeljom u 2, upitao kako je moguće da u ozbiljnoj korporaciji kao što je Ina, “glupa ekipa” može ukrasti milijardu kuna, a da to nitko nije vidio niti znao. Drugi scenarij, rekao je, značio bi da se to očito i prije radilo, a da se nije upalilo “crveno svjetlo”, pa su i umiješani u ovu aferu mislili da mogu učiniti isto.
Na upit hoće li podržati najavljene prosvjede povodom afere u Ini, odgovorio je da to ovisi o tome tko ga organizira i što su zahtjevi.
Gradonačelnik je ustvrdio kako je bijesan zbog situacije koju je naslijedio kao gradonačelnik, sa “štetnim” ugovorima koje je Gradska plinara Zagreb opskrba sklopila drugi dan njegova gradonačelničkog mandata, bez njegovog znanja i suglasnosti, zbog čega GPZO ima štetu od 400 milijuna kuna. Naglasio je da unatoč tome potrošači nisu ostali bez plina.
Za novi plan odvoza otpada, koji stupa na snagu 1. listopada, Tomašević kaže da radi ono što je obećao u izbornom programu – pravedni sustav naplate prema količini odloženog miješanog otpada. Prema novom sustavu 45 kuna će biti fiksna cijena, a varijabilna kroz posebne vrećice u nekoliko veličina koje će se kupovati u trgovinama i jedino će se u njima moći odložiti miješani otpad.
Govoreći o kažnjavanju za nepoštivanje novog sustava, Tomašević je rekao da na početku sigurno neće sve funkcionirati te da namjeravaju prvo educirati i upozoravati građane, pa i stavljati naljepnice na kante u kojima je otpad pogrešno odložen. Istaknuo je i da će tražiti što je više moguće individualnu odgovornost, a za nadzor spremnika na javnim površinama koristit će komunalne redare i kamere.
“U konačnici može se i otvoriti sadržaj pojedine vrećice u kojoj je bačen miješani komunalni otpad, a koji nije u službenoj ZG vrećici koja se mora kupiti za 2, 4 ili 8 kuna, te pregledati njezin sadržaj i nađu li se neki računi utvrditi identitet počinitelja i sankcionirati”, rekao je Tomašević.
Dodao je da takva praksa postoji u austrijskim, njemačkim i švicarskim gradovima, poručivši da u Zagrebu nikada neće biti reda ako se svi zajedno ne počnu držati određenih pravila ponašanja i da se mora ostvariti pomak. Uvjeren je da se velika većina njegovih građana želi držati reda.
Reagirajući na kritike zbog sporosti u obnovi od potresa, Tomašević je rekao da su učinili sve najavljeno i da se među ostalim i 1700 učenika u ponedjeljak vraća u obnovljene škole.