Foto Screenshot Nova TV
Oni imaju bunare, iz rijeka se doprema voda. Imaju i kišnicu, kaže za svoje stanovnike koji žive bez vodovoda gradonačelnik Gline Ivan Jandroković
povezane vijesti
Toplinski val teško je pogodio mještane zaseoka kod Gline, koji na plus 35 žive bez vode. Sa seljanima koji po vodu putuju osam kilometara pričala je reporterka Dnevnika Nove TV Matea Ćorić Brunović.
“Žedni smo. Baš sam mislio u grad, ali ne da mi se po ovoj vrućini“, rekao je Stevo iz Gline.
Žedni Glinjani na plus 35, a vode nema. Baku Maricu jedino rashladi ventilator.
“Ja sam mislila i otići odatle. Zbog vode ponajviše“, rekla je Marica kroz plač.
Tisuću Glinjana bez vodovoda
Vodu iz boca grije pa se tako kupa, a rublje pere kod susjeda.
“Ja idem osam kilometara za vodu za kuhanje. Osam kilometara za vodu za prat veš“, rekla je Marica.
Tisuću Glinjana i dalje nije priključeno na gradski vodovod. Mnogi od njih imali su vodu iz bunara, ali su oni zbog potresa presušili. Vodu iz potoka sad im dovoze vatrogasci.
“Kako ne bi bio tužan kad se po ovaj vrućini ne možeš okupati, ne možeš ništa. Jedan drugome nismo blizu kad se ne operemo. Neugodan je miris“, rekao je Stevo.
Gradonačelnik: Oni imaju bunare
Iz grada kažu da će sedam okolnih sela najkasnije do sljedeće godine vratiti u 21. stoljeće. Radovi su već počeli novcem Europske unije, ali najudaljenija sela nikad neće dobiti vodu.
“Imamo jednog ili niti jednog stanovnika tu. Nikako nema ni smisla ni financijske opravdanosti da se tu provede mreže vode. Oni imaju bunare, iz rijeka se doprema voda. Imaju i kišnicu“, rekao je gradonačelnik Gline Ivan Janković.
Mreža je dotrajala, cijevi stalno pucaju. Prošli tjedan su i ljudima koji imaju vodu noću zatvarali pipu jer su gubici bili preveliki. Kvar je pronađen, a iz grada uvjeravaju da obustava više neće biti. Oni koji i bez obustava nemaju vodu, već su istrenirali tuširanje.
“Znate kako se tuširamo? Užasno kratko. Ako prolijete dvije litre vode to vam je to“, rekao je za Dnevnik Nove TV Milan iz Gline.
Razrušenoj Banovini trebat će još godine da bi stala na noge. I to nije samo zbog potresa nego i činjenice da je već desetljećima zaboravljena i ostavljena. Zato je danas jedna od najsiromašnijih regija u Hrvatskoj.
Cijeli prilog pogledajte OVDJE.