Rang-lista HLK-a

Thalassotherapia Opatija ima najbolje uvjete rada, KBC Rijeka po upravljanju prvi među velikim bolnicama

Ljerka Bratonja Martinović

Foto: V. KARUZA

Foto: V. KARUZA

Viktor Peršić, ravnatelj bolnice koja je na listi koja mjeri kvalitetu upravljanja zauzela drugo mjesto, govoreći o uspješnom plasmanu ustanove, istaknuo je da je veza edukacije, struke i znanosti formula njihovog uspjeha, a izvrsnost kojoj teže temelj napretka



ZAGREB – Thalassotherapia Opatija prvoplasirana je na rang-listi hrvatskih bolnica prema uvjetima rada, dok je na rang-listi koja mjeri kvalitetu upravljanja zauzela drugo mjesto među 41 bolnicom u zemlji. Istraživanje »Studija hrvatskog liječništva 2022.« je na uzorku od 5.255 liječnika provela Hrvatska liječnička komora (HLK), a pokazalo se da manje i specijalne bolnice prednjače i po kvaliteti upravljanja i uvjetima rada.


Specijalna bolnica za plućne bolesti Zagreb, po sudu bolničkih liječnika, bolnica je s najboljim upravljanjem, dok se na prvih deset mjesta rang- liste kvalitete upravljanja nije uspjela plasirati niti jedna velika klinička bolnica ili klinički bolnički centar.


Ključni problemi


Najbolje plasirana velika bolnica je KBC Rijeka, koja je na 12. mjestu, KBC Zagreb je na 21. mjestu, a KBC Split na niskom, 35. mjestu. Velike bolnice nešto su bolje plasirane na rang-listi uvjeta rada, gdje se KBC Zagreb smjestio na 9. mjesto, a KBC Rijeka na 13. mjesto. Prema uvjetima rada najlošije kotiraju bolnice u Virovitici i Bjelovaru, a prema kvaliteti upravljanja bolnice u Zadru i Gospiću. Zadarska se bolnica, pak, u odnosu na uvjete rada plasirala na visoko, drugo mjesto u Hrvatskoj.




Studija je potvrdila manje-više poznate stvari: da su ključni problemi bolničkih liječnika premalo vremena za pacijenta i preveliko radno opterećenje, istovremeni rad na više radilišta, previše administrativnog posla, premalo vremena za edukaciju liječnika, kao i loše upravljanje. Čak je 58 posto bolničkih liječnika vrlo nezadovoljno vremenom koje ima na raspolaganju za pacijente, često ili uvijek rade na više radilišta, a njih 46 posto radi na neadekvatnoj medicinskoj opremi. Dok 29 posto liječnika na poslu nema vlastitu radnu sobu s računalom, njih 47 posto koji imaju radnu sobu s računalom u pravilu sobu dijele s još petero liječnika. Čak 36 posto bolničkih liječnika svjedoči o tome da su u posljednjih 12 mjeseci bili izloženi verbalnom vrijeđanju ili prijetnjama, a trećina ima lošu atmosferu na poslu.


Snažan poticaj


– Rezultati govore da bolnički liječnici nisu zadovoljni niti kvalitetom upravljanja niti uvjetima rada u svojim bolnicama. O situaciji s upravljanjem najbolje govori činjenica da su liječnici kvalitetu upravljanja u ustrojstvenoj jedinici prosječno ocijenili s 4,7 na ljestvici od 0 do 10, što školskim rječnikom odgovara dvojci. Načinom komunikacije ravnatelja nezadovoljno je čak 44 posto liječnika. Smatramo da postoji velik prostor za napredak i da su upravo kvaliteta upravljanja i uvjeti rada iznimno važni za odluku liječnika o odlasku iz hrvatskog javnog zdravstvenog sustava, istaknuo je Krešimir Luetić, predsjednik HLK-a, na jučerašnjoj konferenciji za novinare. Istraživanje je, ističe, snažan poticaj zdravstvenoj administraciji, ministru, ravnateljima bolnica da poprave stanje u sustavu i svojim ustanovama. Iz HLK-a najavljuju da će u siječnju 2023. predstaviti i rezultate Studije koji se odnose na primarnu zdravstvenu zaštitu.


Govoreći o uspješnom plasmanu bolnice koju vodi, ravnatelj Thalassotherapije Opatija Viktor Peršić istaknuo je da je veza edukacije, struke i znanosti formula njihovog uspjeha, a izvrsnost kojoj teže temelj napretka.


– Naša je bolnica klinika Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, sjedište dva referentna centra Ministarstva zdravstva, a ima i dvije katedre Medicinskog fakulteta i Zdravstvenih studija u Rijeci, i to je dobrim dijelom razlog naše kvalitete. Oni koji su postavili izvrsnost kao temelj za napredak, a educirani kadar postavili u centar zajedno s pacijentima, razlog su zbog kojeg je ova ustanova došla na tu razinu, naglasio je Peršić.


Riječ je o prvom pokušaju rangiranja ustanova u hrvatskom zdravstvu prema kvaliteti upravljanja, a u Komori ga planiraju ponavljati svake druge godine.


Rang-liste bolnica


Rang-lista prema uvjetima rada
1. Thalassotherapia Opatija
2. OB Zadar
3. Klinika za psihijatriju Vrapče


Rang-lista prema kvaliteti upravljanja
1. Specijalna bolnica za
plućne bolesti Zagreb
2. Thalassotherapia Opatija
3. OB Pakrac