Prekipjelo im

Teške priče roditelja djece s teškoćama: Doveli ste nas do ruba ekstremnog siromaštva i ne date nam disati

Ljerka Bratonja Martinović, Portal Novi list

Foto Josip Mišković

Foto Josip Mišković

Zakon o osobnoj asistenciji nam poručuje - nebitni ste, rekli su roditelji djece s teškoćama i osobe s invaliditetom na prosvjedu ispred Banskih dvora



Dosta nam je! Dosta je bilo čekanja na dostojanstven život, osobe s invaliditetom diskriminirane su na svakom koraku ove države. Bešćutnost vlasti više nećemo tolerirati.


Dosta je, orilo se danas s Markovog trga, gdje su točno u podne prosvjedovali roditelji djece s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom iz čitave Hrvatske.


Foto galerija: Prosvjed roditelja djece s teškoćama i osoba s invaliditetom Foto: Josip Mišković


Prosvjednici su tražili hitni popravak Zakona o osobnoj asistenciji, povećanje visine naknada na osnovi invaliditeta prije donošenja Zakona o inkluzivnom dodatku, prava za nezaposlene roditelje djece s teškoćama i pravo na dulji dopust nakon smrti djeteta.


Životne priče




Trg ispred Banskih dvora bio je nabijen emocijama, zviždalo se i skandiralo, a u jednom je trenutku došlo do naguravanja kad je jedan od prosvjednika pokušao srušiti ogradu koja ih je dijelila od zgrade Vlade.


Foto Josip Mišković


Zviždalo se Zvjezdani Bogdanović, savjetnici ministra socijalne politike, a tražile su se ostavke čelnika krovnih organizacija osoba s invaliditetom.


Iako su pozivali premijera Plenkovića i ministra Piletića, nitko se iz Vlade nije pojavio pred prosvjednicima.


Svoje su životne priče s okupljenima podijelile majke djece s teškoćama u razvoju i nekoliko osoba s invaliditetom, među njima 24-godišnja Laura Soče, slijepa studentica s cerebralnom paralizom koja je upravo diplomirala teologiju.


Foto Josip Mišković


»Kako bi vama, ministre Piletiću, bilo da s vama na fakultetu sjedi tata, a imate pravo na osobnog asistenta«, upitala je Laura koja prema novom zakonu, kao i drugi koji imaju roditelja njegovatelja, ostaje bez prava na asistenta.


Majka 5-godišnjeg Ante, Marica Mikulić, zatražila je od Vlade da konačno, nakon 20 godina čekanja, donese dobre temeljne zakone na kojima će se graditi prava osoba s invaliditetom. Ovi u javnoj raspravi to nisu, tvrde prosvjednici.


Foto Josip Mišković


– Kao diplomirana ekonomistica, danas sam mama koja ima znanje sestre s intenzivne njege jer dijete treba održati na životu, mogla bih imati diplomu iz logopedije, defektologije, diplomu radnog terapeuta, fizioterapeuta, to radim 24 sata na dan, 7 dana u tjednu.


Nisam nikada bila bolesna u ovih pet godina jer si to ne mogu dopustiti. Od države nismo dobili ništa osim socijalne naknade, a nismo socijalni slučajevi.


Prema svim je konvencijama zabranjeno gurati osobe s invaliditetom u siromaštvo, a vi ste nas doveli do ruba ekstremnog siromaštva i ne date nam disati, poručila je Mikulić.


Socijalni slučajevi


Prosvjednici su dali do znanja da više nemaju namjeru tolerirati postojeće stanje. U Hrvatskoj, ističu, djeca s teškoćama nemaju osiguranu kvalitetnu prilagodbu u vrtiću i školi, rehabilitaciju, njihovi roditelji nemaju ustavom zajamčeno pravo na rad, odrasle osobe s invaliditetom diskriminiraju na tržištu rada, a često nemaju osigurane minimalne uvjete za dostojan život, već ih se proglašava socijalnim slučajevima.


Foto Josip Mišković


– Trebamo sustavnu podršku, a Vlada nam umjesto toga gura glavu pod vodu. Sram vas može biti! Zakon o osobnoj asistenciji ne samo da ne jamči dostojan život, nego reducira i ovo malo prava koja imamo.


Jedino što jamči, jest siguran put u ubožnicu kad osoba s invaliditetom izgubi roditelja. I zato Vladi poručujemo: Za dom nismo spremni, ne damo vam našu djecu!, poručila je Suzana Rešetar, predsjednica Udruge Sjena koja je organizirala prosvjed.


Foto Josip Mišković


U zadnjih 20 godina osobe s invaliditetom dobile su, kaže, povećanje naknade od 750 kuna za najteži stupanj invaliditeta, a one s nešto nižim 600 kuna.


Istodobno, samo sat logoterapije stoji od 200 do 300 kuna, rehabilitacija i medicinska sestra isto toliko, a lijekove i pomagala također kupuju sami.


– Gdje je novac za najnemoćniju populaciju u našem društvu? Ovaj zakon nam poručuje – nebitni ste, rekla je Rešetar.


Foto Josip Mišković


Medicinska sestra Lidija Blažević, majka šestero djece, od toga sina i kćeri s autizmom, posvjedočila je kako svakodnevno prijeđe 120 kilometara odvozeći djecu u ustanove i na terapije, a nakon što napune osam godina, bit će prisiljena dati otkaz jer joj sustav ne priznaje pravo na status roditelja njegovatelja.


– Da citiram svoju socijalnu radnicu, sustav nije briga što imate dvoje djece s teškoćama jer oni imaju samo jednu tešku dijagnozu.


Za status roditelja njegovatelja morate imati jedno dijete s dvije teške dijagnoze. Kao da pričamo o kupovini torbe, zgrozila se Blažević.


Foto Josip Mišković


Nakon 26 godina staža preostaje joj dati otkaz u bolnici gdje je zaposlena jer 4-satno radno vrijeme pokrije jedva trećinu smjene koju treba odraditi, što poslodavcu nije dovoljno, a djeca joj u školi mogu biti tri sata dnevno.


Vodanović: Inkluzija znači i dostupnost svih usluga


Na prosvjed su došli i brojni Riječani, među njima Tino Vodanović iz Udruge ZNAM, da bi izrazio nezadovoljstvo aktualnom politikom prema osobama s invaliditetom.


Foto Josip Mišković


»Puna su nam usta inkluzije, a inkluzija znači i dostupnost osobnih asistenata, odnosno svih usluga koje nam pripadaju.


Društvu bi cilj trebao biti samostalnost osoba s invaliditetom, a ovim ih se zakonom gura korak unazad«, rekao je.


Piletić: Ne vidim razlog za današnji prosvjed


Ministar socijalne politike Marin Piletić u četvrtak je primio predstavnike udruga osoba s invaliditetom i roditelja djece s teškoćama u razvoju te poručio da ne vidi razlog za današnji prosvjed udruga jer će novi zakon proširiti mogućnost korištenja prava na osobnog asistenta.


Foto Josip Mišković


“Nakon dvije godine rada, ovo je jedan od epohalnih iskoraka. Danas oko 4 000 ljudi ima mogućnost korištenja osobnog asistenta, a ta se mogućnost sada podiže na razinu prava za više od 13 000 osoba”, izjavio je Piletić nakon sastanka s predstavnicama udruga osoba s invaliditetom i roditelja djece s teškoćama u razvoju.


Osim što će se pravo na osobnog asistenta proširiti na veći broj osoba, Piletić kaže da se povisuju i satnice asistentima.


Napomenuo je da je nacrt Zakona o osobnoj asistenciji tek pušten u e-savjetovanje, a nakon toga kreće u saborsku raspravu kroz dva čitanja.


Foto Josip Mišković


Naveo je i da je u radnoj skupini za izradu zakona sudjelovao čitav niz udruga.


Na sastanak s ministrom odazvala se predsjednica Zajednice saveza osoba s invaliditetom Marica Mirić, Helena Melovnik Zrinjski iz GI “Pomozimo djeci s invaliditetom”, te saborska zastupnica Ljubica Lukačić. One su podržale Vladine poteze i nisu sudjelovale u prosvjedu na Markovu trgu.


Foto Josip Mišković


Na sastanak nisu došli predstavnici Udruga obitelji djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom SJENA – Zagreb, koja je organizirala današnji prosvjed na Markovu trgu okupivši stotinjak osobe s invaliditetom i članova obitelji djece s teškoćama u razvoju.


Ministar: “Pa ovo je epohalan iskorak”


Ministar je ustvrdio da je na prosvjedu iznesen čitav niz zahtjeva koji se ne tiču Zakona o osobnoj asistenciji.


“Ponavljam, ovo je epohalan iskorak, mogućnost korištenja usluge osobnog asistenta postat će trajno pravo svih osoba kojima treba takva usluga”, poručio je ministar.


Foto Josip Mišković


Prosvjednici su tvrdili da roditelji koji imaju status roditelja-njegovatelja gube s novim zakonom pravo na osobnog asistenta, no ministar je objasnio da oni ni do sada zakonski nisu imali pravo na asistenta.


“Ta usluga korelira s uslugom koju pruža roditelj-njegovatelj. Prve tri godine uslugu osobne asistencije financiramo kroz europski socijalni fond+, pa EK to smatra dvostrukim financiranjem”, objasnio je ministar.


Foto Josip Mišković


Dodao je i da roditelji, uz to što imaju status roditelja-njegovatelja, za djecu do 18. godine mogu koristiti i uslugu pomoćnika u nastavi.


Foto Josip Mišković