Foto Mateo Levak
Ono što je sigurno da do 31. kolovoza neće biti ništa od otvaranja unutarnjih prostora, no zato ćemo nakon sezone tražiti nove sastanke sa Stožerom i dogovoriti kako dalje, kaže Tabak
povezane vijesti
ZAGREB – Nacionalna udruga ugostitelja (NUU) ponovo je, nakon sastanka turističkog sektora u Opatiji s predstavnicima Vlade, pozvala na podršku ugostiteljima. Naime, 55 posto svih ugostiteljskih tvrtki još uvijek ima zabranu rada u zatvorenom prostoru. Iako daljnje restrikcije u ugostiteljstvu štite ostatak turističkog sektora istodobno vode u propast caffe-barova koji su na svojim leđima proteklih mjeseci podnosili posljedice pandemije, upozoravaju iz Udruge.
Predsjednica NUU-a Jelena Tabak naglašava da je samo do početka ljetne sezone oko 1.100 ugostiteljskih objekata moralo staviti ključ u bravu. Na opatijskom sastanku predstavnika Vlade i turističkog sektora o položaju ugostitelja govorila je u ime Nacionalne udruge ugostitelja te naglasila da u turističkom sektoru posluje 21 posto svih poduzeća u Hrvatskoj, od čega su dvije trećine sami ugostitelji.
Na pitanje – je li bilo dogovora vezanih za pomoć ugostiteljskom sektoru, kaže da “ne možemo govoriti o konkretnim obećanjima od Vlade, ali postoje pozitivne naznake da bi se barovi mogli otvoriti u neko dogledno vrijeme”.
– Ono što je sigurno da do 31. kolovoza neće biti ništa od otvaranja unutarnjih prostora, no zato ćemo nakon sezone tražiti nove sastanke sa Stožerom i dogovoriti kako dalje. Zahvalni smo na potporama za radna mjesta no mi prije svega želimo raditi i opstati. Svjesni smo da će epidemiološka situacija diktirati daljnje mjere, no isto tako želimo unaprijed upozoriti da covid-potvrde za zaposlenike u ugostiteljstvu nisu operativni problem, nego reakcija gostiju od kojih svi mi ovisimo.
Jednostavno, ne čini nam se realno u samoj provedbi da gostu lokala uvjetujemo da sjedne i popije piće samo ako ima COVID-potvrdu tim vise što caffe-barovi nikada nisu bili žarišta zaraze, ističe Tabak. Smatra da postoji velika šansa da se ljetnu sezonu odradi do kraja, pa i jesen i zimu, no upozorava da je pretrpljena šteta u ugostiteljstvu prevelika da bi se sanirala u dogledno vrijeme bez provedbe poreznog rasterećenja i dugoročnih reformi.
– Bez smanjenja poreza još će se više pojačati odljev kvalificiranog ugostiteljskog osoblja a zahtjevi za porezno rasterećenje poznati su Vladi od ranije, ističe Tabak.
– Zbog ovakve situacije koju podnosi ugostiteljski sektor, mi očekujemo da će se porezno rasterećenje uvesti. Nažalost, još nemamo datum i taj zahtjev ostaje na dnevnom redu idućih sastanaka s predstavnicma Vlade i resornog ministarstva. Ovdje govorimo o PDV-u koji bi se trebao spustiti na 13 posto za usluge pića u lokalima, odnosno za kave, bezalkoholne napitke, pivo i vino. Takva mjera bila bi od velike pomoći ugostiteljskom sektoru, napomenula je Tabak.