Znanstveni skup

Svjetski forenzičari na Braču: Biološki tragovi otkrivaju visinu, boju očiju, starost i porijeklo počinitelja kaznenog djela

Hina

Foto: Jure Miskovic / CROPIX

Foto: Jure Miskovic / CROPIX

"Sve nove tehnologije u forenzici će osigurati da neki od starih slučajeva napokon budu riješeni. Danas će isto tako po prvi put u svijetu biti prikazano genetsko porijeklo i povijest SAD-a, Azije, Oceanije, Europe i Afrike. Samo ovo nam jamči da je u ovom trenutku ovo najznačajniji svjetski skup", izjavio je Primorac



Nobelovci su odabrali Hrvatsku kao destinaciju na najjačem znanstvenom skupu u svijetu, poručio je u ponedjeljak predsjednik Međunarodnog društva za primijenjene znanosti (ISABS) Dragan Primorac iz Bola na otoku Braču, gdje je svečano otvoren “9th ISABS Conference in Forensic, Anthropologic and Medical Genetic s and Mayo Clinic Lectures in Translational Medicine”.


Primorac je podsjetio da se zadnjih šest godina na toj konferenciji izmjenjuju četiri nobelovca i otkrio da će ove godine po prvi put biti prikazani osnovni principi regenerativne medicine, odnosno smjernice gdje ide moderna medicina narednih 20 godina. “Sve nove tehnologije u forenzici će osigurati da neki od starih slučajeva napokon budu riješeni. Danas će isto tako po prvi put u svijetu biti prikazano genetsko porijeklo i povijest SAD-a, Azije, Oceanije, Europe i Afrike. Samo ovo nam jamči da je u ovom trenutku ovo najznačajniji svjetski skup”, izjavio je Primorac.


Otkrio je kako su Amerika i Hrvatska krenule u zajedničku borbu protiv bioterorizma, terorizma i međunarodnog kriminala. “Ideja je samo jedna. Objediniti sve snage, sredstva i znanstvenike u borbi protiv međunarodnog terorizma, organiziranog kriminala i bioterorizma. Ovdje će biti demonstrirana analiza u kojoj na osnovi biološkog traga možemo opisati počinitelja kaznenog djela. Ne ga samo povezati s DNA bazom podataka već reći koliko je visok, koje mu je boje koža i oči, te koliko je star. Na taj se način otvara rješavanje slučajeva koji su već godinama zatvoreni. Već samim slušanjem predavanja iz područja forenzične antropologije, koja govore istinu o porijeklu naroda sa nekoliko kontinenata, svrha ovoga kongresa je ispunjena”, kazao je Primorac.




Rekao je i da je forenzična genetika danas došla do novih mogućnosti u kojima su rezultati istraživanja pokazali da počinitelj kaznenog djela na osnovu biološkog traga može biti otkriven i nakon nekoliko godina. Tako istražitelji mogu znati kojega je spola ili boje očiju, te da se na osnovi posljednjih rezultata iz forenzične antropologije može utvrditi i kontinent sa kojeg dolazi.


Primorac je izrazio zadovoljstvo što je nakon 20 godina njihova nastojanja u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta prije nekoliko dana svečano potpisan ugovor o višegodišnjoj suradnji između “American Academy of Forensic Science” (AAFS) i “International Society for Applied Biological Sciences (ISABS). Cilj je ugovora učinkovitija suradnja znanstvenika i stručnjaka iz navedenih institucija po pitanju borbe protiv terorizma, bioterorizma i organiziranog kriminala.


Ministar zdravlja Siniša Varga je rekao da je jako važno spajanje baznih sa kliničkim znanostima, te utjecaj genetike na razvoj bolesti i očuvanje zdravlja ljudskog organizma. “Hrvatska se donekle nosi sa tehnološkim trendovima. Naravno, nedostatak financijskih sredstava uzima svoj danak, ali izlaskom iz riznice, te poboljšanjem gospodarske situacije u Hrvatskoj ima velikih naznaka da ćemo u narednim razdobljima moći bolje pratiti razvoj genomike u hrvatskom zdravstvu”, kazao je ministar Varga.


Upitan hoće li se hrvatski zdravstveni sustav privatizirati kao američki, ministar je odgovorio da će izlaskom iz riznice svim građanima Hrvatske, bez obzira na materijalno stanje, biti pružena jednaka i kvalitetna zdravstvena skrb po istim osnovama. “Sa poboljšanjem financijske situacije svim Hrvaticama i Hrvatima, te građanima Hrvatske po jednakim će se osnovama poboljšati sustav zdravstva”, kazao je.


Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Vedran Mornar je rekao kako je događanje na Braču dokaz da smo sposobni organizirati jednu takvu značajnu međunarodnu konferenciju s puno znanstvenika. “Organizatori su dokazali da u Hrvatsku mogu dovesti veliki broj znanstvenika, a dokaz su da se ovdje i dobro radi, te da možemo. Mislim da je to već dokaz da je Hrvatska nešto na svjetskoj sceni”, kazao je ministar Mornar.


Anthony Atala s američkog Wake Forest University i najpoznatiji svjetski znanstvenik iz područja regenerativne medicine, održat će predavanje na temu kreiranja ljudskih organa u laboratoriju, kako bi se liječile do sada neizlječive bolesti. Znanstvenici s Mayo Clinice govorit će o personaliziranoj medicini i terapiji malignih oboljenja.


Predavanje o liječenju karcinoma sukladno nalazima molekularnih pomjena na nivou stanice održat će Jorge Rakela, a zanimljivo predavanje imat će i Walther Parson koji će javnosti približiti identifikaciju slavnih svjetskih osoba. Po prvi put će se javnosti, zahvaljujući Turi Kingu, predočiti cijeli postupak identifikacije engleskog kralja Richarda III, koji je živio od 1452. do 1485. godine. Uz to će se prezentirati genetska povijest Afrike, Azije, Amerike, Oceanije i Europe.


Suorganizator kongresa je čuvena američka Mayo Clinic, a u organizaciji sudjeluju i American Academy of Forensic Sciences, George Washington University, Penn State University, University of New Haven, University of Botswana, zagrebačko, splitsko, riječko i osiječko sveučilište, Specijalna bolnica Sveta Katarina, Genos, Institut Ruđer Bošković, te Institut za antropologiju.