Riječ je o projektu “Svjetlosna rijeka sjećanja” Željka Kovačića, koji se temelji na japanskoj priči po kojoj svijetlost lampiona koji putuju niz rijeku osvjetljava put dušama umrlih.


Crveni lampioni u spomen su na nestale Vukovarce – branitelje i civile u Domovinskom ratu, a bijeli za poginule branitelje i civile. Organizatori događaja su Gradski muzej Vukovar, Lučka uprava Vukovar i Zajednica sportsko-ribolovnih udruga Vukovar.




Po dosad prikupljenim podacima Franjevačkog samostana u Vukovaru, u vojnoj agresiji bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi na taj grad 1991. poginulo, ubijeno ili nestalo je najmanje 2717 osoba. Na popisu zatočenih i nestalih osoba iz Domovinskog rata još su imena najmanje 350 osoba kojima se svaki trag gubi u ratnom Vukovaru.


U sklopu obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991., u dvorištu vukovarske bolnice prijepodne je održan komemorativni skup “Vukovar – mjesto posebnog domovinskog pijeteta” u nazočnosti predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića i predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, izaslanika predsjednika Republike Orsata Miljenića, brojnih saborskih zastupnika i ministara koji su, zajedno s desecima tisuća domoljuba pristiglih u Vukovar iz svih krajeva Hrvatske i BiH, prošli gradskim ulicama u Koloni sjećanja do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata.


Po podacima Grada Vukovara ove godine u koloni sjećanja se nalazilo oko 120.000 sudionika iz svih krajeva Hrvatske i dijaspore.


Molitvu za žrtve Domovinskog rata grada Vukovara po dolasku na Memorijalno groblje predvodio je mons. Đuro Hranić, đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit, a svetu misu zagrebački nadbiskup i metropolit, mons. Dražen Kutleša. Državna i druga izaslanstva prethodno su na groblju podno spomenika položila vijence i zapalila svijeće.


Obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. nastavlja se u utorak komemorativnim program za žrtve gradske četvrti Borovo naselje.