Foto D. Kovačević
Izjavom da »nitko nije dovoljno bogat da liječi sve«, izrečenom u kontekstu nedostupnosti lijeka za djecu sa spinalnom mišićnom atrofijom, Kujundžić će ući u anale najbahatijih zdravstvenih dužnosnika
ZAGREB Bijes stanovnika Indije navukao je na sebe tamošnji ministar zdravstva objašnjenjem da je karcinom direktna posljedica »božanske pravde« zbog grijeha iz prošlosti, što vlastitih, a što roditeljskih. Ovakav biser iz usta jednog čelnika zdravstvenog resora je doista bez presedana, no i naš aktualni ministar zdravstva Milan Kujundžić drži korak s indijskim kolegom, redovito nam plasirajući nevjerojatne izjave kojima izaziva reakcije bijesa i nevjerice. Tako se, nakon što »izvali« ono što zapravo »nije mislio«, mora pravdati da je njegova poruka bila druga i da su ga krivo interpretirali. Tako će izjavom da »nitko nije dovoljno bogat da liječi sve«, izrečenom u kontekstu nedostupnosti lijeka za djecu sa spinalnom mišićnom atrofijom, Kujundžić ući u anale najbahatijih zdravstvenih dužnosnika, odmah uz bok bivšeg voditelja službe za lijekove HZZO-a koji je prije desetak godina, govoreći o financijskim limitima za skupe lijekove, ustvrdio da »neki pacijenti moraju umrijeti«.
Šum u komunikaciji
Šumom u ministrovoj komunikaciji s javnošću tu, nažalost, nije kraj. Popis verbalnih gafova aktualnog ministra podugačak je, a na njemu se može naći svega, od svećenika pa do liječnika-neradnika. Problema Kujundžić ima i u komunikaciji s premijerom i kolegama u Vladi, pa je tako nedavno u javnost pustio vijest o uvođenju poreza na duhan, alkohol i mobitele, a da nitko u Vladi o tome nije ništa znao.
Loše upravljanje
Osim što je krajnje nespretan u komunikaciji s javnošću i vrijedio bi mu jedan dobar PR-stručnjak, aktualni ministar zdravstva nije uspješan ni u upravljanju resorom. Potezi koje povlači, od privatizacije primarne zdravstvene zaštite, nagrađivanja liječnika, prioritetnih lista čekanja, pa do fijaska s kandidaturom za Europsku agenciju za lijekove, nisu mu donijeli pozitivne bodove. Neće mu ih donijeti niti ideja da u bolnički sustav, umjesto temeljite reforme, uvede zdravstveni turizam i dodatno plaćanje nadstandardnih usluga da bi »imućnima naplatio više«. Ako Hrvati to ne žele, neka idu na referendum i vrate se u komunizam, poručuje Kujundžić onima koji žele kvalitetniju zdravstvenu zaštitu za sve pacijente, a ne samo one dubljeg džepa. Njegovo upravljanje zdravstvenim resorom, barem u prvoj godini mandata, najbolje odgovara onome što je najavio na njegovom početku – da je zdravstveni sustav odličan i ne trebaju mu veliki zahvati. A donekle i odgovoru na novinarsko pitanje o mogućoj smjeni: »Došao sam raditi, a neću biti tužan ako i ne budem radio. Zdravstvo je uistinu težak resor«.