Obveznici plaćanja pristojbe koji nisu na vrijeme platili račun najprije dobivaju opomenu HRT-a. Ako i nakon opomena dužnici ne plate zaostale račune u iznosu većem od 200 kuna – slučaj se upućuje na ovrhu
ZAGREB Hrvatska radio-televizija svake godine provede stotinu tisuća ovrha. U dva ciklusa ovrha godišnje ovrši se po pedeset tisuća pretplatnika javne televizije. Na ukupan godišnji broj ovrha HRT dobiva tek tri posto prigovora ovršenika. Svakoga dana, dakle, na ime dugovanja prema javnom medijskom servisu u Hrvatskoj se provedu 274 ovrhe. Upravo zastrašujuće zvuči podatak koji se našao pred Nadzornim odborom HRT-a, a koji kaže da Hrvatska radio-televizija ima više od milijun ovršnih predmeta koji su u nekoj fazi ovršnog postupka. S obzirom na to da HRT ima oko 1,2 milijuna pretplatnika, valja primijetiti, iz spomenutog podatka da je u prosjeku gotovo svaki pretplatnik javnog servisa u jednom trenutku bio ili je još uvijek predmetom ovrhe.
Navedeni podaci potječu iz materijala koji se našao pred Nadzornim odborom HRT-a kao odgovor na upit o troškovima odvjetničkih ureda koji za HRT vode ovršne postupke. U postupku ovrha svojih pretplatnika HRT surađuje s pet odvjetničkih ureda koji na ovrhama angažiraju 71 djelatnika. U pitanju su ovi odvjetnički uredi: Leko i partneri, Owens i Houška, Madirazza i partneri, Odvjetnica Maja Cenić (sestra nedavno privedene Dijane Čuljak Šelebaj) te Odvjetničko društvo Hanžeković i partneri.
– Prema podacima koje je na temelju HRT-ovog izviješća nevladinoj udruzi GONG objavio naš list, odvjetnički uredi koji su za HRT na ovrhama radili od 1. siječnja 2010. do 11. svibnja 2012. u tom razdoblju ostvarili su prihod od nepunih 50,6 milijuna kuna. Od toga je Odvjetničko društvo Hanžeković i Radaković uprihodilo 34,8 milijuna kuna, Odvjetničko društvo Leko i partneri 8,5 milijuna kuna. Treći je bio odvjetnički ured Owens i Houška s 3,5 milijuna kuna, a slijedila ih je sestra Dijane Šelebaj Čuljak – odvjetnica Maja Cenić sa 1,87 milijuna kuna od ovrha. Listu je zaključilo Odvjetničko društvo Madirazza i partneri s 1,7 milijuna kuna na račun ovrha. U zaključku, valja napomenuti da za dug od nekoliko stotina kuna građani odvjetničkim uredima plaćaju iznos od oko tisuću kuna odvjetničkih troškova.
Nadzornom odboru pojašnjen je i proces prije pokretanja ovršnih postupaka koji teče ovako: obveznici plaćanja pristojbe koji nisu na vrijeme platili račun najprije dobivaju opomene od strane HRT-a. U pitanju su tri vrste opomena. Ako i nakon opomena dužnici ne plate zaostale račune u iznosu većem od 200 kuna – slučaj se upućuje na ovrhu. Na scenu tad stupaju odvjetnički uredi koji na ovrhama građana za račun HRT-a uprihode milijune. Odvjetničke urede, valja naglasiti, ne plaća HRT. Njihove troškove plaćaju ovršeni građani. Pet odvjetničkih društava s kojima HRT ima zaključene ugovore o zastupanju, na poslovima izrade ovršnih prijedloga, dostave podataka javnim bilježnicima, praćenju naplate i komuniciranju s ovršenicima angažiraju sedamdesetak djelatnika. S obzirom da se ovrhe rade na području cijele Hrvatske, angažirana odvjetnička društva često angažiraju zamjene na ročištima. Na tom poslu radi preko stotinu »vanjskih« odvjetničkih ureda.
Nadzornom odboru pojašnjeni su razlozi zbog kojih HRT angažira odvjetničke urede za ovrhe, odnosno napravljena je procjena troškova koje bi HRT imao da se njegova pravna služba angažira na tom poslu. Na HRT-u zaključuju da bi ih rad 71 djelatnika s mjesečnom bruto plaćom od 15 tisuća kuna, godišnje koštao 12,7 milijuna kuna. Ročišta za tri posto prigovora na ovrhe odnijela bi još tri milijuna kuna godišnje.
– Posebno je pitanje uredskog prostora i prostora arhive za preko milijun ovršnih predmeta koji su u nekoj fazi ovršnog postupka, navedeno je u materijalu koji se našao pred nadzornim odborom. Također, napominje se da simulacija troškova teško može predvidjeti sve izdatke te se navodi i problem efikasnosti. Nadzornom odboru poručuje se da je važno uzeti u obzir i pitanje efikasnosti zaposlenika u odvjetničkim društvima u odnosu na efikasnost HRT-a.