Pero Hrkać / Foto arhiva NL
povezane vijesti
Optužno vijeće zagrebačkog Županijskog suda u rujnu bi trebalo odlučiti o novom zahtjevu obrane za izdvajanje dokaza kojima tužiteljstvo potkrepljuje optužnicu protiv trgovačke sutkinje Vesne Malenice, stečajnog upravitelja Pere Hrkaća i njihovih suoptuženika, uhićenih još 2017. godine.
Pored Hrkaća i Malenice, Uskok je u svibnju 2020. podigao optužnicu protiv Hrkaćeve suradnice Tatjane Kušec te poduzetnika Miroslava Mitaka, Milana Lučića i Josipa Debića. N
jih šestero se tereti da su, djelujući kao zločinačko udruženje od kolovoza 2008. do studenog 2017., zaradili preko 13 milijuna kuna, oštetivši tvrtke u stečaju za više od 45 milijuna kuna.
Riječ je o prvom slučaju u kojem je stečajni upravitelj optužen da je u sprezi sa sutkinjom zagrebačkog Trgovačkog suda koja ga je postavila i nekolicinom poduzetnika novac s računa stečajnih dužnika prebacivao na druge račune, davao pozajmice, kredite, preprodavao poslove i kampove na obali, a sve kako bi pogodovao sebi ili svojim suradnicima.
Sutkinja Malenica i Hrkać se terete da su u stečajnim postupcima koje su vodili Glumina banku oštetili za više od 20 milijuna kuna, Glumina gradnju za tri milijuna kuna, Amforu Maris za 15,5 milijuna kuna, TŽV Gredelj za 1,6 milijuna kuna te da su u još 11 stečajnih postupka te tvrtke oštetili za još 11 milijuna kuna.
Hrkać je optužen i da je radnike Gredelja tražio da mu besplatno obavljaju građevinske radove na njegovim ili sutkinjinim nekretninama te da je nezakonito zapošljavao članove obitelji, prijatelje i poznanike.
Po Uskokovim sumnjama Hrkač je izvukao 12 milijuna kuna iz Glumina banke preko ugovora o pozajmicama koje je potpisivao sa samim sobom – ispred Glumina banke i neke od niza drugih tvrtki u kojima je vodio stečajeve.
Tatjana Kušec je pritom pripremala dokumentaciju, operativno provodila plaćanja i vodila evidenciju zajmova, dok je Malenica te transakcije nadzirala i odobravala ih kao sutkinja.
Uskok u optužnici tvrdi da je Malenica, iskorištavajući svoj položaj sutkinje, otvoreno zagovarala interese svojih suradnika pri čemu je sprječavala vjerovnike u preispitivanju Hrkaćevih izvješća.
Uz to, Uskok tvrdi da je sutkinja jamčila za Lučićeve tvrtke prilikom dogovorene kupoprodaje zemljišta.
Ukoliko se neki od ‘vanjskih’ stečajnih upravitelja u lancu izvlačenja novca nije slagao s njihovim načinom rada Malenica bi ga smijenila i postavila novog.
Tako je na čelo jedne od tvrtki u stečaju došla i kasnija Uskokova prikrivena istražiteljica koja je tajno snimila razgovore s osumnjičenicima u akciji koja je rezultirala uhićenjem Malenice, Hrkaća i ostalih.
Sutkinja Malenica je nakon uhićenja u studenom 2017. privremeno udaljena s dužnosti, a tromjesečna stegovna mjera joj je posljednji put produljena ovoga srpnja.
Uskok je nakon uhićenja tražio da sud njoj i Hrkaću blokira imovinu vrijednu 10 milijuna kuna.