Foto P. Macek / D. Javorovic PIXSELL
Jednostavno se tako obraćala ljudima. Ili bi napisala dužnosniku da će ga, ako joj nešto ne napravi, »popapati mrak«, kaže
povezane vijesti
Sudac Ivan Turudić je u srpnju 2017. izvijestio predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović da odustaje od kandidature za predsjednika Vrhovnog suda jer joj »ne želi otežavati poziciju«, uz konstataciju da je on »posljednjih nekoliko tjedana izložen orkestriranim i naručenim napadima u medijima zbog dvadesetogodišnjeg poznanstva s notornim Zdravkom Mamićem«. Sada, međutim, Turudić ne smatra da njegova kandidatura za glavnog državnog odvjetnika otežava poziciju premijeru Andreju Plenkoviću i ne odustaje, iako je, daleko snažnije nego prije sedam godina, izložen napadima medija, predsjednika Republike i oporbe zbog poznanstva s Mamićem, ali i Josipom Rimac.
I nakon što je predsjednik Zoran Milanović u subotu iznio neke detalje o sastancima Turudića i Mamića 2015., a nekoliko sati kasnije i Jutarnji list objavio dijelove bogate WhatsApp komunikacije između njega i Josipe Pleslić (nekad Rimac), Turudić je odlučan u želji da dođe na čelo Državnog odvjetništva. Jučer se primarno čekalo reakciju Vlade na prepisku iz koje nedvojbeno proizlazi da su Turudić i bivša državna tajnica, osumnjičena za teška kaznena djela zlouporabe dužnosti, bili u puno prisnijim odnosima nego što je to tijekom saslušanja na sjednici saborskog Odbora za pravosuđe prikazao kandidat za šefa DORH-a, tvrdeći da se na svom radnom mjestu samo jednom sastao s njom.
Milanovićev strah
No, stiglo je, putem izjave Hini, očitovanje Turudića, u kojem on uopće ne spominje mogućnost povlačenja, a uvjeren je da je predmet neutemeljene hajke. »Očekivao sam da će biti negativnih reakcija i napada, ali takav intenzitet mržnje koja je ravna histeriji kod dijela nekih parlamentarnih zastupnika i medija nisam očekivao i, naravno, od notornog predsjednika Republike«, požalio se Turudić.
On pretpostavlja da se Milanović boji da bi kao glavni državni odvjetnik mogao pročitati sve spise. »Tu je potpuno jasan strah. Ne znam čega se on boji, ne znam na što cilja, ali očigledno to je strah koji se može opipati«, ocijenio je Turudić. Potvrdio je da se 2015. tri puta susreo s Mamićem, ali je negirao da mu je pomogao jer »vrlo brzo nakon posljednjeg sastanka njemu je određen istražni pritvor«. Njih dvojica se, rekao je, nisu nalazili na konspirativnim mjestima nego ispred stana u kojem Turudić živi i nisu se noću satima vozili u Mamićevom automobilu »nego pola sata«. O tom je susretu s Mamićem »odgovarao i na sigurnosnim provjerama i SOA je zaključila da nema nikakvih sigurnosnih prepreka za moje bivanje sucem uskočkog odjela«.
Svoje je odnose s Josipom Rimac, premda ga je ona u porukama nazivala radost, a on nju lipa, opisao kao »dobre, ali ništa posebno«.
»Naravno da nismo prijatelji. Nisam nikad tajio da se poznamo, da se nađemo, da popijemo kavu. Je li to zabranjeno? Zašto se problematizira moj način komuniciranja putem privatnih poruka? To je moja privatna stvar. Iznose se moje privatne poruke, ako to nekome čini zadovoljstvo, neka mu čini, nemam što drugo za reći. Volio bih vidjeti kako bi reagirali ti kritičari kad bi njihova utroba bila na pladnju«, negodovao je Turudić.
Ponovio je ono što je govorio na sjednici Odbora za pravosuđe, da je prekinuo razgovor s Josipom Rimac kada ga je ona pitala o nekom konkretnom predmetu. Naglasio je da kao glavni državni odvjetnik sigurno ne bi naložio obustavu postupaka protiv bilo koje osobe koju se povezuje s njim. Glasovanje o Turudiću planirano je u Saboru u srijedu, on, dakle, namjerava ići do kraja, pa ako će i dalje uživati podršku Vlade ključno će biti što će učiniti zastupnici koji su Plenkovićevi koalicijski partneri.
Ako ih se samo troje predomisli, uslijed svježih otkrića o Turudićevom društvenom životu, on vjerojatno ne bi prošao. Naime, po svemu sudeći, iz oporbe je samo Milan Vrkljan spreman glasovati za Turudića. Nema, međutim, nikakvih naznaka da se netko od saveznika HDZ-a u Saboru pokolebao. Jedan od njih, Predrag Štromar iz HNS-a, ističe da su ga zapravo nasmijale poruke Turudića i Josipe Rimac jer se prisjetio vlastite slične korespondencije s njom, zbog koje je morao dati iskaz istražiteljima USKOK-a.
Pleslić samo blefirala
– Glasat ću za Turudića, nisam čuo da je bilo tko promijenio mišljenje nakon ovih poruka. Znate, ona vam je sa svima komunicirala kao s Turudićem. Meni je, recimo, na poruku da se smiri zbog nečega, odgovorila – samo me ti možeš smiriti. Bilo je to u novinama i kada ih je moja supruga ujutro kupila, odmah mi je po povratku s vrata vikala: Predrag! Je li u redu objavom takvih poruka uništavati živote ljudima? Nisam s Josipom uopće bio dobar, a nazivala me u porukama »srce moje«, »dušo moja«. Jednostavno se tako obraćala ljudima. Ili bi napisala dužnosniku da će ga, ako joj nešto ne napravi, »popapati mrak«. Čak i da će šef, misleći na Plenkovića, saznati ako joj se nešto ne potpiše do devet ujutro. Ona je na taj način samo iskorištavala jadne ljude, blefirala je, ispričao nam je Štromar.
Odvjetnik Josipe Pleslić (Rimac) priopćio je da poruke nje i Turudića »nisu dio niti jednog spisa kazenog predmeta koji se vodi protv godpođe Pleslić, što implicira da se radi o tajnim podacima koje posjeduju privilegirane osobe i čija objava služi, a isključivo diskreditaciji gospodina Turudića u smislu njegovog imenovanja za glavnog državnog odvjetnika«. Te su poruke doista novo pogonsko gorivo opoziciji u borbi protiv Turudićevog izbora. Sve je više među oporbenim strankama prisutan stav da Turudić više ne smije biti niti sudac.
– Predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić i ministar pravosuđa Ivan Malenica imaju ovlast pokrenuti stegovni postupak protiv Turudića i zatražiti njegovo razrješenje. Očekujem da to već sutra naprave. On ne smije biti u pravosuđu i zagađivati minimum povjerenja koje je u te institucije u Hrvatskoj ostalo, izjavio je predsjednik SDP-a Peđa Grbin.