Šimić se 7. travnja 1990. srušio u nesvjest na sastanku kod Blagoja Adžića, gdje je bio i ostatak vojnog vrha. Preminuo je 11. travnja, prema službenom zapisniku od moždanog udara, a obdukcija nije obavljena
ZAGREB Umirovljeni novinar Radio Rijeke i dugogodišnji suradnik Novog lista Franjo Deranja jučer je u Novinarskom domu u Zagrebu predstavio svoju najnoviju, desetu knjigu, »Slučaj admirala Petra Šimića – strogo povjerljivo«.
Knjiga višeslojno iznosi priču o životu i smrti admirala Jugoslavenske ratne mornarice, koji je smrt dočekao na poziciji prvog čovjeka Saveza komunista u JNA. Jedan od glavnih izvora za djelo, kao i supredstavljač na promociji, stožerni je general Anton Tus, koji je bio kolega, ali i prijatelj admirala Petra Šimića, porijeklom iz Drivenika nedaleko Novog Vinodolskog.
– Dijelili smo adresu stanovanja na kraju, jer smo i ja i Pero, kako su ga prijatelji zvali, stanovali u hotelu Bristol u Beogradu. To posljednje jutro smo doručkovali u hotelu, on mi je rekao da ide na sastanak s vojnim vrhom, oko osnivanja Saveza komunista – Pokreta za Jugoslaviju, što je trebala zapravo biti stranka JNA. Obojica smo se složili da to nije dobra ideja i da teško može zaživjeti. Pao je dogovor i za sutrašnji doručak, a ispratio sam ga s riječima »kloni se konflikata i konfrontacija«. To je bilo posljednje što sam mu rekao u životu, kazao je general Tus o tom posljednjem danu.
Šimić se 7. travnja 1990. godine srušio u nesvjest na sastanku kod Blagoja Adžića, gdje je bio i ostatak vojnog vrha. Tri dana je bio u komi te je preminuo 11. travnja, prema službenom zapisniku od moždanog udara, premda obdukcija nije obavljena. U zraku je do dan danas ostalo visjeti pitanje je li ga se »maklo«, odnosno je li vojni vrh posredno ili neposredno naredio ubojstvo admirala koji nije dijelio viziju vojne političke stranke, ali i potencijalnog vojnog udara, o čemu se također raspravljalo u generalskim krugovima.