Foto R. Brmalj
Vožnja pod utjecajem alkohola, grubo kršenje prometnih propisa u pogledu brzine kretanja, čime se prouzročila smrt druge osobe, kažnjavat će se kaznom zatvora i do petnaest godina
»Sudionik u cestovnom prometu koji kršenjem propisa o sigurnosti prometa izazove opasnost za život ili tijelo ljudi ili za imovinu velikih razmjera, pa zbog toga prouzroči tešku tjelesnu ozljedu druge osobe ili imovinsku štetu velikih razmjera, pa ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovog članka prouzročena smrt jedne ili više osoba, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od tri do petnaest godina.« Dakle, zakonodavac je pooštrio kaznu za sve one koji su grubim kršenjem prometnih propisa uzrokovali smrt jedne ili više osoba te će se takve prometne nesreće rasplitati u sudnicama županijskih sudaca. Vožnja pod utjecajem alkohola, grubo kršenje prometnih propisa u pogledu brzine kretanja, čime se prouzročila smrt druge osobe, kažnjavat će se kaznom zatvora do petnaest godina!
Usmrtio dva pješaka
Prometne nesreće sa smrtnom posljedicom izazvane iz nehaja, kao i prometne nesreće u kojima su prouzročene teške tjelesne ozljede druge osobe ili je pričinjena imovinska šteta velikih razmjera i nadalje će biti predmetom suđenja na Općinskom sudu. No, na riječkom Općinskom sudu u tijeku je nekoliko suđenja koja su okupirala pažnju šire javnosti. Podsjetimo da je gotovo do samog kraja dovedeno suđenje Aleksandru Cupaću (40) optuženom za izazivanje prometne nesreće u kojoj su poginula dva pješaka.
U sjećanju će svakako ostati zabilježena i jedna od većih izrečenih zatvorskih kazni na Općinskom sudu vezane za teške prometne nesreće. Riječ je o presudi koja je izrečena 2012. godine Vanji Piškuliću (41) i to u ponovljenom suđenju optuženom za smrt dviju osoba u dvjema izazvanim prometnim nesrećama. Dugo vremena Piškulić je bio nedostupan hrvatskim pravosudnim tijelima, uhićen je po međunarodnoj tjeralici početkom 2012. godine. Godinu dana ranije Piškulić je u odsutnosti nepravomoćno osuđen na šest i pol godina zatvora. Proglašen je krivim jer je u Sušačkoj Dragi 2005. godine, pijan i vozeći prebrzo, skrivio smrt suvozača. Na dvije godine je osuđen jer je na Pećinama 2007. godine usmrtio pješakinju, upravljajući autom bez vozačke dozvole i vozeći prekomjernom brzinom. Ostavio je automobil nasred ulice i pobjegao. Bio je nedostupan pune tri godine. Uz šest i pol godina zatvora tada mu je izrečena zabrana upravljanja motornim vozilima na deset godina. No, kad je uhićen sudilo mu se ponovo pa je osuđen na pet i pol godina uz zabranu upravljanja vozilima na pet godina. Piškulić je uz dvije strašne prometne nesreće iza sebe imao i pedesetak prometnih prekršaja.
Krećući se osobnim vozilom Audi A6 iz smjera Jelačićevog trga u smjeru Žabice i upravljajući automobilom na granici pijanog stanja s koncentracijom od najmanje 1,48 promila alkohola u krvi, Cupać, svjestan i pristajući da vožnjom u takvom stanju ugrozi ostale sudionike u prometu, uslijed alkoholiziranosti, propustio je prilagoditi brzinu vožnje centrom grada. Vozio je brzinom od 95 kilometara na sat, gotovo dvostruko većom od dozvoljene prometnim propisima i na pješačkom prijelazu usmrtio dva pješaka. U optužnici stoji i da su pješaci prelazili cestu na znak zelenog svjetla, a Cupać zbog prevelike brzine i smanjene samokritičnosti i unatoč crvenom svjetlu na semaforu za njegov smjer kretanja, nije zaustavio vozilo ispred pješačkog prijelaza i udario je pješake. U tom trenutku prednjim dijelom vozila Cupać je udario pješake Darija Krbavca i Marka Bunozu koji su se kretali pješačkim prijelazom s desne na lijevu stranu kolnika i već su gotovo prešli na drugu stranu. Zbog siline udara oba su pješaka nabačena na vozilo i odbačena na nogostup s lijeve strane kolnika pa su uslijed teških i višestrukih ozljeda preminuli na mjestu nesreće. Cupać je napustio mjesto nesreće, vozilo je pronađeno oštećeno i parkirano kraj ulaza u zgradu Luke, a sam se prijavio policiji dva sata nakon nesreće.
Rigoroznije kazne
Optuženi je proveo gotovo godinu dana u istražnom zatvoru. Cupaću će suđenje na Županijskom sudu krenuti ispočetka, no, to što će mu se suditi na Županijskom sudu ne znači da će biti suđen po novom zakonu, prema njemu će se primijeniti blaži zakon, odnosno onaj koji je vrijedio u trenutku počinjenja kaznenog djela, odnosno u konkretnom slučaju, zapriječena maksimalna kazna zatvora je do 12 godina.
»Sudionik u cestovnom prometu koji iz obijesti teško krši propise o sigurnosti prometa vozeći u stanju nesposobnosti za vožnju izazvanoj trošenjem alkohola uz koncentraciju od najmanje 1,50 promila alkohola u krvi ili droge ili psihoaktivnih lijekova, ili vozeći u zabranjenom smjeru ili pretječući na nepreglednom mjestu kolonu vozila ili vozeći brzinom koja prelazi 50 km/h iznad dopuštene u naseljenom mjestu ili području s naznačenim ograničenjem brzine i time izazove opasnost za život ili tijelo ljudi, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.