Ilustracija / Foto: S. DRECHSLER
Izgradnja i rekonstrukcija protupožarnih prometnica trebale bi omogućiti brzu reakciju vatrogasnim snagama, brzi pristup požarištu u šumama, ali i na poljoprivrednim površinama u blizini šume na kojima često nastaju požari
povezane vijesti
- Anušić u Zadru: “DP prvo mora predložiti novog ministra, onda nastavljamo razgovore i suradnju”
- Utvrđeno da je požar izbio na jednom od 4 plastična kontejnera za smeće. Otvoreni plamen proširio se na benzinsku
- Zagrebački policajci razriješili paljevine vozila: Izazvao požar i na taj način oštetio dva automobila
Do 2025. godine Hrvatska će u održavanje i izgradnju šumskih prometnica u sedam primorskih županija uložiti oko 31,3 milijuna eura (više od 235 milijuna kuna), a time su pokrivene šume u vlasništvu države, kojima upravlja tvrtka Hrvatske šume, ali i one u privatnom vlasništvu, predviđa to Akcijski plan koji je izradilo Ministarstvo poljoprivrede.
Tako se među ostalim nastoji smanjiti opasnost od šumskih požara, ali i osigurati brža i bolja reakcija kad se oni dogode.
– Akcijski plan zasniva se na potrebi zaštite šuma od požara, zaštite infrastrukture, kao i smanjenja ljudskih žrtava uzrokovanih šumskim požarima te povećanja sigurnosti stanovništva i zaštite njihove imovine. Šumske protupožarne prometnice u funkciji su zaštite šuma od požara, ali i ostalih zadaća gospodarenja šumama i šumskim zemljištem. Akcijski plan održavanja i izgradnje šumskih prometnica na području primorske Hrvatske za razdoblje od 2023. do 2025. godine ima za glavni cilj ojačati protupožarnu preventivu šuma i smanjiti požarno opterećenje na posebno ugroženom primorskom prostoru Republike Hrvatske, navodi se u dokumentu objavljenom na portalu eSavjetovanja.
Nužna brza reakcija
Izgradnja i rekonstrukcija protupožarnih prometnica trebale bi omogućiti brzu reakciju vatrogasnim snagama, brzi pristup požarištu u šumama, ali i na poljoprivrednim površinama na kojima često nastaju požari, a koje su uglavnom na granici šumskog područja.
Lani je u Hrvatskoj izbio 251 požar u državnim i privatnim šumama u kojima su opožarena ukupno 24.062 hektara šumskog i ostalog zemljišta, što odgovara gotovo polovici teritorija koji je pod šumama u državnom vlasništvu u Istarskoj županiji ili desetini šumskih površina koje u svom vlasništvu u Primorsko-goranskoj županiji ima država. Tek tri hektara više od ukupno opožarenog šumskog zemljišta u prošloj godini u svom vlasništvu imaju privatni šumoposjednici u Zadru. Te usporedbe najbolje govore o tome koliki su lani bili razmjeri šteta na šumskom zemljištu u Hrvatskoj.
Kako bi se te štete smanjile, u priobalju će se pokrenuti akcijski plan koji bi u sedam županija u sljedeće dvije i pol godine trebao značiti ulaganje od 21,6 milijuna eura u prometnice u šumama u vlasništvu države, te još gotovo 9,7 milijuna eura u prometnice u šumama koje imaju privatne vlasnike.
U sedam primorskih županija šumske površine prostiru se na 1,75 milijuna hektara, od čega je većina, 1,46 milijuna hektara državnih šuma, kojima upravlja tvrtka Hrvatske šume.
U izgradnju i održavanje šumskih prometnica u državnim šumama do 2025. godine će se uložiti 21,6 milijuna eura, a cilj je u tom razdoblju utrostručiti dužinu održavanih prometnica sa 600 kilometra na 1.800 kilometra. Uz to bi se dužina izgrađenih prometnica povećala sa sadašnjih 10.909 kilometra na 11.119 kilometara.
Suglasnost posjednika
– Veća otvorenost šuma, odnosno povećanje mreže šumskih prometnica, omogućuje jednostavniji i brži pristup vatrogasnih vozila prilikom intervencije, kao i pristup poljoprivrednim površinama. Šumske prometnice također omogućuju bržu i efikasniju motriteljsko-dojavnu službu, a ujedno predstavljaju i barijeru za usporavanje širenja požara, navodi se u objašnjenju.
Što se tiče privatnih šuma, održavale bi se već izgrađene prometnice koje su upisane kao javno dobro, a dodatne bi se gradile uz suglasnost šumoposjednika. Ulaganje je vrijedno oko 9,7 milijuna eura, dužina održavanih cesta bi se povećala s 275 na 455 kilometara.
U Akcijskom planu navodi se i to da je mreža šumskih cesta u šumama u vlasništvu privatnih posjednika razgranata, ali da su ceste uglavnom teško prohodne zbog dugogodišnjeg neodržavanja, pa bi ova mjera trebala povećati broj cesta kroz privatne šume, ali i poboljšati njihovo održavanje, što bi omogućilo kvalitetniju zaštitu od šumskih požara, ali i intervenciju u slučaju da se ti požari dogode.
Najveći dio novca iz doprinosa za šumeNavodi se i da je novac za provođenje ovih mjera osiguran u Državnom proračunu za 2023. i projekcijama za 2024. i 2025. godini, ali i u proračunu Hrvatskih šuma, kad je u pitanju održavanje protupožarnih prometnica u šumama u državnom vlasništvu. Najvećim dijelom novac će pristizati iz doprinosa za općekorisne funkcije šuma što ga po Zakonu o šumama plaćaju sve tvrtke obveznici poreza na dobit čiji su godišnji prihodi veći od sedam i pol milijuna kuna. |