
Foto Sergej Drechsler
U povodu Svjetskog dana sigurnosti i zaštite zdravlja pri radu te Nacionalnog dana zaštite na radu, SSSH je pozvao na hitne promjene u zakonodavstvu i praksi
povezane vijesti
Simboličnom akcijom “Rad ne smije ubijati!” Savez samostalnih sindikata Hrvatske upozorio je u ponedjeljak da je 2024. u Hrvatskoj smrtno stradalo 30 radnika i gotovo ih 18 tisuća teško ozlijeđeno, te u znak sjećanja na poginule na zagrebačkom Zrinjevcu postavio 30 bijelih kaciga.
U povodu Svjetskog dana sigurnosti i zaštite zdravlja pri radu te Nacionalnog dana zaštite na radu, SSSH je pozvao na hitne promjene u zakonodavstvu i praksi, poručivši da bez konkretnih promjena i sustavnog nadzora nad poslodavcima neće biti moguće zaustaviti negativne trendove u zaštiti zdravlja i života radnika.
“U objašnjenu teške ozljede na radu ili smrti, u pravilu stoji da je radnik na radnom mjestu radio protivno pravilima zaštite na radu, kako bi se na bilo koji način poslodavac amnestirao i kako bi smanjio kaznenu odgovornost ne samo za smrt nego i za teško stradanje radnika”, ističe predsjednik SSSH-a Mladen Novosel.
Ključno je pitanje, pojašnjava, je li radnik osposobljen za rad i nadzire li ga itko, te ističe da “rad ne smije ubijati”.
Novosel posebno izdvaja sektor graditeljstva, u kojem je, kaže, prošle godine poginulo čak 17 radnika.
Upozorava na lošu edukaciju, česte jezične barijere među radnicima i angažiranje vanjskih tvrtki koje tek formalno provode obuke radnika o zaštiti na radu.
O problemima zaštite na radu upozoravali su Državni inspektorat i nadležno ministarstvo a za propuste proziva ‘jaki lobi privatnog sektora u tom području’.
“Poslodavci, vođeni isključivo željom za većim profitom, angažiraju vanjske tvrtke koje samo formalno provode osposobljavanje radnika o zaštiti na radu. To se mora zaustaviti”, poručio je Novosel.
Uz povratak prava na povjerenike, koje je ukinuto 2014., sindikalci zahtijevaju i vraćanje doprinosa za zaštitu na radu, ukinutog 2016. Traže i jačanje ovlasti Državnog inspektorata na gradilištima te donošenje pravilnika kojim bi se ograničio rad na otvorenom na temperaturama višim od 30 stupnjeva.

Povodom obiljezavanja Svjetskog dana sigurnosti i zastite zdravlja pri radu i Nacionalnog dana zastite na radu, Mladen Novosel /Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
Predsjednik Odbora za zaštitu na radu Sindikata graditeljstva Hrvatske Ljubomir Pintarić naglasio je da sektor graditeljstva iz godine u godinu bilježi najveći broj smrtnih slučajeva.
“Broj poginulih u graditeljstvu kreće se između 15 i 20 godišnje, a prošle godine 530 radnika završilo je na bolničkom liječenju zbog ozljeda”, rekao je Pintarić.
I on je upozorio na problem jezične barijere među radnicima te dodao da od 150 tisuća radnika u graditeljstvu, njih oko 50 tisuća ne razumije hrvatski jezik, što ozbiljno ugrožava sigurnost na radu.
Sindikati su upozorili i na raširenost mobinga na radnim mjestima, naglasivši da on uzrokuje stres na gotovo svakom radnom mjestu.