
Gosti Goran Ješić i Aleksandra Jerkov pridružili su se Krešimiru Macanu putem ekrana / Foto Manjgura
Krešimir Macan o tome razgovara s dvoje gostiju iz Srbije – Goranom Ješićem te s Aleksandrom Jerkov
povezane vijesti
Prosvjedi u Beogradu i cijeloj Srbiji traju već mjesecima. Kulminacija je bila 15. ožujka u Beogradu kada se u središtu grada okupilo oko 300.000 ljudi. Tom se prilikom odavanja počasti poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu dogodio napad na prosvjednika nečime što se kolokvijalno zove zvučni top, a koji je prouzročio znatne zdravstvene poteškoće za veliki broj prosvjednika. Zbog čega je došlo do svega ovog, ali i kako se izvući iz ove situacije bilo je riječi u novom izdanju podcasta »Na špici s Macanom«.
Domaćin, poznati stručnjak za odnose s javnošću Krešimir Macan o tome razgovara s dvoje gostiju iz Srbije – Goranom Ješićem, nekadašnjim potpredsjednikom Demokratske stranke i čelnikom nove političke opcije Solidarnost, te s Aleksandrom Jerkov, također nekadašnjom članicom Demokratske stranke koja je sada aktivna preko Regionalne Akademije za demokratski razvoj, nevladine udruge koja se bavi razvojem demokratskih procesa u JI Europi.
Macan je naglasio da je 15. ožujka bio najveći studentski prosvjed u Europi od 1968. godine, a situacija u susjednoj državi dodatno se zaoštrila nakon što je nedavno nožem napadnuta dekanica Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović.
Ješić je naglasio da su ovi prosvjedi najveći u srpskoj povijesti.
– Oni su veći i od onih 1996. i 2000. godine. I potpuno su drugačiji. Tada smo tražili priznavanje izbornih rezultata jer nas je Slobodan Milošević pokrao. Ovo sada je nešto drugo. Mi u ovom slučaju nismo imali izbore.
Ovo je kulminacija desetogodišnje korupcije koja je enormna. I ovdje se traže promjene društvenog sustava. Ovi su prosvjedi više slični onima iz 1968. nego onima protiv Miloševića. Oni su i dosta kompliciraniji kada je u pitanju ispunjavanje studentskih zahtjeva. Ali su puno masovniji, smatra Ješić.
Puno ljudi izvan Srbije, pa tako i oni u Hrvatskoj, ne razumiju do kraja zbog čega je točno došlo do takve eksplozije nezadovoljstva toliko broja građana Srbije. Ješić kao odgovor na to pitanje nudi činjenicu da je otkad je Aleksandar Vučić postao prvo premijer, a onda potom i predsjednik Srbije »korupcija postala flagrantna, postala je nemoguća«.
Više pročitajte i pogledajte na Pogled.hr.