Pandemija COVID-19 otežala je građanima Slovenije dolazak do svojih vikendica u Hrvatskoj / Arhiva NL
Slovenska Inicijativa vlasnika nekretnina i plovila predlaže da im se omogući status koji imaju radni migranti, a to znači da bi mogli prelaziti granicu bez karantene unutar pet dana ili s testom starim sedam dana
povezane vijesti
RIJEKA – Hoće li ove godine u Hrvatsku na dopust doći puno manje Slovenaca, a Hrvatska ostati bez znatnog dijela turističkog prihoda? Pitanje je to koje je u pismu javnosti postavio Goran Novković, jedan od članova slovenske inicijative Vlasnika nekretnina i plovila u Hrvatskoj, još jednom upozoravajući na ograničenja koja imaju prilikom prelaska hrvatsko-slovenske granice. Da podsjetimo, ovoj se inicijativi odazvalo već oko 7.600 slovenskih građana koji imaju nekretnine ili pokretnine u Hrvatskoj, a do njih zbog epidemiološke situacije i graničnog režima dolaze vrlo teško. Procjenjuje se da oko sto tisuća Slovenaca ima nekretninu u Hrvatskoj.
Protiv Ustava
Oko Uskrsa, kada je slovenska vlada zabranila odlaske u susjedne zemlje koje su na crvenoj listi, među kojima je i Hrvatska, članovi ove inicijative uputili su tužbu slovenskom Ustavnom sudu koji je i presudio u njihovu korist, proglasivši odluku slovenske vlade o zabrani prelaska granice neustavnom. Nakon toga Slovencima koji u Hrvatskoj imaju vikendice ili plovila, kao i ostalima, omogućeno je da u Hrvatsku uđu, ali tek na 12 sati, dok je trenutno na snazi režim da se moraju vratiti u roku od 48 sati. No, uz testiranje. Pojašnjavajući konkretno koji su uvjeti prelaska granice, Novković je kazao kako je od jučer u Sloveniji na snazi pravilo da se preboljeli cijepe samo jednom, a Hrvatska traži za ulazak u državu bez testa cijepljenje s dvije doze cjepiva protiv koronavirusa, i to 14 dana od cijepljenja.
– To je samo jedno od pravila s jedne ili druge strane koja stvaraju jako velike praktične probleme slovenskim vlasnicima nekretnina i plovila u Hrvatskoj. Ukoliko se ne uvaži te izazove i implementira brzo novi režim prelaska, sigurno će manje Slovenaca gostovati u Hrvatskoj, a i gužve na mjestima za testiranje znaju biti izazov. Zbog svega toga bi trebalo hitno urediti i uskladiti mjere bilateralno, što je i vrlo lako moguće, ukazao je Novković. Članovi inicijative tako su već poslali dopis slovenskim vlastima jer, kažu, bore se da bi granicu mogli slobodno ili bar puno lakše prelaziti, s obzirom da nekretnine i plovila treba održavati, a prelazak granice je otežan već više od godinu dana, i to čas s jedne, čas s njene druge strane.
Moguća bitna olakšanja
|
Kratak rok
U inicijativi navode kako trenutačno Slovenci mogu ući u Hrvatsku ako su preboljeli COVID-19 prije manje od 6 mjeseci, što potvrđuju liječničkom potvrdom, ako su cijepljeni drugi put prije više od 14 dana, a inače trebaju brzi ili PCR test. S druge strane, ulazak u Sloveniju moguć je ako je osoba preboljela COVID-19 prije manje od 6 mjeseci što se također dokazuje potvrdom liječnika, ako je prošao 21 dan od prve doze primljenog cjepiva i ako su slovenski državljani vlasnici nekretnina i plovila pa mogu do nekretnine na 48 sati, i to s brzim antigenskim testom, pri čemu brzi test važi 72 sata. Inače za povratak kući trebaju PCR test napravljen u Hrvatskoj.
– Mnogi Slovenci u svojim vikendicama i plovilima nisu bili od kolovoza prošle godine pa je pritisak sve veći, prije svega zbog ferija koje u Sloveniji počinju sljedeći vikend. Rok od 48 sati koji je definirala slovenska vlada, jako je kratak, posebice ako su imanja na otocima ili u Dalmaciji. Zbog toga vlasnici nekretnina i plovila u Hrvatskoj traže od slovenske vlade status koji imaju radni migranti. A to je vraćanje kući bez karantene ako je osoba u Hrvatskoj boravila do 5 dana ili ako ima PCR ili brzi test star najviše 7 dana. Ili da se poslije povratka prizna negativan brzi test kao dokaz za prekid karantene, zaključuju u inicijativi.