Dugogodišnja praksa

Škole u PGŽ-u i Rijeci godinama se zaključavaju, ovo su iskustva ravnatelja

Ingrid Šestan Kučić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Zaključavanje vrata za vrijeme nastave, ulazak putem parlafona i konstantna dežurstva na ulazu u školu dugogodišnja su praksa



Zaključavanje škola, posebna “protupožarna vrata” koja su izvana zaključana, a iznutra imaju sustav za nesmetan izlazak kod evakuacije i zaposlenik škole koji će biti educiran za kontrolu ulaska i izlaska – prvi su odgovori Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih te Vlade nakon krvavog pohoda devetnaestogodišnjaka u OŠ Prečko.


To će prema najavama postati praksa školskog sustava od idućeg polugodišta, međutim predložene preventivne mjere za školski sustav nisu novost, jer zaključavanje vrata za vrijeme nastave, ulazak putem parlafona i konstantna dežurstva zaposlenika na ulazu u školu za primorsko-goranski i riječki obrazovni sustav ustaljena su dugogodišnja praksa. No sve to, napominju ravnatelji, nije pravo rješenje.


Stilin i Krpan: Dodatne mjere


Škole se, kaže pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Primorsko-goranske županije, Edita Stilin, mahom zaključavaju, čak i one u manjim mjestima gdje svatko svakoga zna.




– Naše škole imaju videonadzore, vrata se redovno zaključavaju, a sve su škole, barem one čiji je osnivač Županija, opremljene novim vratima. Unatoč tome, namjera nam je uoči početka novog polugodišta svim ravnateljima poslati dodatne upute vezano za podizanje mjera sigurnosti, obavezno zaključavanje i pojačana dežurstva.


Međutim, nećemo stati na tome, razmislit ćemo i o uvođenju dodatnih sigurnosnih mjera, najavljuje Stilin.


Zmjenica riječkog gradonačelnika, Sandra Krpan, najavljuje da će Grad u petak održati sastanak s ravnateljima škola.


– Prvi nam je cilj smanjiti paniku. U petak ćemo održati sastanak na temu sigurnosti, a svi će ravnatelji poziv dobiti u ponedjeljak. Dugo godina sam bila ravnateljica osnovne škole i naša je škola bila zaključana, ali na način da djeca uvijek mogu izaći iz škole sigurno, a da zaposlenici i osoblje ulaze s karticama.


To, nažalost, tako mora biti jer ovo što se dogodilo u Zagrebu je nešto nezapamćeno, kaže Krpan.


I u OŠ “Nikola Tesla” vrata su, kaže ravnateljica Tatjana Bandera Mrakovčić, godinama zaključana, a škola ima i parlafon, ali sve to ne bi spriječilo pohod devetnaestogodišnjaka iz OŠ Prečko.


Tatjana Bandera Mrakovčić / Foto Sergej Drechsler


– To se dogodilo pred sam kraj velikog odmora kada djeca ulaze u školu i vrata su otvorena. Imamo 600 učenika koji za vrijeme odmora izlaze ispred škole. Ne postoji apsolutna sigurnost, jer znamo da se u banku ili na sud uđe i pored zaštitara te se počini zločin. Recepta nema.


Nama se dva puta dogodilo da su pored zaključanih vrata i parlafona u školu ušli roditelji i radili nered. Onaj tko želi nešto tako napraviti, napravit će i pored zaključanih vrata, a kada smo stavili parlafone i počeli s praksom zaključavanja vrata imali smo negodovanje da zaključavamo djecu, objašnjava ravnateljica.


Što može jedna spremačica


Zaključana vrata i to upravo ona koja najavljuju Vlada i resorno ministarstvo, “protupožarna”, odavno su u OŠ “Fran Franković”, ali to, kaže ravnatelj Vedran Kosovac, funkcionira u teoriji, a ne i u praksi.



– Imamo pet skupina produženog boravka, to je 150 djece, kao i djecu koja su na nastavi tjelesnog odgoja vani. Stalno netko mora u toalet i vrata se otvaraju. Ako netko misli ući, ući će.


Ovo što se dogodilo u OŠ Prečko moglo se dogoditi u 99 posto hrvatskih škola. Nisu rješenje ni domar ili spremačica na vratima. Što jedna spremačica može napraviti protiv naoružanog nasilnika, naglašava Kosovac.


Upravo domar na ulazu u školu, ali bez zaključanih vrata praksa je najveće riječke osnovne škole, OŠ Srdoči, a ravnatelj Ivan Vukić također ističe da obrane protiv nekoga tko zlo misli nema.



– Školu je nemoguće hermetički zatvoriti. Zaključavanje neće riješiti problem. Pitanje zaključavanja je diskutabilno i s aspekta evakuacije. Svi smo šokirani ovime što se dogodilo, jer svima nam se to moglo desiti.


Mišljenje o tome kako kojem školskom objektu treba pristupiti po pitanju sigurnosti treba dati struka, upozorava Vukić.


Mišljenje da zaključana vrata ne mogu prevenirati nasilje dijeli i ravnateljica OŠ Pećine, Jasna Vukonić Žunič, unatoč tome što ta škola ima praksu zaključavanja vrata.



– U Beogradu je u školi bio zaštitar pa su ga ubili. Ovo u Zagrebu je napravio bivši učenik škole. Kod mene je u petak bilo sedmero bivših osmaša. Zaključavamo vrata, ali ako je učiteljica vani s djecom, ona se otvaraju.


Od svih silnih preventivnih programa koji se provode u školama ovako nešto opet se dogodi, zaključuje Vukonić Žunič.