Nema dogovora

SDLSN odbio ponuđeni Memorandum o razumijevanju; Šušković: Nastavljamo sa štrajkom i prosvjedom

Hina

Foto Matija Habljak/PIXSELL

Foto Matija Habljak/PIXSELL

Predsjednica Sindikata Iva Šušković, čiji članovi sudski službenici štrajkaju već tri tjedna, odbila je potpisivanje Memoranduma te najavila nastavak štrajka i sutra mirni prosvjed na Trgu sv. Marka



Ministarstvo pravosuđa u četvrtak je na sastanku ponovno Sindikatu državnih i lokalnih službenika i namještenika ponudilo sklapanje Memoranduma razumijevanja kojeg su već potpisali drugi sindikati državni i javnih službi, no iz SDLSN na to nisu pristali i kažu da nastavljaju štrajk.


 


“U Ministarstvu pravosuđa i uprave održan je novi sastanak između čelnika Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN) i predstavnika Ministarstva na kojem je sindikatu ponuđeno sklapanje Memorandum o razumijevanju kojim Ministarstvo službenicima jamči uspostavljanje kontinuiranog dijaloga do ispunjenja uvjeta za isplatu plaće prema novom zakonskom uređenju sustava plaća”, priopćeno je iz Ministarstva.




Na sastanku Ministarstvo je ponovilo da je “izradi Zakona prethodila sveobuhvatna analiza i dijalog sa svim sindikatima, uključujući i sindikate koji okupljaju službenike i namještenike u pravosudnim tijelima, te da su sindikatima  predstavljene preliminarne projekcije koje pokazuju da će novim uredbama dodatno povećanje plaća iznositi minimalno 10 do 15 posto”, dodaje se.


Sutra mirni prosvjed


 


Predsjednica Sindikata Iva Šušković, čiji članovi sudski službenici štrajkaju već tri tjedna, odbila je potpisivanje Memoranduma te najavila nastavak štrajka i sutra mirni prosvjed na Trgu sv. Marka.


“Ministarstvo pravosuđa i uprave pozvalo je predstavnike Sindikata na dostojanstven i miran prosvjed te nastavak dijaloga kako bi se građanima osigurala Ustavom zajamčena prava”, priopćilo je Ministarstvo.


 


Predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN) Iva Šušković izjavila je u četvrtak, nakon sastanka u Ministarstvu pravosuđa i uprave, da se štrajk njihovih članova nastavlja te da će se najavljeni prosvjed ovoga petka u Zagrebu održati.


Predsjednica SDLSN-a Iva Šušković rekla je novinarima nakon sastanka s ministrom pravosuđa i uprave Ivanom Malenicom, kako su predstavnici sindikata po četvrti put detaljno i sveobuhvatno iznijeli sve probleme zbog kojih štrajk državnih službenika i namještenika u tijelima sudbene vlasti i državnom odvjetništvu traje četiri tjedna.


“Namjera sastanka bila je da će nam se ponuditi Memorandum o razumijevanju u kojemu bismo se mi sporazumjeli da prihvaćamo plan Ministarstva da će se do 2024. povećati plaće, da će se one regulirati upravo tom uredbom i platnim razredima i koeficijentima kroz te platne razrede”, kazala je Šušković, naglasivši da  njima ta ponuda u ovome trenutku nije prihvatljiva. “Barem ne kao Memorandum o razumijevanju”, dodala je.


Napominje kako se na sastanku ministar Malenica nije dotaknuo teme da od određenog datuma štrajkaši više neće biti plaćeni kako je to najavljivao tijekom tjedna.


“Ukazali smo na tu činjenicu da ukoliko ministar smatra da ne treba platiti te dane o štrajku, da ipak promisli, odnosno da pogleda taj članak Zakona o radu, koji kaže da se u štrajku koji je zakonit moraju obavljati samo nužni poslovi i ta kategorija nužnih poslova ne obuhvaća sve one poslove koje se u ovom trenutku rade, pa ne znamo na koji način će u stvari detektirati da netko nešto nije odradio i da mu ne treba platiti”, komentirala je Šušković.


Šušković: Nije nam se ponudilo ništa


Iz SDLSN-a kažu da su kontinuirano isticali da su njihovi zahtjevi povećanja plaće u neto iznos od 400 eura. Kada smo dobili komentar s druge strane da je to apsolutno neprihvatljivo, očekivali smo  da će Ministarstvo ponuditi neku opciju povećanja u iznosu koja bi po njihovo procjeni bila prihvatljiva, kaže Šušković.


“Mi do danas nismo dobili takav iznos, a ranije se komentiralo da sindikat nije spreman na ono što mu se nudi, njemu se nudilo ništa i mi danas nam se nije ponudilo ništa”, dodala je.


Iz sindikata su ocijenili kako je povećanje od 33 posto posto u apsolutnom iznosu daleko od onog povećanja koje se trebalo dogoditi i prije inflacije koja je dodatno otežala situaciju ljudima s tako malim plaćama.