
Foto Josip Regovic/PIXSELL
povezane vijesti
Predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Tibor Varga objavio je u petak kako su ove godine u Državnom proračunu planirana sredstva u iznosu od 11 milijuna eura za programe manjinske kulturne autonomije i bilateralne programe, što je za 13,3 posto više nego prošle godine kada je raspoređeno 9.706.057 eura.
Varga navodi kako su srpskoj nacionalnoj manjini u 2024. godini raspoređena proračunska sredstva u iznosu od 2.326.350 eura, dok su u 2025. raspoređena sredstva iznose 2.559.100 eura, što predstavlja povećanje od 10 posto, odnosno 232.750 eura.
“Novcem iz proračuna vršen utjecaj na politička kretanja”
Napominje kako je u postupku vrednovanja uredno prijavljenih programa udruga za 2025. godinu za Srpsko narodno vijeće ustanovljeno da je putem programa informiranja “Novosti” koji je (su)financiran u prethodnim razdobljima striktno za kulturnu autonomiju vršen utjecaj na politička kretanja u Hrvatskoj, što nije sukladno namjeni, odnosno promoviranju i ostvarivanju kulturne autonomije srpske nacionalne manjine.
Uz navedeno od udruge su tražene i dopune izvješća, te je udruga izvršila povrat neutrošenih proračunskih sredstva, navodi Varga.
Novosti su samostalni srpski tjednik koji komentira političke, društvene i kulturne događaje u Hrvatskoj, a (su)financira se putem Savjeta za nacionalne manjine Varga smatra da je iznos od 400.000 eura kojim se (su)financira kulturni dio tjednika svrhovit i racionalan.
SNV-u preko 8 posto više novca
Srpsko narodno vijeće je za 2024. godinu dobilo iz sredstava Savjeta za nacionalne manjine 768.000 eura, a za 2025. godinu 701.900 eura što je smanjenje od 66.100 eura odnosno 8,6 posto, napominje.
U ovogodišnjem postupku provedbe (su)financiranja, ističe kako se stručno tijelo rukovodilo, osim novinama iz Kriterija i poslovanjem udruga tijekom posljednje dvije proračunske godine i drugim uvjetima.
Tako se, dodaje, vodilo računa i o činjenici urednoga i pravovremenog podnošenja izvještaja za 2024. proračunsku godinu i eventualnih dopuna, o ishodu evaluacije izvještaja udruga podnesenih za 2023. proračunsku godinu te povratima neutrošenih sredstava za ranija proračunska razdoblja.
Napominje kako se Odlukom o rasporedu sredstava za potrebe nacionalnih manjina u 2025. godini predloženo je (su)financiranje programa kulturne autonomije, bilateralnih programa kao i programa za stvaranje pretpostavki za ostvarivanje kulturne autonomije nacionalnih manjina u iznosu od 11.347.072 eura, što u odnosu na 2024. predstavlja povećanje za 1.293.943 eura, odnosno za 12,9 posto.
Uzastopni rast
Naglašava kako proračunska sredstva koja Vlada osigurava za kulturnu autonomiju svih nacionalnih manjina imaju tendenciju uzastopnog godišnjeg rasta. Usprkos ukupnom povećanju proračunskih sredstava, udrugama se ne mogu rasporediti veća sredstva po pojedinačnom programu od sredstava koja je udruga zatražila za određeni program pri samoj prijavi, napominje.
Varga ističe kako se putem Savjeta za nacionalne manjine (su)financira kulturna autonomija sukladno Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina temeljem kojeg Hrvatska osigurava ostvarivanje posebnih prava i sloboda pripadnika nacionalnih manjina koja oni uživaju pojedinačno ili zajedno s drugim osobama koje pripadaju istoj nacionalnoj manjini, a kada je to određeno Ustavnim zakonom ili posebnim zakonom, zajedno s pripadnicima drugih nacionalnih manjina, što uključuje i podržavanje kulturne autonomije nacionalnih manjina koje Hrvatska provodi putem Savjeta za nacionalne manjine.
Što je kulturna autonomija
Podsjeća kako su u Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina nabrojana prava nacionalnih manjina čiju provedbu Hrvatska naročito osigurava. Pod kulturnom autonomijom manjina podrazumijeva se održavanje, razvoj i iskazivanje vlastite kulture te očuvanje i zaštiti kulturnih dobara i tradicije pripadnika nacionalne manjine, dodaje.
Po Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina Savjet raspoređuje sredstva za potrebe nacionalnih manjina, ističe i dodaje kako u okviru Državnog proračuna unatrag dvadesetak godina sredstva koja Savjet ima mandat rasporediti, Vlada Republike Hrvatske predlaže, a Hrvatski sabor donosi u aktu Državnog proračuna.
(Su)financiranje na temelju Kriterija i ugovaranja programa
Naglašava kako se postupak (su)financiranja za nacionalne manjine provodi temeljem Kriterija financiranja i ugovaranja programa.
Izdvaja opći kriterij kojim se potiče financijska potpora za ostvarivanje programa udruga i ustanova koje doprinose očuvanju etničkog, kulturnog i jezičnog identiteta, a istovremeno integracijom u društvo daju doprinos kulturnom, društvenom i gospodarskom razvoju Hrvatske.
Podsjeća kako je jasno propisana i novina kako udrugama i ustanovama za vrijeme trajanja financiranja nije dozvoljeno koristiti sredstva iz Državnog proračuna doznačena putem Savjeta za sudjelovanje u izbornoj ili drugoj promidžbi političke stranke, koalicije ili kandidata, niti za financiranje političkih stranaka, koalicija ili kandidata.
Predsjednik Savjeta ističe kako se rukovodi načelom skladnog suživota pripadnika nacionalnih manjina i većinskog stanovništva te daje podršku onim udrugama i ustanovama nacionalnih manjina koje svojim djelovanjem i radom doprinose napretku i kulturnom razvoju Hrvatske putem programa kulturne autonomije.
Savjet za nacionalne manjine u četvrtak je većinom glasova usvojio Prijedlog odluke o raspodjeli sredstava za programe kulturne autonomiju za 2025., prema kojoj su tjedniku Novosti umanjena sredstva za 35 posto u odnosu na prošlu godinu, odnosno za 200 tisuća eura pa je uredništvo srpskog tjednika Novosti to ocijenilo ‘politički motiviranom’ i ‘diskriminatornom odlukom’.