Foto Patrik Macek, Matija Milanović, Lovro Domitrović PIXSELL
Uvjet je, naravno, da Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina ne bude poklonjen oporbi, tumači Peternel
povezane vijesti
Dok ne prođu izbori za Europski parlament, neće se rješavati problem imenovanja predsjednika saborskog Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, ali ova tema, koja je prouzročila određene napetosti unutar vladajuće koalicije, nije nestala iz javnog prostora. Tako je sve izvjesnije da će Klub zastupnika nacionalnih manjina ostati kod svog prijedloga da Milorad Pupovac, kao i u prošlom sazivu, bude na čelu tog radnog tijela Sabora. On je jučer na tom tragu sam govorio u intervjuu za N1 televiziju. Domovinski pokret je, rekao nam je jučer predsjednik njegovog kluba Igor Peternel, spreman glasovati za šefa SDSS-a, ali samo ako prethodno taj odbor, u zamjenu za jedan drugi, bude prebačen oporbi, koja bi potom pristala da baš Pupovac bude predložen za predsjednika.
Prije tjedan dana je Furio Radin izjavio da je uvjeren da će Pupovac i dalje biti kandidat Kluba nacionalnih manjina za predsjednika Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, a on je jučer kazao da se osmeročlani klub neće raskoliti.
– Ovo sada više nije pitanje Pupovac ili ne, nego pripada li to mjesto Klubu nacionalnih manjina ili ne, odlučujemo li mi o tome ili ne, je li to u prilog nediskriminatornih ili diskriminatornih odluka. Sasvim je sigurno da nećemo dopustiti da se izbor predsjednika Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina pretvori u još jedno sredstvo diskriminacije predstavnika Srba u Hrvatskoj. A, Klub nacionalnih manjina će odabrati onog koga će smatrati najboljim rješenjem za tu poziciju, izjavio je Pupovac. Upitan je zatim za komentar Radinove kategorične tvrdnje da će, unatoč svemu, on ipak biti kandidat za predsjednika spomenutog odbora.
Srbi po mjeri
– To da SDSS ne može imati to pravo, to da ja ne mogu imati to pravo, motivira gospodina Radina na ovu vrstu tvrdnje i motivira ostale moje kolege i mene na jednako stajalište. Kao što sam rekao, riječ je o tipičnom diskriminatornom postupku političke eliminacije. Nezabilježeno je to u povijesti hrvatskog parlamentarizma i to pred očima cijelog svijeta. Klub nacionalnih manjina i Klub SDSS-a imat će zajednički stav i on će biti protiv nastavka diskriminacije prema srpskoj manjini i protiv sotonizacije SDSS-a i mene kao čelnog čovjeka stranke. Domovinski pokret ne bi ljude iz SDSS-a i Pupovca htio nigdje vidjeti, ama baš nigdje. Oni bi željeli samo Srbe po svojoj mjeri, ocijenio je Pupovac.
Međutim, Peternel negira da je cilj DP-a eliminacija SDSS-a i Pupovca iz svih političkih sfera.
– Jednostavno to nije istina. Mi isključivo inzistiramo na tome da SDSS nije povezan s parlamentarnom većinom. Pupovac, što se nas tiče, slobodno može biti predsjednik svih saborskih odbora iz kvote oporbe. Da je Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina inicijalno pripao manjini u Saboru i da je ona dala prijedlog da Pupovac ili netko drugi iz SDSS-a bude predsjednik, zastupnici Domovinskog pokreta bi za to glasovali. Kao što smo, uostalom, već podržli ulazak Pupovca iz oporbene kvote u više odbora, naglašava predsjednik Kluba zastupnika DP-a. Pupovac je, u kvoti opozicije, postao član odbora za vanjsku politiku, za europske poslove, za međuparlamentarnu suradnju, kao i zamjenik člana izaslanstva Sabora u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe. O ovim imenovanjima se na plenarnoj sjednici odlučivalo u sklopu kompletnog kadrovskog paketa koji je usvojen glasovima svih 136 prisutnih zastupnika, među kojima su bili i DP-ovci.
Dvije opcije
Peternel smatra da je izlazak iz pat pozicije u koju je dospio izbor predsjednika Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina moguć samo na dva načina.
– Nisam još razgovarao s kolegama iz HDZ-a o tome, ali, objektivno, dvije su opcije. Položaj predsjednika Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina nije nikakvo pravo Kluba nacionalnih manjina, ali jest praksa. Taj odbor može ostati u kvoti većine, a Domovinski pokret složit će se da bilo koji od petorice zastupnika nacionalnih manjina koji podržavaju Vladu dođe na čelo odbora. Može to, recimo, biti Veljko Kajtazi, svejedno nam je. Druga je mogućnost da Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina prijeđe u kvotu oporbe i da ona prihvati Pupovca za predsjednika. Iskreno, ne znam zašto je oporba pristala da iz tročlanog Kluba SDSS-a svi zastupnici dobiju neku dužnost, predsjednika ili potpredsjednika, ali to više ne bi bio naš problem.
Domovinski pokret bi glasovao za Pupovca ako bi ga oporba predložila za predsjednika. Uvjet je, naravno, da Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina ne bude poklonjen oporbi. Ona bi morala dati većini jedan odbor zauzvrat, ovo ne smije biti nekakva predstava forme radi. Mora se znati tko je većina, a tko manjina, to je osnova djelovanja u svakom parlamentu, zaključuje Peternel.