Foto T. Miletić, D. Višnjić PIXSELL, D. Kovačević
Viktor Gotovac inzistira na raskidu koalicije s Možemo, vrh stranke misli da radi mimo interesa partije i nanosi štetu SDP-u
povezane vijesti
- SDP uputio prijedlog o izglasavanju nepovjerenja Andreju Plenkoviću. U HDZ-u baš i nisu jako zabrinuti
- Možemo! podržava opoziv Vlade. Kekin: “Otimačina javnog zdravstvenog sustava je legalizirana”
- Dan kad se Gorski kotar borio za bolje sutra. Prošlo je punih deset godina od protesta Gorana na Markovom trgu
U vrhu SDP-a prevladava raspoloženje da savez s Možemo! u Zagrebu treba svakako pokušati sačuvati, jer je to zalog za stvaranje šire koalicije na narednim parlamentarnim izborima.
No, zagrebački SDP je, kako je poznato, donio odluku o razvrgavanju te koalicije, a već danas se održava sjednica Gradske skupštine na kojoj će SDP-ovci u Skupštini sukladno svojoj odluci očekivano kritizirati odluke gradonačelnika Tomislava Tomaševića i njegov plan da se Holding zaduži za golemih 1,8 milijardi kuna.
Zajednička politika
Na raskidu koalicije inzistira Viktor Gotovac, koji je jučer od stranačkog kolege, predsjednika Gradske skupštine Joška Klisovića, zatražio i ostavku, kao i od drugih vijećnika SDP-a u Skupštini.
U pozadini ove njegove politike jest činjenica da je u koaliciji s Možemo! u glavnom gradu većina Grbinovih kadrova, dok Gotovac, iako je predsjednik, praktički nema nikakav utjecaj ni na donošenje odluka, ni na kadrove.
Stoga je pitanje hoće li on od utorka više uopće biti član SDP-a – naime, toga dana održava se sjednica Predsjedništva na kojoj će većina članova toga tijela tražiti da ga se isključi iz stranke jer radi mimo interesa partije u cjelini i nanosi štetu SDP-u, budući da je »viši cilj« koaliranje s Možemo! na budućim nacionalnim izborima.
Također će se tražiti poništavanje sporne odluke od petka, koja je donesena bez znanja vodstva stranke i predsjednika Peđe Grbina.
On sada radi na tome da kolegama iz Možemo! objasni da je posrijedi bio »zagrebački udar« na njega i politiku vrha stranke, i da se održi i koalicija u Zagrebu, i zajednička politika, a i zajednički kadrovi – od predsjednika Skupštine Joška Klisovića do čelnika gradskih komunalnih tvrtki poput Čistoće, Gradskih groblja itd.
Ideja je da se svi zajedno iz ove nezavidne situacije izvuku s »novim oblikom suradnje«, ali da se supstancijalno koalicija održi na okupu.
Odlazak SDP-a iz saveza za Možemo! nije bezazlen problem, jer bez njih im nedostaju dvije ruke za većinu u Skupštini.
To mogu pokušati nadomjestiti manjinskim zastupnicima, ili manjinskom »vladom« na način da nađu nove partnere koji neće biti dio izvršne vlasti nego će podržavati Tomaševićeve projekte, ali sigurno je da nikome nisu u interesu novi, prijevremeni izbori u glavnom gradu.
Kvasac za promjene
Predsjednik zagrebačkog SDP-a Viktor Gotovac, pak, koji je nakon svojeg istupa na konvenciji u subotu svjestan da je jednom nogom već na izlazu iz stranke, ne daje izjave za medije, ali je na društvenim mrežama ponovio da smatra da SDP mora biti lider i voditi samostalnu politiku, izvagati se pred građanima i biti »kvasac« za promjene.
On misli da je sadašnja Grbinova politika neambiciozna i da SDP stavlja u podređeni položaj »junior stranke«, a da je SDP znatno snažniji od toga, ali da u ovom trenutku »stranka živi nedostatak inovacija, ne stvara političke sadržaje, ne privlači pažnju i ne izaziva emocije«. SDP mora osvajati vlast, ali i promijeniti se, poručio je.
No, s obzirom na to da je savez s Možemo! odlučio dokidati bez znanja vrha stranke, velika je šansa da će već sutra biti isključen iz SDP-a.
Smatra se da on napravio direktnu i teško popravljivu štetu SDP-u, ali isto tako i Hrvatskoj jer ako SDP ostane bez partnera i Možemo!, a time možda i Centra i ostalih na lijevom centru, te prestane biti lider oporbe, velika je šansa da HDZ zadrži vlast i nakon idućih izbora.
U vrhu stranke smatraju da je Gotovac itekako znao što čini s tajmingom napada na Grbina, jer je odluka donesena večer prije konvencije, što je praktički sabotaža i miniranje cijele konvencije koja je trebala pokazati da SDP ima strukturirane politike, pa ima u Predsjedništvu i onih koji smatraju da ga ne treba ni pozvati na taj sastanak u utorak, nego direktno isključiti iz partije.