iStock
Tradicionalne židovske zajednice ne priznaju pripadnike ove sljedbe kao dio judaizma
povezane vijesti
- Hrvatska postala eldorado za sekte. Dosad smo vjerovali da su događaji poput onog kod Varaždina rezervirani samo za – SAD
- Počelo ispitivanje roditelja beba čija su tijela nađena zakopana u dvorištu kuće kod Varaždina
- ‘Bio je vaterpolist i pjevač, okrenuo se ulaskom u sektu’: Otac ubijenih beba je OIB smatrao “žigom zvijeri”
Roditelji dviju beba čija su tijela pronađena u dvorištu kuće blizu Varaždina pripadaju, prema još nepotvrđenim informacijama, sekti mesijanskih Židova.
Mesijanski judaziam spaja elemente judaizma i kršćanstva. Njegovi sljedbenici vjeruju da Isusova učenja ispunjavaju starozavjetna proročanstva, dok tradicionalne židovske i kršćanske zajednice osporavaju njihovu pripadnost, piše portal Moje vrijeme.
Pokret je nastavo šezdesetih godina 20. stoljeća u Sjedinjenim Državama na temeljima hebrejsko-kršćanskog pokreta. Njegovi sljedbenici pokušali su stvoriti most između dva religijska identiteta, a temeljni stav im je da su Isusova učenja nastavak i ispunjenje starozavjetnih proroka.
Vjeruju da je Isus mesija kojeg su proroci najavili u hebrejskoj Bibliji (Starom zavjetu). Njegovu ulogu tumače na način koji je u skladu s kršćanskim naukom, kao Spasitelja i Božjeg sina, ali istovremeno zadržavaju mnoge elemente židovske vjerske prakse. Obilježavaju židovske blagdane poput Pashe i Sukota, poštuju subotu kao dan odmora, poštuju kašrut – židovske prehrambene zakone te koriste hebrejske molitve u bogoslužju. Uz to, prihvaćaju i Novi zavjet kao dio Svetog pisma, što ih razlikuje od tradicionalnog judaizma.
Ne slave Božić, ali nisu protiv slavljenja. Kako se židovska Hanuka preklapa s božićnim blagdanima, a simbolikom se može povezati sa svjetlošću i dolaskom Isusa, većina mesijanskih Židova slavi rođenje Isusa upravo tijekom Hanuke. Definiraju grijeh kao kršenje Božjeg zakona te priznaju koncept istočnog grijeha. Neki pripadnici ovog pokreta ili sekte postižu oprost grijeha kroz molitvu i pokajanje; priznanje učinjenog zla i traženje oprosta za grijehe – posebno na Jom Kipur. Drugi se drže vjerovanja da su svi grijesi (bilo počinjeni ili ne) već oprošteni zahvaljujući Isusovoj smrti i uskrsnuću.
Većina članova nalazi se u SAD-u gdje ih nazivaju pokretom. I u Izraelu imaju stotinjak hramova, ali nisu ograničeni na te dvije države. Kongregacije su često povezane s većim mesijanskim organizacijama ili savezima. Prema procjenama iz 2012. godine, broj mesijanskih Židova u Sjedinjenim Državama kretao se između 175.000 i 250.000, u Izraelu između 10.000 i 20.000, dok se ukupno članstvo širom svijeta procjenjuje na 350.000.
Tradicionalne židovske zajednice ne priznaju pripadnike ove sljedbe kao dio judaizma. Judaizam, naime, ne priznaje Isusa kao mesiju niti kao dio židovskog vjerskog identiteta. S druge strane, mnoge kršćanske denominacije vide mesijanske Židove kao kršćane koji prakticiraju određene židovske običaje. Njihova vjera u Isusa i Novi zavjet jasno ih svrstava u kršćanski okvir.
Židovske zajednice, zbog svega nabrojanog, mesijanske Židove često optužuju za pokušaj “prikrivenog kršćanskog obraćenja židova” te potkopavanja židovskog identiteta. S kršćanske strane, pripadnici ove sekte nailaze na jaku kritiku zbog inzistiranja na židovskim zakonima i tradiciji, piše Moje vrijeme.