Nema razloga za zabrinutost

Rizik od zaraze zika virusom u Hrvatskoj relativno mali, darivatelji krvi pod posebnim povećalom

Hana Radulić / Zadarski list

Foto NL arhiva

Foto NL arhiva

Svi dobrovoljni darivatelji stanica i tkiva ljudskog podrijetla, dakle krvi, sjemena i dr., moraju odgoditi darivanje 28 dana ukoliko su više od 24 sata boravili na rizičnom području



Iako je započelo razdoblje promjenjivih vremenskih uvjeta, te slijede sve više temperature, trenutni rizik širenja zika virusne infekcije u Hrvatskoj, kao i drugdje u Europi, još uvijek je nizak, navode u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo. Mogućnost širenja ove infekcije koju prenose tigrasti komarci, prisutni i u Hrvatskoj, za sada je, dakle, vrlo mala, no stanje sa zika virusnom infekcijom, čija je masovna pojava u nekim zemljama Južne Amerike prije nekoliko mjeseci uznemirila svjetsku javnost, intenzivno se prati, potvrđuju i na zadarskom Zavodu za javno zdravstvo.


Redovite mjere


– Iako stiže ljeto i toplo vrijeme koje pogoduje komarcima, nema razloga za zabrinutost stanovništva. U Europi je do sada zabilježen tek manji broj importiranih slučajeva zika bolesti kod osoba koje su prethodno boravile u područjima zahvaćenim epidemijom.



Mada u većini slučajeva, od 60 do 80 posto osoba zaraženih zika virusom nema nikakvih simptoma bolesti, a kod većine bolest traje dva do sedam dana i u pravilu prolazi spontano bez težih komplikacija, zika virus paniku je izazvao najviše zbog povezivanja ovog virusa s povećanim rizikom neželjenih ishoda trudnoća poput pojave malformacija središnjeg živčanog sustava novorođenčadi (kao što su mikrocefalije), spontanih pobačaja ili prijevremenih porođaja kod žena koje su tijekom trudnoće bile zaražene virusom zika.




Iako se ova uzročna veza još istražuje, sve je više pokazatelja koji idu u prilog ovoj pretpostavci. Kad je riječ o simptomima, samo manji broj osoba zaraženih zika virusom ima nespecifične simptome i to najčešće povišenu tjelesnu temperaturu, osip, bolove u mišićima i zglobovima, konjunktivitis i glavobolju.



Osim toga, na našem se području provode redovite preventivne dezinsekcijske mjere suzbijanja komaraca, te se prati stanje vezano uz ovu globalnu javnozdravstvenu pojavu, kaže dr. sc. Alan Medić, voditelj Epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo Zadar, naglašavajući kako je, bez obzira na malu mogućnost širenja zika virusa na području Hrvatske, važno da građani i sami poduzimaju mjere na suzbijanju komaraca, pa tako i tigrastog komarca (Aedes albopictus) koji je jedan od komaraca iz Aedes porodice koji prenose zika virus, a koji je udomaćen u mnogim dijelovima Europe, prvenstveno oko Mediterana, pa tako i na zadarskom području.


Uvezeni slučajevi


Virus Zika prenosi se ubodom zaraženog komarca roda Aedes, a moguć je prijenos virusa i sa zaražene majke na dijete tijekom trudnoće (putem posteljice) odnosno tijekom poroda. Zabilježen je i prijenos ovog virusa spolnim putem. Budući da se virus može prenijeti i zaraženom krvi (transfuzija krvi i sl.) Hrvatski zavod za javno zdravstvo odaslao je naputak prema kojemu svi dobrovoljni darivatelji stanica i tkiva ljudskog podrijetla, dakle krvi, sjemena i dr., moraju odgoditi darivanje 28 dana ukoliko su više od 24 sata boravili na rizičnom području.


Ovakva preporuka, pojašnjavaju na Odjelu za transfuzijsku medicinu u Općoj bolnici Zadar, znači da je uobičajena anamneza koja se uzima od darivatelja krvi sada proširena još jednim pitanjem vezanim uz eventualni boravak u nekoj od zemalja u kojoj je zabilježena bilo autohtona transmisija zika virusa ili pak uvezeni slučajevi.