Foto Davor Kovačević
Sve do lani, Ribić je živio kao podstanar u sindikalnom stanu od 40 kvadrata u Kosirnikovoj ulici u Zagrebu, što je često i sam isticao kao dokaz vlastite skromnosti
povezane vijesti
- Može li Hrvatska uvesti 13. plaću? To je dobra praksa u mnogim zemljama Europe, zašto tako ne bi bilo i kod nas?
- Vilim Ribić ostavio sindikat radi ulaska u politiku: Evo u koju se stranku učlanio
- Mogu li se svi sindikati u Hrvatskoj ujediniti u jedan? Čelnici velikih su načelno za, to bi štrajku dalo masovnost i snagu
Sindikalnu scenu trese otkriće da Vilim Ribić, glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti živi u luksuznoj kući, bruto površine 250 četvornih metara, na obroncima Medvednice.
U zemljišnim knjigama vidljivo je da je Ribić kuću kupio 2015. godine u “roh-bau” fazi za 90 tisuća eura, a 228 tisuća kuna kredita, podignutog na 11 godina, uspio je otplatiti za samo pet godina. Zemljište i vilu prodali su mu, prema pisanju 24 sata, tvrtke povezane sa Zoranom Kovačem, čije tvrtke godinama imaju ekskluzivno pravo na građenje stanova za sindikate. Kovač je direktor i tvrtke koja je izgradila Sindikalni dom na Trešnjevci.
Sve do lani, Ribić je živio kao podstanar u sindikalnom stanu od 40 kvadrata u Kosirnikovoj ulici u Zagrebu, što je često i sam isticao kao dokaz vlastite skromnosti. Od lani je u vili u Gornjem Vrapču.
“Sve je savršeno čisto. Radim 30 godina i ova kuća je danas moja jedina imovina. Imam još godinu dana do mirovine i da imam ikakvog putra na glavi bio bi sakriven u mišjoj rupi, a ne bih ulazio u konflikte s domaćim imperijama. Stambeni prostor u kući velik je 98 četvornih metara, dok je u razini zemlje podrum. Za sve imam račune, majstori mi se ponekad smiju jer ništa ne želim platiti ‘na crno’ jer znam da od PDV-a žive naši članovi, a oni su i jedini kojima ću podnijeti izvješće o kupovini te kuće” – rekao je Ribić za Jutarnji list.
Agenti za nekretnine s kojima su razgovarali novinari 24 sata tvrde da 90 tisuća eura sigurno ne može biti tržišna cijena za cijelo zdanje. Toliko bi, tvrde, mogla biti samo cijena zemljišta sa svom dokumentacijom i davanjem za komunalni doprinos, projektiranjem i priključcima. Njihova procjena je da današnja tržišna cijena takvog objekta može iznositi između 300 i 500 tisuća eura.