Specijalizacije

Ravnatelji strahuju od lavine odlaska mladih liječnika: ‘Besplatno ćemo školovati specijaliste za europske bolnice’

Ljerka Bratonja Martinović

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

To je loše rješenje jer za 5.000 do 7.000 eura privatnik dobiva gotovog specijalista ,kaže Jurković



Ravnatelji bolnica i domova zdravlja protive se donošenju izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti kojima se uređuje pitanje specijalizacija jer će, kako tvrde, to ozbiljno i nepovratno naštetiti zdravstvenom sustavu i građanima. Liječnici ih dugo čekaju, jer se njima oslobađaju obveze plaćanja visokih novčanih penala u slučaju da odu iz bolnice koja ih je specijalizirala prije isteka ugovorenog roka. Plaćat će ubuduće samo troškove edukacije, koji po riječima ministra Beroša ne bi smjeli prelaziti 7.000 eura. Neki su liječnici, podsjetimo, bolnicama morali plaćati odštete u visini do 100.000 eura.


Besplatna edukacija


Ministra Beroša i premijera Plenkovića iz Udruge poslodavaca u zdravstvu (UPUZ) upozoravaju da su izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti neprihvatljive i nepopravljive, i inzistiraju na tome da se za problem specijalizacija pronađe drugo rješenje.


– Očekujemo da se to riješi unutar sustava. Ukazat ćemo im na sve izazove koje će takvo rješenje donijeti, od toga da javni zdravstveni sustav postaje baza za besplatnu edukaciju privatnicima i za odlazak liječnika u inozemstvo, pa nadalje. To je loše rješenje, pogotovo za zdravstvene ustanove koje su izvan velikih centara, ali i za velike centre to je izuzetno loše, jer za 5.000 – 7.000 eura privatnik dobiva gotovog specijalista, a zemlje EU-a besplatno dobivaju gotovog specijalista kojeg je školovala Hrvatska, ističe Dražen Jurković, direktor UPUZ-a.




Na javnu raspravu o spornom zakonu nisu se još očitovali, jer smatraju da je predloženi dokument nepopravljiv.


– U ovom zakonu apsolutno ništa ne valja. Mislim da je ministar Beroš svjestan toga, Zašto se to sad donosi, ja ne znam. Ministar jako dobro poznaje sustav, svjestan je posljedica koje će iz ovog proizaći, veli Jurković.


Činjenica da liječnici temeljem tog zakona specijalizaciju više i ne moraju odrađivati u svojoj bolnici, jer nema financijskog mehanizma koji ih na to obvezuje, apsolutno je neprihvatljiva u okolnostima u kojima se nalazi javni zdravstveni sustav, koji već ionako ima manjak kadra, osobito u manjim bolnicama. Zakon je, smatraju u UPUZ-u, nedorečen, a očekuju da zdravstvena administracija pronađe drukčije rješenje.


Stimulativni model


– To može biti stimulativni model, ali to mora biti zaokruženi model koji ima glavu i rep. Ovo nema ni glavu ni rep, ovo je oslobađanje bilo kakve obaveze nekoga koga vi četiri godine specijalizirate, i ako se ne vrati u vašu bolnicu, pojeo vuk magare. Bilo što da se u tom zakonu mijenja nema smisla jer taj zakon sam nema smisla, tvrdi šef UPUZ-a.


Nakon što su ministar Beroš i premijer Plenković otvorili novu zgradu bolnice za majku i dijete u Rijeci, pitanje je – veli Jurković – čemu tolika ulaganja u prekrasne nove zgrade, u liste čekanja, ako se lošim zakonom u konačnici uništi javni zdravstveni sustav.


– To u Rijeci je sjajan objekt, ali te »zlatne kvake« ništa ne vrijede. Bez sustavne kadrovske politike, sustavnih ljudskih potencijala, sustavne edukacije ljudi, parametara, pitanje je tko će vam sutra raditi na toj opremi, tko će raditi u tim zgradama, poručuje. Ovakvo zakonsko rješenje dugoročno će, kaže, preoblikovati zdravstveni sustav na način koji nije dobar za hrvatske građane. »Za doktore jest, ali za građane nije«, zaključuje.


Iz Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije također smatraju da je ovakvo zakonsko rješenje najgore moguće jer će potpuno urušiti javni zdravstveni sustav. Doći će, tvrde, do migracije gotovih mladih specijalista iz javnog u privatni sustav i iz malih u velike sredine, odnosno četiri velika grada.


– Ako se specijalizante želi osloboditi obaveze rada nakon specijalizacije u ustanovi koja je uputila na specijalizaciju, onda samo Ministarstvo zdravstva mora potpuno preuzeti ulogu planiranja i financiranja specijalizacija za čitavo područje Hrvatske. Pod pojmom financiranja podrazumijevaju se ukupni bruto troškovi plaća jer većina specijalizanata specijalizaciju ne odrađuje u ustanovi koja isplaćuje plaću, poručuju iz splitskog doma zdravlja.