U raspravi o provedbi Nacionalne strategije djelovanja na području ovisnosti za 2023. godinu, zastupnici su upozorili na uzlazni trend upotrebe alkohola, duhana, kanabisa ili kokaina, posebice među mladima.




Naglasili su da je u borbi protiv ovisnosti ključna prevencija.


Da bismo nešto napravili prvo se treba onemogućiti laka dostupnost, i u proces uključiti cijelo društvo, poručila je Irena Dragić (SDP).


„U Hrvatskoj je društveno prihvatljiv alkohol, cigarete, kladionice i automat klubovi , a u zadnje vrijeme nažalost i kokain i s takvim stavom rezultati ni ne mogu biti drugačiji”, ustvrdila je.


Potražnja za svim vrstama droga u porastu


Mislav Herman (HDZ) također ističe preventivne programe kao najbitnije.


“Smatram da smo na dobrom putu, imamo jasnu viziju i svjesni smo što još moramo učiniti,  pogotovo u području suzbijanja dostupnosti droga, jer nažalost podaci govore da je potražnja za svim vrstama droga u porastu”, istaknuo je.


„Prevencija je najbolji i najdugoročniji odgovor na ovaj rastući problem, ona mora biti sustavna, planska i dostupna svima”, složio se Loris Peršurić (IDS).


Trend rasta kockanja kod djece i mladih


Marin Živković (Možemo!) ukazao je na trend rasta kockanja kod djece i mladih,  založivši se za konačno micanje kladomata iz kafića, a Marijana Puljak (Centar) za potpunu zabranu pušenja u zatvorenim prostorima, bez iznimke.


Po pušenju smo najgori u Europi, rekao je Josip Jurčević (NZ).


Podnoseći Izvješće državna tajnica u Ministarstvu zdravstva Marija Bubaš kao najveće izazove izdvojila je ograničene resurse u ruralnim područjima, još uvijek visoku prevalenciju ovisnosti među mladima, nedovoljan broj programa prevencije i šire dostupnosti programa tretmana za osobe ovisne o kockanja i video igrama.