Izvanredna sjednica

Raspalile se strasti između Grmoje i Deura: “Čuo sam Nikolu kako potiho govori. Uzvratio sam mu na glas”

Dražen Ciglenečki

Nikola Grmoja / Foto Josip Regović/PIXSELL

Nikola Grmoja / Foto Josip Regović/PIXSELL

Čuo sam Grmoju kako potiho govori da sam ja smeće Pave Vujnovca. Grmoja je sve pokušao okrenuti na šalu. Onda sam mu ja, ne potiho, nego na glas, kazao da je on smeće, da ga može biti sram, ispričao nam je HDZ-ovac Ante Deur



Tijekom izvanredne sjednice Sabora očekivano je bilo povišenih tonova, politički protivnici posezali su i za uvredama, ali rasprava na kraju ipak nije eskalirala u mjeri kao u nekim drugim parlamentima.


Najekspresivniju interakciju imali su Nikola Grmoja iz Mosta i HDZ-ovac Ante Deur, ali i ona je ostala na verbalnoj razini. Grmoja je, istina, u petak, kada se to dogodilo, tvrdio da mu je Deur fizički prijetio, a zastupnici koji su svjedočili tom incidentu, s kojima smo jučer razgovarali kažu da je na trenutak doista djelovalo ozbiljno.


Deur se, pak, opravdava da je bio izazvan.




– Bila je stanka i mirno sam stajao čekajući nastavak sjednice kada sam čuo Grmoju kako potiho govori da sam ja smeće Pave Vujnovca.


Prišao sam mjestu gdje on sjedi i pitao ga je li on to meni. Grmoja je sve pokušao okrenuti na šalu, pa je rekao da mi je lijepa frizura, smijao se.


Onda sam mu ja, ne potiho nego na glas, kazao da je on smeće, da ga može biti sram. Kakve veze ja imam s Vujnovcem. I potom sam se udaljio.


Nije to bila najprimjerenija komunikacija, ali to je sve. Bio je tu i Miro Bulj, koji nije niti trznuo. Da sam prijetio Grmoji, on sigurno ne bi mirno sjedio, ispričao nam je jučer Deur.


Mostov zastupnik je u petak, na pitanje predsjednika Sabora što se zbiva, rekao da mu je Deur zaprijetio, ali da ga se on ne boji.


Podcijenio kapacitet


Kada smo, dan prije nego što je predsjednik Zoran Milanović zatražio sazivanje izvanredne sjednice Sabora, razgovarali s potpredsjednikom Kluba HDZ-a Josipom Borićem, njegova je procjena bila da polovina oporbenih zastupnika ne bi niti došla na tu sjednicu.


Nije to tada zvučalo toliko nerealno jer i na redovnim sjednicama, kada je na dnevnom redu točka koju je inicirala opozicija, dosta njezinih zastupnika ne pojavi se u Saboru.


Pokazalo se na koncu da je Borić podcijenio kapacitet političkih protivnika da se organiziraju, ali on tvrdi da je ipak bio u pravu.


– U petak ujutro, brojio sam, bilo ih je u sabornici 56, znači 18 ih je nedostajalo. Tijekom dana su bili na možda 30 posto, nešto ih je više došlo u nedjelju na glasovanje, ali opet nisu bili kompletni.


Uglavnom, nisu oni ništa napravili, pokušavaju sada kreirati narativ da jesu, ali nisu. Uostalom, već ih je ranije u ovom sazivu Sabora na jednom glasovanju bilo 67.


Nema šanse da ih se okupi 74 i uzaludno im je onda to što napadaju HSLS i nacionalne manjine i pozivaju ih da glasuju zajedno s njima.


Nesposobni su, nas je uvijek 77 u parlamentu, umanjivao je Borić značaj toga što je opozicija kao malo kada bila toliko brojna u Saboru.


Zamjerke Milanoviću


Na tom je tragu bila i jučerašnja objava HDZ-a na Facebooku, iako je njezina glavna meta bio predsjednik Zoran Milanović, koji je »na vapaje nesamostalne i nesposobne oporbe sazvao izvanrednu sjednicu zbog tobože izvanredne situacije«.


Milanoviću je zamjereno što je »vojnim helikopterom odletio u svoju hvarsku rezidenciju«, umjesto da je obišao u Slavoniji područje pogođeno nevremenom, gdje građanima pomaže i vojska kojoj je on vrhovni zapovjednik.


Ali, u HDZ-u su zadovoljni što je predsjednik Republike »ponizio oporbu« izjavom da joj je predao ključeve školske dvorane, uz zamolbu da ništa ne razbije.


Međutim, u redovima opozicije uvjereni su da su politički dobro iskoristili trodnevnu izvanrednu sjednicu i stoga idućih tjedana neće biti nikakvih zajedničkih aktivnosti koje su planirane za slučaj Milanovićevog negativnog odgovora.


– Što se SDP-a tiče, naši zastupnici redovito dolaze na glasanje, osim u slučaju bolesti. Kad je riječ o opoziciji, mislim da su svi shvatili važnost blokade sudske grane vlasti i kontinuirane korupcije, koja je kulminaciju doživjela aferom »Plin za cent«, pa su se zato pojavili u Saboru, komentirao je jučer predsjednik SDP-a Peđa Grbin neuobičajeno velik odaziv oporbenih zastupnika na jednu saborsku sjednicu.


Penava ostao na terenu


Nije nezapaženo mogla proći činjenica da u radu izvanredne sjednice ni minute nije sudjelovao predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava. Ali, on negira da je na taj način htio poslati neku političku poruku.


– Nije bilo na izvanrednoj sjednici ni Milanovića ni Plenkovića, ali za razliku od njihovih, moji razlozi nisu političkog karaktera.


Ja sam od srijede do petka službeno boravio na Kosovu, sletio sam na povratku u Zagreb usred nevremena i onda sam odmah krenuo za Slavoniju.


Sastao se u Vukovaru gradski krizni stožer, radio sam i kući sam stigao tek u subotu ujutro. Cijelu subotu sam proveo na terenu i bavio se saniranjem posljedica koje je nevrijeme ostavilo.


Uza sve dužno poštovanje prema Saboru, ipak su moje obveze bile prema ljudima. Ne živim kao hrvatska vlast u mjehuriću od sapunice, bez dodira sa životom.


U Saboru su cirkus priredili i jedni i drugi, prepucavanjima oko ozbiljnih tema, ali da nije bilo više sile, ja sigurno ne bih izostao s izvanredne sjednice, rekao nam je gradonačelnik Vukovara Penava.