Predstavljeno

Pula u projektu FORTIC usmjerenom prema Fort Bourguignonu

Portal Novi list, Hina

Foto Grad Pula

Foto Grad Pula



Grad Pula vodeći je partner projekta FORTIC, vrijednog više od dva milijuna eura od kojih gotovo 500.000 eura ide Puli, u sklopu Programa prekogranične suradnje Interreg Italija – Hrvatska 2021. – 2027., koji je u utorak predstavljen u pulskoj komunalnoj palači.


Kroz projekt FORTIC (“From remains Of the war to the aRchiTecture of peace in cross-border area of Italy-Croatia”) ostvaruje se važna prekogranična suradnja, a u Puli će posebna pozornost biti posvećena tvrđavi Fourt Bourguignon, za koju se planira izraditi dokumentacija kao podloga za daljnje intervencije, rekao je pulski gradonačelnik Filip Zoričić.


Grad Pula želi očuvati i valorizirati Fort Bourguignon poštujući kulturnu i prirodnu baštinu, uz naglasak na održivosti lokacije. Fort Bourguignon postao bi središnje mjesto interpretacije kulturnog nasljeđa i oživljavanja povijesnih događaja, doživljaja i iskustava na usluzi građanima, posjetiteljima, turistima i svim budućim generacijama, dodao je Zoričić.




Uz Grad Pulu partneri u projektu s hrvatske strane su Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Javna ustanova Tvrđava kulture Šibenik i Grad Korčula, a s talijanske strane Općina Vieste, Općina Cervia i Sveučilište Caˊ Foscari iz Venecije.


“Razvoj održivog turizma prekograničnog područja Italije i Hrvatske, koji je u ovom projektu vezan uz očuvanje kulturne baštine i njezinu promociju u turističke svrhe, predstavlja još jedan u nizu projekata kojima se povezujemo u međunarodnom partnerstvu. Nastavljamo suradnju sa Sveučilištem Ca’ Foscari iz Venecije u provedbi istraživanja i korištenju rezultata u lokalnoj zajednici”, istaknula je dekanica Fakulteta ekonomije i turizma “Dr. Mijo Mirković” Ksenija Černe.


Podsjetila je kako Fakultet ekonomije i turizma sudjeluje u organizaciji međunarodnih ljetnih škola za studente, međunarodne konferencije, niza javnih događanja te izradi dokumentacije za obnovu tvrđava i razvoj programa koji će se u njima održavati.


“Za Tvrđavu kulture Šibenik projekt FORTIC posebno je značajan jer predstavlja prvi projekt u programu prekogranične suradnje Italija – Hrvatska, što otvara put za jačanje novih partnerstava. Ovaj oblik suradnje ključan je jer omogućuje pristup resursima i znanju iz različitih područja, što je važno za razvoj kulturnih projekata”, kazala je direktorica Tvrđave kulture Šibenik Gorana Barišić Bačelić.