Foto Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
Od travnja je uz radionarukvicu moguć i istražni zatvor u domu okrivljenika
povezane vijesti
Elektronički nadzor zatvorenika u njihovom domu trebao je rasteretiti zatvore i donijeti državi financijske uštede, ali zasad je taj projekt još u povojima, nije ozbiljno zaživio, iako je Zakon o izvršenju zatvorske kazne, koji omogućuje taj oblik izdržavanja kazne stupio na snagu prije dvije godine, a pravilnik za njegovo provođenje na snazi je sedam i pol mjeseci.
Riječ je o pravilniku kojim je konačno omogućen uvjetni otpust uz elektronički nadzor zatvorenika kojem se postavlja narukvica za praćenje.
Od kraja lipnja prošle godine kad su se stvorili svi uvjeti za takvo puštanje na uvjetnu slobodu, određena su tek tri uvjetna otpusta uz elektronički nadzor.
Taj nam je podatak dalo Ministarstvo pravosuđa i uprave koje je ovih dana u javnu raspravu pustilo Pravilnik o načinu izvršavanja istražnog zatvora u domu uz primjenu elektroničkog nadzora.
Taj je pravilnik u javnoj raspravi do 11. ožujka i iz Ministarstva očekuju da će na snagu stupiti do kraja tog mjeseca, što znači da će omogućiti da sudac okrivljenika, kojem je odredio istražni zatvor, pošalje doma uz elektronički nadzor.
Alternativa zatvoru
Očekuje se da će i ta mogućnost dodatno rasteretiti zatvore i donijeti financijske uštede državnom proračunu, ali ako primjena tog drugog pravilnika doživi sudbinu onog koji propisuje uvjetni otpust uz nadzor, to se neće tako brzo dogoditi.
No, kako god bilo, tako se stvara mogućnost da okrivljenici ne provode mjesece u istražnom zatvoru i prije nego što je presuđeno da su nešto skrivili.
Što se tiče činjenice da je u sedam i pol mjeseci uvjetni otpust uz elektronički nadzor određen samo u tri slučaja, iz Ministarstva pravosuđa i uprave ističu da je njihova Uprava za zatvorski sustav i probaciju održala nekoliko sastanaka sa sucima izvršenja u cilju unaprjeđenja primjene tog sustava.
– Pri Upravi za zatvorski sustav i probaciju formirana je posebna ustrojstvena jedinica te je nabavljena oprema i softver.
Ministarstvo će i u narednom razdoblju poduzimati aktivnosti vezane uz poticanje određivanja kako istražnog zatvora, tako i uvjetnog otpusta uz elektronički nadzor, poručuju iz Ministarstva.
Na svojim su stranicama uz objavu da je novi pravilnik koji će omogućiti izdržavanje kazne uz elektronički nadzor, naveli da taj nadzor okrivljenika i osuđenika na slobodi predstavlja alternativu zatvoru, jer se okrivljenika ili osuđenika kroz stavljanje narukvice na ruku ili nogu kontrolira u njegovu domu umjesto u zatvoru.
– Elektronički nadzor u istražnom postupku ima za cilj smanjenje broja zatvorenika u zatvorima i time financijsku uštedu jer je takav nadzor jeftiniji od zatvora.
Ostali ciljevi su smanjenje štetnih posljedica zatvora za okrivljenika (razdvajanje od obitelji, stigmatizacija i slično). Njime se postiže ista svrha kao i kod zatvora, a uz to je puno povoljniji za okrivljenika, ističe Ministarstvo uprave.
Radijska kontrola
Mogućnost da se istražni zatvor odradi u domu, uz elektronički nadzor, propisana je izmjenama Zakona o kaznenom postupku iz srpnja 2021. godine, a sada se Pravilnikom pobliže određuje kako će okrivljenici istražni zatvor odraditi u svom domu.
Za to Hrvatska koristi sustav koji se temelji na radiovalovima koje odašilje uređaj koji počinitelj nosi, a prati ga se na daljinu. Elektronički nadzor provodi ustrojstvena jedinica za elektronički nadzor Ministarstva pravosuđa i uprave.
Propisano je da će se tako istražni zatvor odrediti za trudnice, osobe starije od 70. godina, osobe s tjelesnim nedostacima koji im onemogućuju ili bitno otežavaju kretanje.
Te skupine baš i nisu zastupljene među osobama kojima se određuje istražni zatvor, ali to ne znači da broj onih koji tu mjeru mogu odraditi u vlastitom domu neće biti značajan jer zakon dopušta da se istražni zatvor u domu, uz elektronički nadzor, odredi i u slučajevima kada je za ostvarenje ciljeva zbog kojih je određen istražni zatvor dovoljno da se okrivljenik ne udaljava iz doma.
Postavljanje uređaja u stanu
S obzirom na to da se istražni zatvor određuje zbog mogućnosti bijega, utjecaja na svjedoke ili skrivanja dokaza, kad su svjedoci saslušani ili je odrađen pretres doma okrivljenika i izuzeti svi dokazi, zatvorske prostorije mogu se zamijeniti domom okrivljenika.
U tom slučaju, kaže Pravilnik o kojem je započela javna rasprava, može se uz zabranu napuštanja doma odrediti još neka mjera opreza.
Osoba kojoj je određen istražni zatvor u domu uz elektronički nadzor ipak će morati nekoliko dana, najviše 15 dana, u kaznionicu dok se ne postave uređaji u njegovom domu.
Uz to Pravilnik navodi i da rješenje sadrži uvjete prema kojima se istražni zatvorenik može udaljiti iz doma kad je to potrebno zbog njegova liječenja ili zbog posebnih okolnosti uslijed kojih bi mogle nastupiti teške posljedice po život, zdravlje ili imovinu.