Sjednica Vlade

Produljuje se niža stopa PDV-a na plin, grijanje i ogrjevni materijal. Ukida se vodni doprinos

Hina

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler



Vlada je uputila u saborsku proceduru prijedlog izmjena Zakona o PDV-u, koje se odnose na produljenje snižene stope PDV-a do kraja ožujka 2025. na isporuke prirodnog plina, ogrjevnog materijala i grijanja iz toplinskih stanica, a po riječima predsjednika Vlade, prijedlog je “de facto” dio budućeg paketa mjera pomoći građanima.


“Izmjena Zakona o porezu na dodanu vrijednost predlaže se s ciljem produljenja razdoblja primjene snižene stope PDV-a od pet posto na isporuke prirodnog plina, ogrjevnog drva, peleta, briketa i sječke, kao i grijanja iz toplinskih stanica, uključujući naknade vezane za te isporuke. Razdoblje se produljuje do 31. ožujka 2025. godine”, istaknuo je u četvrtak na sjednici Vlade ministar financija Marko Primorac.


Vjerujemo da ćemo na ovaj način pridonijeti očuvanju stabilnih, nižih cijena ovih energenata za naše građane, dodao je ministar.




Kako stoji u Vladinom nacrtu izmjena, prijedlog zakona je potrebno donijeti u hitnom postupku kako bi se omogućilo produljenje primjene snižene stope PDV-a od pet posto i time zadržala sadašnja razina poreznog rasterećenja te ublažio utjecaj na cijene, čime bi se izbjegao potencijalni rast cijena s kojim bi građani i gospodarstvo bili suočeni.


“Ovaj prijedlog zakona je ‘de facto’ dio budućeg paketa mjera koji će Vlada donijeti u ožujku a na dobrobit naših građana i gospodarstva, kao i do sada”, istaknuo je predsjednik Vlade Andrej Plenković.


Iz Vlade procjenjuju da će predložena mjera imati utjecaj na smanjenje prihoda državnog proračuna s osnove PDV-a u iznosu od oko 46 milijuna eura godišnje, odnosno smanjenje od 34,5 milijuna eura za razdoblje od 1. travnja do 31. prosinca 2024., te smanjenje od 11,5 milijuna eura za razdoblje od 1. siječnja do 31. ožujka 2025. godine.


Vlada predlaže ukidanje vodnog doprinosa, ušteda za gospodarstvo 16,5 mln eura


Vlada je sa sjednice u četvrtak u sabor uputila prijedlog za ukidanje vodnog doprinosa, računajući da će time gospodarstvo uštedjeti 16,5 milijuna eura na godinu.


Ukidanjem vodnog doprinosa jedinice lokalne samouprave ostaju bez 812.905 eura godišnje. No, zbog ukidanja proširit će se namjena korištenja prihoda od naknade za uređenje voda i za sufinanciranje troškova sanacije klizišta i odrona nastalih djelovanjem erozija i bujica kojima je ugrožena javna infrastruktura, a mjere obrane od poplava nastavit će se financirati iz prihoda od naknade za uređenje voda.


Procjenjuje se da će se ukidanjem vodnog doprinosa rasteretiti gospodarstvo za 16,5 milijuna eura na godišnjoj razini budući da je opterećivao investitore gradnje.


Ukidanje vodnog doprinosa predlaže se u skladu s Akcijskim planom za smanjenje neporeznih i parafiskalnih davanja u 2023. za 2024. godinu koji je donesen u prosincu prošle godine, rekao je ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan.


Naglašava da zbog ukidanja vodnog doprinosa, predviđenog za 1. srpnja neće biti ugrožena gradnja i održavanje objekata za obranu od poplave i sustava navodnjavanja.


Vodni doprinos plaća investitor na gradnju građevina, a naplaćuju ga Hrvatske vode.


Jedinicama lokalne samouprave pripada osam posto vodnog doprinosa naplaćenoga na njihovom području, a sredstva od vodnog doprinosa koriste jedinice za gradnju i održavanje građevina oborinske odvodnje.


Prihod od vodnog doprinosa koristi se i za gradnju građevina za navodnjavanje te sufinanciranje troškova sanacije klizišta i odrona nastalih djelovanjem erozija i bujica kojima je ugrožena javna infrastruktura i dr.