Premijer traži zaštitu

Pročitajte što je Zoran Milanović napisao Barrosu: Članice EU trebaju imati ista prava

Dražen Ciglenečki

Nije riječ o nespremnosti Hrvatske da provede europske uhidbene naloge, jer ih je od dosad zaprimljenih 119 izvršeno već 19, nego o različitim tumačenjima »prava svake države članice na punu ravnopravnost u odnosu na ostale«



ZAGREB Premijer Zoran Milanović poslao je pismo predsjedniku Europske komisije Jose Manuel Barrosu u kojem ga upozorava na neprimjernu izjavu Nine Andreeve, glasnogovornice europske povjerenice Viviane Reding, a usput ga informira o hrvatskoj poziciji u aktulanom sporu u vezi sa zakonskim uređenjem europskog uhidbenog naloga.


Milanović ističe da se ne bi obraćao Barrosu da hrvatsku Vladu »nije šokirala izjava glasnogovornice potpredsjednice Reding, koja je dopisnici Hine u Bruxellesu rekla kako se ‘kriminalci, osumnjičeni za ubojstva hrvatskih disidenata u drugim zemljama EU u vrijeme komunističkog režima, mogu nastaviti skrivati iza granica Hrvatske«.


Isto tako, ističe Milanović, spomenuta je glasnogovornica zaprijetila Hrvatskoj sankcijama primjenom članka 39. Pristupnog ugovora, zaključujući da »hrvatski postupci predstavljaju ozbiljno kršenje EU prava«.




 »Kad bi tome bilo tako, onda bi jedan značajan broj država članica bio u istom prekršaju«, naglašava premijer koji traži zaštitu predsjednika Europske komisije i obrazloženje »kako je moguće da se jednu članicu EU izravno optužuje da štiti komunističke ubojice i kriminalce«.


»Želim Vas u tom kontekstu izvijestiti kako već mjesecima upravo moja Vlada nastoji okupiti parlamentarnu većinu kako bi se u Ustavu Republike Hrvatske ukinula zastara upravo za kaznena djela političkih ubojstava, kako bi se preživjelim počiniteljima moglo suditi. Toliko o motivima ‘zaštite komunističkih ubojica’. S obzirom da i Vi i ja dobro znamo da glasnogovornici ne govore u osobno ime, dodatno me zabrinjava rječnik predstavnice potpredsjednice Reding koji je istovjetan rječniku hrvatske političke oporbe. Želim vjerovati da se radilo o neovlaštenom istupu učinjenom bez znanja potpredsjednice«, piše Milanović.


On napominje da Hrvatska dugo njeguje partnerski dijalog s Europskom komisijom i da nema razloga da tako ne bude i u ovom pitanju. »Hrvatska je uvijek ispunjavala sve svoje obveze i ispunjavat će ih, naše članstvo u EU najbolji je dokaz. Istovremeno očekujemo i razumijevanje za hrvatsku zainteresiranost da se ista pravila primjenjuju na isti način na sve države članice. Jednako tako, međutim, Hrvatska očekuje takav odnos sa članovima Komisije koji dolikuje uvriježenom dijalogu Komisije i Vijeća, odnosno države članice«, ustvrdio je Milanović u pismu Barrosu.


U njemu je iznio i kronologiju spora s Viviane Reding iz hrvatske perspektive, naglašavajući da tu nije riječ o nespremnosti Hrvatske da provede europske uhidbene naloge, jer ih je od dosad zaprimljenih 119 izvršeno već 19, nego o različitim tumačenjima »prava svake države članice na punu ravnopravnost u odnosu na ostale«. Hrvatska će, zaključuje predsjednik Vlade, poduzeti sve potrebne mjere kako bi Zakon o pravosudnoj suradnji uskladila s pravnom stečevinom prihvaćenom u vrijeme pristupnih pregovora.