
Neva Zganec/PIXSELL
SDP-ovka Mirela Ahmetović zvala ju je na sjednicu Antikorupcijskog vijeća
povezane vijesti
Aleksandra Jozić-Ileković je na prijedlog HDZ-a u ožujku 2023. izabrana u Saboru za predsjednicu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, ali sada ta stranka ne pokazuje interes za njezino pismo u kojem se prije više od mjesec dana požalila na opstrukciju dvoje članova tijela kojem je na čelu. Prvo se saborski Odbor za izbor i imenovanja prošli tjedan proglasio nenadležnim za to pismo i proslijedio ga Odboru za Ustav, koji mu ga je jučer, s identičnim obrazloženjem, vratio. No, oporba pokazuje puno više zanimanja za trenutačnu situaciju u Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa, a k tome HDZ nema većinu u tijelu koje se kolokvijalno naziva Antikorupcijsko vijeće.
Svojeglave odluke
Zato će SDP-ovka Mirela Ahmetović, predsjednica Antikorupcijskog vijeća, uputiti poziv Aleksandri Jozić-Ileković da dođe na sjednicu 10. travnja i osobno pojasni zašto smatra da, zbog negativnog djelovanja Nike Nodilo Lakoš i Igora Lukača, ne može odgovarati za daljni rad Povjerenstva. Možda će HDZ pokušati onemogućiti ovo saslušanje, kao što je u sličnim prilikama, ali bezuspješno, činio u prethodnom sazivu Sabora kada je Antikorupcijsko vijeće vodio Nikola Grmoja iz Mosta. No, jedino je važno hoće li se Aleksandra Jozić-Ileković odazvati, a ona nam je jučer rekla da to nije u pitanju.
– Dopis sam uputila Hrvatskom saboru i prihvatit ću poziv bilo kojeg njegovog odbora odnosno radnog tijela, ističe predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.
Premda je na toj dužnosti već dvije godine, nije još u Saboru podnijela niti jedno izvješće o radu povjerenstva. U dnevnom redu je od 15. ožujka 2023. izvješće za 2022., 3. prosinca prošle godine je u saborsku proceduru ušlo izvješće za 2023., ali predsjednik Sabora Gordan Jandroković ne stavlja na raspravu te dokumente. Stoga postoji mogućnost da to zatraži opozicija s 30 zastupničkih potpisa. Odluka vjerojatno ovisi i o tome kako će proći izvjesno gostovanje Aleksandre Josić-Ileković na sjednici Antikorupcijskog vijeća. Ona je nezadovoljna spomenutim kolegama, kako je navela u pismu Saboru, jer, primjerice, »bez posebnog razloga« uvijek glasuju protiv prijedloga izvjestitelja u pojedinim predmetima. Zbog toga se u peteročlanom tijelu odluke mogu donositi jedino kada su svi prisutni. Čak i kada je Visoki upravni sud jednom naložio Povjerenstvu ponavljanje postupka, dvoje svojeglavih članova odbilo je to podržati. Nika Nodilo Lakoš, informirala je Sabor predsjednica Povjerenstva, ne želi raditi na predmetu vezanom uz odlazak predsjednika Zorana Milanovića na nogometnu utakmicu na Europsko prvenstvo, koji joj je po automatizmu dodijeljen. Lukač se, pak, pokušao u svojstvu umješača uključiti u upravni spor koji je protiv odluke Povjerenstva pokrenula državna tajnica Vedrana Šimundža Nikolić i pomoći joj.
Dobra plaća
Članovi Povjerenstva su profesionalni dužnosnici i zarađaju stvarno dobar novac, Lukačeva mjesečna plaća je 3.375 eura. Ako je, međutim, istina to što piše Aleksandra Jozić-Ileković, upitno je može li ovo dvoje ostati u Povjerenstvu. Odbor za izbor i imenovanja nije se neki dan htio baviti njezinim zabrinjavajućim pismom, ali ne bi se reklo da on nije nadležan. Upravo suprotno, Zakon o sprječavanju sukoba interesa propisuje da taj Odbor utvrđuje postojanje razloga za razrješenje članova Povjerenstva »u slučaju trajnoga gubitka sposobnosti za obnašanje dužnosti«. Stav je i HDZ-ovca Ivana Malenice, predsjednika Odbora za Ustav, da je njegov stranački kolega Pero Ćosić, predsjednik Odbora za izbor i imenovanja, pogrešno protumačio zakon.
– Kada je riječ o razrješenju i imenovanju članova i predsjednika Povjerenstva, smatram da se ta procedura provodi pred Odborom za izbor i imenovanje. U ovom konkretnom slučaju Odbor za Ustav u tom dijelu nije nadležan, rekao je Malenica na sjednici Odbora za Ustav.
Po onom što u pismu navodi Aleksandra Jozić-Ileković, Nika Nodilo Lakoš i Igor Lukač možda su zaista izgubili sposobnost biti članovi Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.