Foto: LUKA STANZL/PIXSELL
povezane vijesti
Nakon parlamentarnih izbora 2015., Most se mjesec dana dvoumio između HDZ-ove i SDP-ove koalicije, a onda se ipak odlučio za potonju. No, ne zadugo. Predsjednik Mosta Božo Petrov predomislio se čim ga je sisački biskup Vlado Košić proglasio na Facebooku naivčinom i izdajicom i optužio ga za odvođenje Mosta u ralje komunista, »koji su hrvatskom narodu nanijeli najviše zla u njegovoj povijesti«. Bile su te riječi jednog utjecajnog katoličkog biskupa pretežak teret za Most i stoga je Petrov koalirao s Tomislavom Karamarkom i s njim za premijera postavio Tihomira Oreškovića.
Umeđuvremenu su HDZ i Most postali žestoki politički protivnici. Hrvatski suverenisti, koji su u predizbornoj koaliciji s Mostom, također su izrazito kritični prema HDZ-u. Domovinski pokret nije zatvorio vrata HDZ-u, ali je s njim i ova stranka desne političke orijentacije u lošim odnosima. U Izjavi komisije Iustitia et pax Hrvatske biskupske konferencije se, međutim, apelira na sve spomenute stranke da stave na stranu međusobno neslaganje o nizu tema.
Kršćanska suradnja
– Političare, napose one koji se izjašnjavaju kao katolički vjernici, pozivamo da u duhu hrvatskog demokratskog i pluralnog društva, radi općega dobra, surađuju i s onim političkim opcijama koje se u svemu ne slažu s njima, ali se zauzimaju za vrijednosni sustav većine Hrvata i hrvatskih građana, jasna je poruka HBK Andreju Plenkoviću, Boži Petrovu, Ivanu Penavi i Marijanu Pavličeku da se, zbog općeg dobra, drže zajedno.
Poslije izbora nastaje nova situacija i ništa stoga ne treba isključiti. Ali, zasad su stranke konzervativne provenijencije, koje bi mogle pomoći HDZ-u da ostane na vlasti, ukoliko bi Plenković uopće barem neke od njih htio za saveznika, uglavnom imune na preporuku Iustitie et pax. Potpredsjednik Mosta Nikola Grmoja već nam je u srijedu, pomalo ironično, rekao da biskupi, koji se groze rodne ideologije, i ne misle u ovom kontekstu na HDZ, koji je predložio ratifikaciju Istanbulske konvencije. Slično su nam jučer govorili i Pavliček i zamjenik predsjednika DP-a Mario Radić.
– U toj se Izjavi savjetuje vjernicima da glasuju za one koji se protive rodnoj ideologiji. Bio sam ovih dana u puno medijskih sučeljavanja i uvijek pitam predstavnike HDZ-a i SDP-a hoće li podržati deratifikaciju Istanbulske konvencije, što Crkva traži. I jedni i drugi mi stalno odgovaraju da neće. Iz Izjave skoro svi izdvajaju što se poklapa s njihovim stavovima, a ona kao da je cijela prepisana iz programa Domovinskog pokreta. Demografski slom je centralna točka našeg programa, a za Crkvu je to isto najveći hrvatski problem. Nadalje, u Izjavi su borba protiv korupcije, protivljenje rodnoj ideologiji, čuvanje granica od ilegalne migracije, što su sve ključni elementi programa naše stranke. Kad je riječ o nekoj koaliciji s HDZ-om, mislim da biskupi ne pozivaju na to, kazao nam je Radić.
Neutralnost Crkve
Pavliček ističe da je kao dječak bio ministrant, kao i da je, otkad zna za sebe, svake nedjelje u crkvi, ali nije baš sklon postupati po naputcima HBK-a.
– Poželjno je da biskupi iznose svoja stajališta, ali nisam shvatio ovu Izjavu kao agitaciju za bilo koju stranku. Za HDZ nije sigurno jer se u njoj naglašava protivljenje Crkve rodnoj ideologiji, koju HDZ prihvaća. Poznato je da HDZ ima u programu da poštuje svaki oblik obitelji. Iskreno, za mene su trenutačno HDZ i SDP identični, obje su stranke donosile odluke u suprotnosti s crkvenim naukom. Važno je da Crkva ostane neutralna, da se ne govori s oltara za koga se treba glasovati, upozorava predsjednik Hrvatskih suverenista.
HDZ se još ne izjašnjava o ovom dijelu izjave Iustitie et pax, njegovi najviši dužnosnici komentiraju onaj dio koji se odnosi na predsjednika Zorana Milanovića. Premijer Andrej Plenković i predsjednik Sabora Gordan Jandroković smatraju da je jedino moguće bilo da biskupi, što su i prethodno mnogi učinili, osude kršenje Ustava od strane Milanovića, koji je sudionik aktualne kampanje.
– HBK konstatira ono što je konstatirao Ustavni sud, pa i ustavni stručnjaci, da predsjednik Republike krši Ustav i time narušava ustavnopravni poredak. Ne vidim što je sporno u tome da to bilo tko drugi konstatira. Oni koji ruše ustavnopravni poredak zaslužuju osudu svih. Tko je na strani zakona i Ustava, u ovom je trenutku manje bitno. Bitno je da ne smije postojati to da predsjednik Republike krši Ustav. I ne možemo vući paralelu i dovoditi na istu razinu onoga tko poštuje Ustav i zakone, i onoga tko krši Ustav i zakone. Dakle, nema ovdje svrstavanja Crkve, ovo je nešto što bi trebala reći svaka hrvatska institucija, izjavio je Jandroković.