UKRAS PLANINE

Sjećanje na graditelja kamene ljepotice: Premužićeva staza posebnost je Velebita

Staza nazvana po svom graditelju stoji kao spomenik u čast njemu i svima koji su sudjelovali u gradnji, a mi mu zahvaljujemo što nam je omogućio da na jedan poseban način možemo upoznati djelić veličanstvene ljepote Velebita, poručuju iz NP Sjeverni Velebit



SENJ – U povodu obljetnice smrti Nacionalni park Sjeverni Velebit prisjetio se je inženjera šumarstva Ante Premužića, graditelja najpoznatije hrvatske planinarske staze. Rođen je 11. siječnja 1889. godine u Kobašu nedaleko Slavonskog Broda, a preminuo je 30. studenog 1979. godine u Zagrebu. Inicijator je i realizator niza putova kao što su oni na otocima, Krku, Rabu, Mljetu i zasigurno najpoznatijeg puta Velebitske transverzale – Premužićeve staze.


Peripetije


Ideja da se izgradnjom staze Velebit turistički otvori spominje se u tekstovima hrvatskih planinara objavljivanima u časopisu »Hrvatski planinar« još dvadesetih godina prošloga stoljeća. Zahvaljujući u prvom redu predanosti dr. Ivana Krajača, tadašnjeg ministra trgovine i industrije za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, osigurana su potrebna sredstva za realizaciju, a stazu je projektirao i gradio inženjer šumarstva Ante Premužić, strastveni planinar i zaljubljenik u ljepote Velebita.





Kasnije su je, graditelju u čast, hrvatski planinari prozvali njegovim imenom. Gradnja uzdužne planinarske staze započela je 1930. godine. Financirali su je zajednički Direkcija šuma na Sušaku (Rijeka), Hrvatsko planinarsko društvo i Kraljevska banska uprava Savske banovine.


Impresivne brojke

57 km – dužina Premužićeve staze
1.2 m – prosječna širina staze
1630 m – najviša točka staze (nalazi se u NP Sjeverni Velebit)
920 m – najniža točka staze (lokacija Baške Oštarije, nalazi se u PP Velebit)
10 posto – prosječni nagib staze
20 posto – najveći nagib staze (nalazi se na sedlu Crikvena u NP Sjeverni Velebit)

Zbog nedostatka financijskih sredstava gradnja staze zastala je čitavu jednu sezonu, a dovršena je u ljeto 1933. godine, kad je završena i najteža dionica u dužini od 1,5 km od Čepuraša do Gromovače. Premužićevu stazu danas smatramo pravim remek-djelom graditeljstva jer je građena u kamenu – suhozidu, te je položena tako da na vrlo jednostavan način vodi u najsurovije i najkrševitije dijelove sjevernog Velebita – Hajdučke i Rožanske kukove. Proteže se hrptom planine od Zavižana do Baških Oštarija u srednjem Velebitu. Staza nema teških uspona pa je pogodna i za posjetitelje nenavikle na planinarenje, a s Premužićeve staze se odvaja nekoliko uspona na neke od najljepših vrhunaca sjevernog i srednjeg Velebita – Gromovaču, Crikvenu, Šatorinu i druge.


Rossijeva koliba


Kroz Nacionalni park Sjeverni Velebit prolazi 16 km staze, a na otprilike dva sata hoda od Zavižana nalazi se planinarsko sklonište Rossijeva koliba. Premužićeva staza 2009. godine u cijeloj je svojoj dužini i službeno zaštićena kao kulturno dobro od nacionalnog značaja. – Staza nazvana po svom graditelju stoji kao spomenik u čast njemu i svima koji su sudjelovali u gradnji, a mi mu zahvaljujemo što nam je omogućio da na jedan poseban način možemo upoznati djelić veličanstvene ljepote Velebita, poručuju iz Nacionalnog parka Sjeverni Velebit te dodaju kako su postavljanjem poučnih tabli duž Premužićeve staze željeli obogatiti doživljaj i iskustvo divlje ljepote koje Park Sjeverni Velebit nudi.