U 79. godini

Preminuo Vanja Špiljak. Zbog teške bolesti odlučio se za eutanaziju

Alenka Juričić Bukarica

Vanja Špiljak / Arhiva NL

Vanja Špiljak / Arhiva NL

Sin Mike Špiljka bio je stručnjak za naftni biznis i investitor u turizam, izgradio je i Mitan Marinu u Novom Vinodolskom



Nakon teške bolesti u ponedjeljak je u svojoj 79-oj godini preminuo Vanja Špiljak, sin partizanskog heroja i nekoć moćnog komunističkog političara Mike Špiljka. Nakon što je karcinom od kojeg je bolovao, metastazirao, Vanja Špiljak se u Zürichu odlučio za eutanaziju.


Šira javnost upoznala ga je nakon što su 1980-ih godina odjeknule dvije afere oko naftne kompanije Ine, ali i kao sina Mike Špiljka, bivšeg predsjednika Jugoslavije i šefa Saveza komunista Hrvatske.


Posljednjih godina u javnosti se njegovo ime najviše spominjalo u kontekstu suđenja u Münchenu, i to bivšim pripadnicima Službe državne sigurnosti Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču, gdje se pojavio i kao svjedok, ali i kao investitora u gradnju moderne Mitan Marine u Novom Vinodolskom.




Svoj je poslovni put počeo u Ini te su njegove ključni poslovni uspjesi u početku bili vezani uz zemlje biše Jugoslavije i Ininu imovinu na prostoru bivše države.


Špiljak je u Ini obavljao niz poslova i vodećih funkcija. Uz ostalo, svojevremeno je bio potpredsjednik nacionalne naftne kompanije, kao i njezin predstavnik u Italiji i Švicarskoj. Iz Ine je Špiljak otišao 1993. da bi s partnerima iz Rusije i Saudijske Arabije krenuo u privatni biznis. U Zürichu je 1994. osnovao naftnu tvrtku Mitan Handels s kojom je počeo njegov uspon na međunarodnom naftnom tržištu. Naime, vrlo brzo nakon toga, sredinom 1990.-ih, je njegova tvrtka pobijedila na unosnom međunarodnom natječaju i dobila posao opskrbe naftom i specijalnim mlaznim gorivom za snage UN-a i NATO-a u BiH. Kasnije je NATO sa Špiljkom proširio suradnju i na području Kosova te u drugim regijama gdje je Špiljak američku vojsku opskrbljivao naftom i gorivom.


Nakon uspjeha u naftnom biznisu, ali i nakon što je dva puta morao svjedočiti u Münchenu da nema veze s brutalnim ubojstvom direktora Ine Stjepana Đurekovića, povukao se iz naftnog biznisa te je krenuo ulagati u turizam, konkretnije u nautiku.


Njegova je tvrtka 2012. na natječaju kupila zemljište u Novom Vinodolskom, i to za 5,5 milijuna kuna.


Na tom je mjestu izgradio novi nautički centar, jedan od dva u Novom Vinodolskom, a njegova je Mitan Marina ujedno i najveća suha marina na Jadranu.



Naime, u ponudi Mitan Marina ima dvije hale s po 330 metara kvadratnih zatvorenog i grijanog prostora za smještaj plovila na kopnu, uz 160 vezova na kopnu. Samim time, Mitan Marina vlasnicima brodova nudi po 160 vezova u moru i na suhom vezu.